סרן נ', נווטת קרב בטייסת 201, עמלה לילות כימים מפרוץ המלחמה על מלאכת ההגנה על המדינה, לרבות גיחות מבצעיות רבות וסיוע לכוחות על הקרקע. נ' שוחחה אמש (שלישי) עם אודי סגל וענת דוידוב ב-103FM וסיפרה על הסיוע בזמן אמת לכוחות הקרקע הלוחמים ברצועת עזה.

הטנקיסטים ערוכים בצפון: "הגבול מטריד מאוד ופוטנציאל הנזק ענק"
"פחד והפצצות": חזרה מהשבי ומשחזרת את הרגעים הקשים

"אני יכולה להגיד שבעיניי הדבר הכי משמעותי שאנחנו עושים זה באמת הסיוע לכוחות על הקרקע שזה אומר להמריא ובסוף לבצע את המשימות שהם בשטח צריכים מאיתנו", אמרה בפתח השיחה. "למשל פצצה שצריכה להגיע למקום מאוד ספציפי שיעזור עכשיו לכוח בזמן אמת, אנחנו מביאים אותה תוך דקות ספורות שזה בעיניי אחד הדברים הכי משמעותיים והכי תורמים בדבר הזה. מעבר לזה, עושים עוד המון משימות של הכנה להמשך הדברים ברצועה, גם משימות שונות בצפון ומוכנות לכל הגזרות בעיקרון".

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

עוד הוסיפה, כי "במטוסי קרב הפצצות הן גדולות ויש להן פוטנציאל לנזק ולפגיעה הרבה יותר מאשר למשל מסוקים וכטב"מים, ולכן העניין הזה של תקיפה בסמוך לכוחותינו צריך להיעשות בדיוק, בתיאום מעמיק ובזמן אמת עם הכוחות שעל הקרקע. זה משהו שעושים אותו בצורה מאוד  קפדנית ואחרי הרבה אימותים וביקורות, כמובן שלא על חשבון המהירות. יש כאן בעצם מתח כזה, של מצד אחד לעשות את זה כמה שיותר מהר ובזמן אמת, ומצד שני לראות שאנחנו לא מפספסים אף בקרה ולא מביאים בטעות פצצה גדולה ומשמעותית למקום שלא התכוונו".

חיל האוויר מגביר את התקיפות בעזה רגע לפני הפסקת האש (צילום :שימוש לפי סעיף 27א')

"אנחנו מכירים את עזה בצורה די טובה, כן, כי בסוף זה התפקיד שלנו לבוא ולהבין בדיוק מה נמצא בכל שטח של הרצועה במיוחד לאחר שהתמרון הקרקעי החל ואז תנאי השטח מאוד משתנים ודינמיים. אז כן, לפני כן אנחנו לומדים את זה, עולים לטוס, מבינים בדיוק איפה הפצצות שלנו אמורות להיות וזאת המשימה", ציינה.

לדבריה, "בסוף המשימה שלנו כחיל האוויר היא לדאוג לריכוך השטח ולעשות את כל מה שאנחנו יכולים כדי שברגע שהכוחות מגיעים יהיו להם את התנאים הכי טובים שיכולנו להשיג עבורם. אני לא מכוחות היבשה ואני גם לא מתיימרת להיות, אבל אני כן אגיד שלפני כל דבר כזה, באמת צה"ל וחיל האוויר בפרט עושים את כל מה שהם יכולים כדי להביא את התנאים הכי טובים למלחמה".

בהמשך נשאלה האם קיים שוני בין התקיפות בצפון הרצועה לדרום הרצועה? "מבחינת מטוסי הקרב זה די דומה, ומבחינת הכוחות בקרקע אין ספק שזו תהיה תמונה אחרת לגמרי", השיבה.

לסיום נשאלה האם היא מתגעגעת לבית. "האמת שיצא לי לצאת הביתה ולפגוש משפחה וחברים", השיבה. "אנחנו משתדלים לנהל את זה תוך כדי לחימה כי אנחנו באמת מבינים שהלחימה הולכת להיות ארוכה ולכן אנחנו מתכוננים לאורך זמן וכן יוצאים הביתה לפעמים ומתאווררים, אז אין מה לדאוג בהקשר הזה ואני שמחה להיות בטייסת".

סייע בעריכת הכתבה:  אמיתי דואק, 103FM