עשרות רקטות נורו אתמול לעבר יישובי הצפון, ככל הנראה כהכנה לקראת נאום מזכ”ל חיזבאללה, הצפוי היום בשעה 15:00, לראשונה מאז 7 באוקטובר. בקריית שמונה זוהתה פגיעה ישירה, אך לא היו נפגעים. אתמול פתח חיזבאללה במתקפה נרחבת בצפון, בהתקפה על מוצבי צה”ל לאורך הגבול ועל יישובי הצפון. טיל קרקע־אוויר נורה משטח לבנון לעבר כלי טיס מאויש מרחוק של צה”ל.

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

בתגובה, כוחות צה”ל תקפו את החוליה שביצעה את הירי ואת אתר השיגור שממנו שוגר הטיל. לא נגרם נזק לכלי הטיס. בנוסף, חיזבאללה ניסה לתקוף באמצעות כטב”מים את בסיס צה”ל בהר דב. כמו כן, יורט רחפן ששוגר מכיוון סוריה.

צה”ל תקף בתגובה עשרות עמדות שיגור וחוליות שניסו לשגר טילי נ”ט לעבר שטח ישראל. לאורך היום נשמעו אזעקות בגליל המערבי, בגליל העליון ובגליל המזרחי. מדובר צה״ל נמסר כי “זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לעבר שטח ישראל. צה”ל תקף לאחר מכן שורת מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון”.

גבול לבנון (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
גבול לבנון (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)

אחרי רצף כישלונות של חיזבאללה להגיע להישג מול ישראל בשבועות האחרונים, פגיעה בכ־40 חוליות נ"ט וכ־70 פעילים הרוגים - נחלצה לעזרתו המיליציה האיראנית האמאם חסין בפיקודו של ד׳ו אלפקאר, שבמקור יועדה לסייע לציר בלחימה בסוריה בשנים האחרונות. נראה כי היא מעורבת בחיכוך עם צה״ל בגבול לבנון בשבועות האחרונים ולוקחת חלק בפעילות ההתקפית לשטח ישראל.

בישראל מזהים ניסיון של חיזבאללה לעלות מדרגה נוספת בעימות הצבאי מול ישראל. שלא במקרה, כמעט כל אייטם שמפיץ דובר צה”ל או נאום של בכיר ישראלי מסתיים במסר לחיזבאללה ולחות’ים בתימן, שישראל ערוכה למלחמה גם בזירות נוספות. “אנו משמרים מוכנות גבוהה בכל הזירות, פועלים בגבול הצפון, לוחמים בנחישות בטרור הפלסטיני ביהודה ושומרון, בדגש על ארגון חמאס, ומוכנים להתרחבות התרחישים גם לזירות נוספות”, אמר אתמול הרמטכ”ל הרצי הלוי.

לדבריו, “חיל האוויר פועל ברצועת עזה בעוצמה רבה ובהצטיינות, אבל אסור לטעות - אנו מפעילים ברצועת עזה פחות ממחצית מכוחו של חיל  האוויר. רוב הכוח ערוך ומוכן עם פצצות על הכנפיים ואנשים שמוכנים לזנק בכל רגע אל המטוסים, לצאת ולתקוף גם בזירות אחרות ברגע שיידרש. אנו נלחמים בשם קדושת החיים מול אויב שחרט על דגלו מוות וחורבן”.

המסרים הללו הם בבחינת אזהרה כלפי חיזבאללה, לאחר שבימים האחרונים חזר שר הביטחון יואב גלנט פעם אחר פעם על כך, שישראל אינה מעוניינת במלחמה עם חיזבאללה בלבנון, אבל תדע להגיב להסלמה נוספת.

תקיפת תשתיות של חיזבאללה בלבנון. באדיבות דובר צה"ל (צילום :דובר צה"ל)

חיל האוויר ניצל בשבועות האחרונים את ההזדמנות להשיב לעצמו את חופש הפעולה האווירי בדרום לבנון, לאחר שישראל במשך תקופה ארוכה הגבילה את גיחות הצילום מעל לבנון בשל פריסת מערכות הגנה של חיזבאללה וחשש מהסלמה. נוכח הניסיונות של חיזבאללה להפיל כטב”מים של חיל האוויר, פגעה ישראל ביכולות ההגנה של חיזבאללה. לנוכח הקשיים של חיזבאללה, עלולות השעות הקרובות להיות מתוחות מאוד בזירה הצפונית, ובישראל נערכים לאפשרות של הסלמה נוספת במצב.

בתדרוך לעיתונאים, אמר אתמול בכיר במשרד הביטחון, כי “נסראללה מנסה לרתק כוחות לצפון ופועל בהצקות והטרדות. הוא מסתכל טוב מה קורה בעזה ומבין מה יכול לקרות בצד הלבנוני. אנחנו ערוכים לתגובה מאסיבית, אם הוא יעשה משהו מעל הרף שנקבע על ידי הדרג המדיני”.

להערכתו, “נסראללה מבין שאיבד את מומנטום ההפתעה. המאמץ העיקרי שלנו בצפון הוא הגנה מסכלת ודינמית, ואנחנו בפוקוס גדול על הזירה הזו. אנחנו מצויים במערכה רב־זירתית ומתפתחת, שהמוח שלה הוא איראן. זו מערכה אזורית”.