"חרבות ברזל": בירדן פרסמו היום (רביעי) תיעוד של עיר אוהלים לפליטים מעזה, במידה ואכן יגורשו אל ממלכת ירדן. מדובר בעיר האוהלים הראשונה ועשרות ערים נוספות נמצאות בבנייה באזור מזרחית לעמאן. 

בתוך כך, מלך ירדן עבדאללה השני הגיע לקהיר וייפגש עם נשיא מצרים א-סיסי על מנת לדון בהתפתחויות של המלחמה בעזה. על פי הדיווח בערוץ הממלכתי "אל-ממלכה" הירדני, המלך ידון עם הנשיא המצרי על הדרכים להגיע להפסקת אש ברצועת עזה, ו"בהתפתחויות המסוכנות" הנובעות מהמלחמה.

האינטרס של ירדן להביא לסיום המלחמה בעזה הוא מובהק, שכן על פי הדיווחים הממלכה ההאשמית הפסידה מאז ה-7 באוקטובר מאות מיליוני דולרים בעקבות חוסר הגעתם של תיירים לאזור. בתוך כך, המלך הירדני צפוי לשוחח עם הנשיא המצרי לא רק על ההשפעות הביטחוניות של המלחמה על האזור כולו, אלא גם על ההשפעות הכלכליות, שכן גם המצרים סופגים מכה כלכלית בעקבות פעולות החות'ים בים האדום.

נשיא מצרים א-סיסי ומלך ירדן עבדאללה (צילום: Courtesy of The Egyptian Presidency/Handout via REUTERS)
נשיא מצרים א-סיסי ומלך ירדן עבדאללה (צילום: Courtesy of The Egyptian Presidency/Handout via REUTERS)

במקביל, על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, ההצעה המצרית להפסקת אש בין ישראל לחמאס לא ממריאה לשום מקום. ביום ראשון האחרון מצרים הציגה מתווה חדש לעסקת חטופים, שכוללת בשלב הראשון הפסקת אש של כשבועיים, בה יפסיקו לוחמי צה"ל לפעול ברצועת עזה ולאסוף מידע מודיעיני, בתמורה לשחרור 40 חטופים ישראלים משבי החמאס בעזה. קבינט המלחמה ידון מחר בפרטי ההצעה המצרית. מדיווח של ברק רביד, כתב וואלה!, נמסר כי בכירים ישראלים אמרו שמדובר בהצעה ראשונית ולא בשלה, אך עצם הצגתה היא חשובה וחיובית כיון שלמצרים יש מנופי לחץ משמעותיים על חמאס וככל שהם יהיו יותר דומיננטיים בניסיון לחדש את המו"מ - כך יעלו סיכויי ההצלחה.

השלב השני יכלול שיחות עם הרשות הפלסטינית להקמת מעין ממשלת פיוס פנים פלסטינית. השלב השלישי יכלול הפסקת אש נוספת, עסקת חילופי שבויים כוללת ונסיגת ישראל מרצועת עזה. גורם ישראלי התייחס להצעה המצרית והבהיר: "ישנם דברים שלא נוכל לקבל, אבל היוזמה המצרית יכולה להוביל למו"מ". נזכיר כי ישראל מתנגדת לכל הצעה שדורשת סיום המלחמה, בעוד שחמאס מתנגד לכל מו"מ שלא כולל את סיום המלחמה.