מאמר המערכת של עיתון ה"וול סטריט ג'ורנל" שפורסם אמש (חמישי) מתייחס לוויכוח בין ישראל לארה"ב סביב המבצע הצבאי וטוען יש בירושלים הוכיחו לביידן שהוא טעה ובגדול. 

מתחת לרדאר של העולם: צה"ל מתקרב להישג עצום ברפיח
העולם נותר המום: כך הצליח צה"ל להעביר כמיליון עזתים מרפיח בתוך כשבועיים

"זוכרים את רפיח? במשך חודשים, ממשל ביידן התנגד בחריפות לפעולה צבאית ישראלית במעוז האחרון של חמאס ברצועת עזה. המנטרה של הממשל הייתה שלישראל 'אין תוכנית אמינה' לפינויים של 1.3 מיליון העזתים משם. אולם הישראלים בכל זאת המשיכו, ושבועיים לאחר מכן פינו בשלום כ-950,000 איש. משימה זו הייתה אמורה להיות בלתי אפשרית. רפיח הפכה לקו אדום עבור ביידן על בסיס היגיון שאומר שאין דרך לבצע מבצע צבאי רחב היקף כל עוד נמצאים שם אזרחים.  זו גם הייתה ההצדקה לאמברגו הנשק של הנשיא ביידן", נכתב בתחילת המאמר. 

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

"גם כאשר הפינוי החל, מזכיר המדינה בלינקן חזר ואמר כי לישראל 'אין תוכנית אמינה'. יועץ לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן, הוסיף: 'אנחנו עדיין מאמינים שזו תהיה טעות לפתוח במבצע צבאי גדול בלב רפיח'. כשפינוי האזרחים החל לשאת פרי, עבר צוות ביידן למתוח ביקורת על המוכנות הישראלית ל'יום שאחרי' הלחימה העיקרית, במעין הנחה מוקדמת שהצלחה ברפיח הוא דבר מובן מאליו. ואז, ביום שלישי השבוע, הממשל ניכס לעצמו את הקרדיט להישג הישראלי. 'הישראלים עדכנו את התוכניות שלהם. הם ביצעו שינויים מבצעיים שטיפלו בהרבה מהחששות שהיו לנו', אמר גורם אמריקאי בכיר לכתבים. הוא הוסיף שהמבצע ברפיח עשוי ליצור 'הזדמנויות חדשות להחזרת עסקת חטופים למסלול'", נרשם.

"הממשל הנוכחי לעולם לא תומך במה שאנחנו עושים אלא רק כאשר אנחנו עושים הלכה למעשה", אמר גורם ישראלי בכיר בתחילת החודש לעיתון האמריקאי והוסיף כי "כדי לזכות בהסכמתו של ביידן, הישראלים היו צריכים קודם כל להתקדם ולהצליח. אך העיכוב שהתנגדותו של ביידן גרמה הביא לסחבת במלחמה שהזיקה רבות - חוץ מלחמאס". 

רפיח 2024 (צילום: עבד רחים כתיב, פלאש 90)
רפיח 2024 (צילום: עבד רחים כתיב, פלאש 90)

"רפיח קריטית לכל תוכנית 'יום שאחרי', שכן שום דבר לא יהיה אפשרי אם חמאס ישלוט צבאית בשטח וישלוט בגבול עם מצרים. ישראל כבר איתרה כחמישים מנהרות שחוצות מרפיח למצרים לצורכי הברחה. ברגע שכוחות צה''ל יסיימו לטהר וליצור אזור חיץ לאורך הגבול, ישראל תוכל לנתק את חמאס ממצרים - וזהו המפתח למניעת התנגדות של חמאס בעתיד. שאלת השליטה העתידית בעזה היא לגיטימית, אולם אף גורם לא יילחם וימות כדי להביס את חמאס עבור ישראל, או אפילו להתנגד לו בנושא השליטה האזרחית - בטח שלא הרשות הפלסטינית החלושה, שרוצה בהסכם חלוקת כוח עם חמאס בעזה כי היא יודעת שללא הסכם כזה חמאס יטבח באנשי הרש''פ, הוסיף העיתון האמריקאי.

בסוף דבריו הדגיש כי "למרות שבשמאל הישראלי לא ישמחו לשמוע זאת, ישראל ככל הנראה תיאלץ למלא את החלל בעזה לתקופה מסוימת; למרות שבימין הישראלי לא ישמחו לשמוע זאת, מטרת השלטון הזמני הזה תהיה הכנת השטח לממשל מקומי כלשהו. התמרונים הפוליטיים, בירושלים ובוושינגטון, מסבירים מדוע כרגע קל יותר לכולם להעמיד פנים שאין שום תוכנית".