לפי דיווחים ברשתות הערביות הבוקר (ראשון), חמאס הודה בשיחות סגורות כי יחד עם סגן ראש הזרוע הצבאית של הארגון חוסל גם מפקד חטיבת מחנות המרכז של ארגון הטרור, מרואן עיסא. הפרשן לענייני ערבים חזי סימנטוב ("חדשות 13") הביא פרטים נוספים בנושא בשיחה עם ענת דוידוב ואודי סגל ב-103FM.

יעלון בביקורת חריפה: "גורמים בממשלה טוענים שצריך להקריב את החטופים"
"ניסיון ציני לגרוף רווח פוליטי"; "קצת צניעות לא תזיק": ליברמן ודרעי בעימות חזיתי

"אין אישור מחמאס שמרואן עיסא חוסל, יש דיווחים בתקשורת הערבית על כך שחמאס בשיחות פנימיות או בשיחות בינו לבין עצמו בתקשורת, מנסה להבין אם אכן מרואן עיסא חוסל או לא", אמר סימנטוב. "ההערכה שלהם היא שהוא כנראה נפגע והיה במקום שבו הייתה התקיפה הישראלית. מרואן עיסא כנראה היה באותו מקום שהותקף על ידי צה"ל וההערכה בעזה היא שהוא נפגע. האם הוא מת? חוסל? פונה? קבור תחת ההריסות? לא מוצאים את גופתו? הכל יכול להיות, אבל אפשר לומר שמתרבות האינדיקציות ברצועת עזה וגם בישראל שהוא נפגע באותה תקיפה ישראלית. צריך להמתין ולראות בשעות או בימים הקרובים, האם אכן יהיה אישור סופי שהוא חוסל או נפגע". 

לדבריו, "התקיפה של ישראל הייתה תקיפה עם חימושים כבדים ולכן ייתכן שגופתו קבורה מתחת להריסות או חלקים ממנה ולכן הגעה שלהם בעת לחימה לשם, שגם ככה הם ממודרים ומדירים את עצמם, היא יותר איטית ומורכבת ולכן לוקח זמן כדי לראות ולכן גם המודיעין הישראלי מנסה לגבש את התמונה הסופית. האינדיקציות בישראל וגם בעזה שהוא נפגע". 

אתמול פרסם הפת"ח הודעה רשמית ובה העביר ביקורת חריפה על ארגון הטרור חמאס ששלט עד לא מזמן ברצועת עזה. "מי שגרם לנכבה חדשה ולישראל לכבוש מחדש את רצועת עזה, אין לו את הזכות להכתיב את סדרי העדיפויות הלאומיים של הפלסטינים". בפת"ח טענו כי "חמאס מנותק מהמציאות ומהעם הפלסטיני, ועד לרגע זה כלל לא מעודכן על גודל האסון ברצועה".

תקיפת המתחם בה שהה מרואן עיסא ובכירי חמאס נוספים (צילום: דובר צה"ל)

סימנטוב התייחס לדברים ואמר כי "הפת"ח מזהה בפעם הראשונה, מזה זמן רב, הזדמנות לקחת מחמאס את מה שחמאס לקח לו באותה הפיכה ברצועת עזה לפני 17 שנה בערך, אז הוא פשוט ירה באנשי פת"ח, ביצעה הפיכה, מה שקוראים לה ברמאללה 'ההפיכה השחורה', ומה שעשו מחבלי חמאס בעזה לאנשי הרשות הפלסטינית, ולכן 'סוף סוף' במרכאות אומרים ברמאללה, 'יש אפשרות לחזור לעזה' על חשבון חמאס ולשווק את זה כזה שחמאס עשה 'נכבה שנייה' וחמאס בעצם פגע באינטרס העליון של העם הפלסטיני כולו, גם בשטחים וגם ברצועת עזה ולכן הרשות תבוא לתקן את זה. המתקפה הזאת מתוזמרת, מתוכננת. הרבה זמן, כך אני מבין, תכננו אותה, ועכשיו זה יצא החוצה כי אבו מאזן ומקורביו רואים את העיתוי הנכון מבחינתם לשווק את הסיפור הזה ברמדאן". 

לדבריו, "חמאס נחלש ונפגע מאוד. הוא נפגע תדמיתית, צבאית, שלטונית ומבצעית, אבל חמאס עדיין חושב, ויש גם מי שבעזה עדיין חושב, שאם אכן תהיה הזדמנות, יהיה שיקום של הרצועה, תהיה הפסקת מלחמה, מה שלא יקרה, אבל מה שהם חושבים - אז יש סיכוי לחמאס לחזור ולשוב, מבחינת זה שהוא בונה קודם כל על הידע שלו ברצועת עזה, וגם הקרב על התודעה. חמאס שלט 17 שנה ביד רמה בעזה, המורא והפחד שקיים בקרב התושבים שם הוא אדיר. ברגע שבאים אנשי חמאס בלבוש אזרחי לשוק בג'בליה ומאיימים על סוחרים לא לשתף פעולה עם ישראל, הם מפחדים ורועדים, למרות שהם לא באמת יכולים לעשות להם משהו, ספציפית בג'בליה בשוק ביום שישי. חמאס עדיין יכול להטיל מורא בצפון רצועת עזה".