לאחר שצה"ל פרסם את סרטון אחיו של סנוואר, מחמד סנוואר, נוסע במנהרות עזה, כעת מתברר שמוחמד דף, אחריו מתנהל מצוד ישראלי כבר שנות דור, חי ובועט במלוא מובן המילה. במסגרת איסוף המודיעין ברצועת עזה, ישראל עלתה על כמה סרטוני וידאו בהם מופיע דף. מדובר בסרטונים רלוונטיים מהתקופה האחרונה. 

צה"ל היה במרחק נגיעה מסינוואר: זה מה שנמצא בבתיו ברצועה
לקראת שחרור חטופים נוספים? "סינוואר לא יסכים לעסקה כוללת"

בסרטון אחד דף נראה צועד על רגליו, אם כי בצליעה קלה. בסרטון אחר הוא במצב ישיבה במקום אחר. מן הסרטונים עולה כי מצבו של דף טוב באופן משמעותי ממה שהוערך בישראל, בעקבות שורה ארוכה של תקיפות וניסיונות סיכול שבוצעו נגדו, בחלקם הוא אף נפגע. דף מסוגל ללכת בכוחות עצמו ולא מסתייע בכיסא גלגלים, וכנראה גם יכול להפעיל את שתי ידיו.

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

דף שרד במצטבר שבעה ניסיונות חיסול לאורך השנים. הוא חמק כמה פעמים בעבר מניסיונות חיסול של ישראל ונפצע בארבעה כאלה, כולל במבצע "צוק איתן". בחלק מהניסיונות נפצע דף באורח קשה, התאושש, ובשנים האחרונות גם איים באופן חריג כי ישראל תשלם מחיר כבד על האירועים בהר הבית ובשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. 

העובדה שדף חי, מתפקד ובכושר טוב יחסית, ואף מסוגל ללכת בכוחות עצמו ומפגין עצמאות תפקודית פיסית, עומדת בסתירה מוחלטת להערכות המודיעין המפורטות בעניינו מהשנים האחרונות. עד גילוי הסרטונים הללו חיתה ישראל בידיעה שדף סיעודי, מתנייד באמבולנסים, מסתייע בכיסאות גלגלים וסובל מקשיי תפקוד רבים. כשיגיע יום בדיקת מחדלי המודיעין בהקשרים השונים שלהם, מצבו של דף יזכה להתייחסות נפרדת.

כזכור, בשבוע שעבר צה"ל פיזר כרוזים ברצועת עזה בהם הבטיח פרס כספי משמעותי בגובה של 100 אלף דולרים ויותר למי שיביא מידע מהימן על מקום הימצאם של בכירי חמאס, כמו מוחמד דף. על פי הכרוז, הצבא ישלם 400 אלף דולרים על מידע שיביא לאיתורו של יחיא סינוואר ו-300 אלף דולר עבור סיוע באיתור אחיו מחמוד.

המידע על דף כאמור מתווסף לסרטון שכבר נחשף ע"י צה"ל, בו נראה אחיו של יחיא סנוואר, מוחמד סנוואר, נוהג בג'יפ מדוגם בתוך המנהרה האסטרטגית שנחשפה.

צפו: מחמד סנוואר נוסע במנהרת הטרור הארוכה ברצועת עזה. צילום: דובר צה"ל