חזי סימנטוב, פרשן וכתב לענייני ערבים של 'חדשות 13', שוחח הבוקר (שלישי) עם ניסים משעל וענת דוידוב ב-103FM על חיסולו של הבכיר האיראני מחמד רזא זאהדי, מפקד כוח קודס בסוריה ולבנון, ועל ההשלכות הצפויות.

ממעוף הציפור: כך נראית זירת חיסול הבכיר האיראני | צפו בתיעוד

החיסול המשמעותי מאז קאסם סולימאני: כל מה שאפשר לספר על התקיפה החריגה

"קודם כל לפי הדיווחים מסוריה ואיראן, חיל האוויר הישראלי לטענתם תקף מבנה שסמוך לשגרירות איראן בדמשק, כאשר המבנה הזה אכלס כמה בכירים איראנים, ביניהם מוחמד רזא זהדי, שהוא בעצם סגן מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון. בכיר מאוד בהיררכיה האיראנית, ניהל את כל האופרציה של הברחת הנשק מסוריה ללבנון. אדם בכיר מאוד שאפשר לומר במילים אחרות שעשה כאב ראש רב לישראל בעשרים השנים האחרונות, על כל מעלליו בעיסוקו בטרור. מדובר באיראני הבכיר ביותר שחוסל עד כה משבעה באוקטובר על אדמת סוריה", פתח סימנטוב את דבריו.

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

"זו מכה קשה וכואבת למשטר האיראני, עניין שבו האיראנים יותר משוקלים לנקום נגד ישראל. אנחנו חיסלנו להם כבר כמה בכירים מאז שבעה באוקטובר על אדמת סוריה, חיסלנו יועצים, לפי הדיווחים בכירים. התקופה בה איראן רוצה להראות שהיא מוביל את ציר ההתנגדות, חמאס כרגע בנחיתות בגלל הלחימה בעזה, וזה לא אומר שהאיראנים מחר בבוקר ינסו לעשות משהו אימפולסיבי, הם ינסו אולי להפעיל את המיליציות שלהם בסוריה, בתימן החות'ים. זה משהו שהוא כבר היה וימשיך להיות, אבל הם משתמשים, ואתה רואה את הנרטיב בתקשורת האיראנית, שכביכול יש פה משהו דיפלומטי שנפגע", הוסיף.

"הם מכינים את הקרקע לפגוע בנציגות דיפלומטית ישראלית ברחבי העולם, בעולם הערבי, אירופה או ארה"ב או דרום אמריקה, בדמות של פיגוע גדול שיוביל לשינוי מצב אולי בעניין הזה, אבל החיסול שאותו שהם מייחסים לישראל בהחלט מעביר את העימות בין איראן לישראל לישיר יותר מאשר עקיף, כמו שהיה עד עכשיו בסוריה. לישראל יש מודיעין טוב מאוד על הנעשה בסוריה ולבנון, בניגוד למה שקורה ברצועת עזה, עוד לפני שבעה באוקטובר - יש עדיין מודיעין טוב מאוד על האנשים הממודרים הללו של משמרות המהפכה, ובכירי חיזבאללה בלבנון ובסוריה. להערכתי איראן מורתעת מעימות ישיר עם ארה"ב, את זה היא לא רוצה, איראן לא הייתה מעוניינת להביא את ארה"ב לעימות ישיר צבאי מולה. לכן הסיפור הזה שבו היא הולכת ועושה פעילות טרור בסוריה, בלבנון, בתימן, במעטפת כדי ללחוץ על ישראל - זהמה שהיא תמשיך לעשות. עימות ישיר עם ארה"ב או עם ישראל שיגרור את ארה"ב - את זה היא לא רוצה לעשות, לפחות לא בשלב הזה, זה יכול להשתנות", סיים סימנטוב את דבריו.

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm