משה פייגלין, לשעבר חבר כנסת וסבו של סמל יאיר לוין ז"ל שנפל ברפיח, התראיין הבוקר (חמישי) לינון מגל וברק סרי ברדיו 103fm. הוא נשאל מה ההבדל בין הדור שלו לדור של נכדו, וענה: "יאיר, השם יקום דמו, נולד כבר אל תוך הבלבול שהדור שלי הוריש לו. הוא נכנס לעזה, שאני קיבלתי מהדור שלפניי - מדור התקומה. עזה הייתה בידנו. אני הורשתי לנכד שלי את עזה, וזה כל ההבדל. במלחמת ששת הימים, דור התקומה כבש את עזה, ובהסכמי אוסלו דור הבלבול נתן את עזה".

עוד אמר: "אנחנו לא ידענו להציב מול החזון של אוסלו, אנחנו, הרוב היהודי, המחנה הלאומי, על כל גווניו, חזון אלטרנטיבי שמתורגם לקווי מדיניות ברורים מול אוסלו של השמאל".

לאחר תשובת חמאס: ישראל תמשיך את הלחימה ברפיח | דיווח

הוא המשיך ותיאר את התחושות לאחר פטירת נכדו: "בור עמוק נפער בלב, בנשמה. אנחנו מצטרפים למשפחה גדולה של שכול ישראלי. הוא היה באמת עוצמתי בצורה בלתי רגילה. אני מרגיש שהוא נותן לי כוחות, שמהאירוע הזה אני מקבל ממנו כוחות. הדור הזה של יאיר הוא דור מופלא, יאיר היה החוד של הדור הזה בפועל ממש. הנגביסט הכי טוב בחטיבה, בסיירת, ומה שאתם רוצים. זה היה ברור שהוא יהיה ראשון. לא הפתיעה אותי הידיעה, רק המהירות בה זה קרה. ידעתי מי זה יאיר. הוא היה בסיירת גבעתי. הוא רק התגייס באוגוסט, לא היה שנה בצבא, וכבר לקחו אותם פנימה כי היה צריך אותם. הם התבררו כאריות של ממש הסיירת הזו".

טל פשבילסקי, איתן קרלסברון, אלמוג שלום, יאיר לוין (צילום: דובר צה''ל)
טל פשבילסקי, איתן קרלסברון, אלמוג שלום, יאיר לוין (צילום: דובר צה''ל)

"יאיר וכל הדור הזה מנקים עכשיו אחרינו, זה הסיפור", המשיך. "שאלו אותי האם אני מרגיש שצדקתי, ואמרתי להם 'בוודאי שצדקתי, רק מטורף יכול אחרי שבעה באוקטובר לטעון שלא צדקתי'. אבל מה אני עושה עם הצדק הזה? אני מבין שהצדק הזה לא עוזר לי כל עוד התודעה שממשיכה להנהיג אותנו היא אותו הדבר".

לדבריו, "זה לא משנה מי ראש הממשלה כי גם הימין לא הצליח להתפטר מאוסלו, אז אני מבין שעם כל הצדק הזה - אנחנו חייבים לייצר לעם ישראל מנהיגות עם תודעה אחרת, מנהיגות שאומרת 'עזה שלנו'. ארץ ישראל שלנו, זו ארצנו. כשאני נלחמתי באוסלו הקמתי ארגון שקראתי לו 'זו ארצנו', ועד שלא תהיה לנו מנהיגות שתוכל להגיד 'זו ארצנו, שלנו ורק שלנו'".

משה פייגלין בכנס הג'רוזלם פוסט

עוד טען: "מי שמעלה על שפתיו את המילה 'עם פלסטיני' הפסיד עוד לפני שהתחיל לדבר. לא היה מי שנלחם בשמאל מאוסלו ועד היום יותר ממני, אבל אנחנו לא ידענו להציב מול החזון של אוסלו, אנחנו, הרוב היהודי, המחנה הלאומי, על כל גווניו, חזון אלטרנטיבי שמתורגם לקווי מדיניות ברורים מול אוסלו של השמאל".

מה היה צריך לעשות בשלושה שבועות האחרונים?
"מה שצעקתי. אם אתה לא מסוגל להגיד 'כן, אנחנו הולכים לכבוש את עזה כי אוסלו היה טעות ואנחנו הולכים להחזיר את המשטר הצבאי, אנחנו נבנה מחדש את גוש קטיף', אם אתה לא מסוגל ליצור את הרגע הזה, ולבוא אליו מהמקום של הצדק שלך ורק ממשיך לתמרן בתוך תודעת אוסלו - את הניצחון תהפוך לתבוסה, וזה בדיוק מה שקורה".

"אנחנו לא יכולים לברוח מהעובדה, ואני חלק מהכישלון, שמדינת ישראל שבויה באוסלו. העם הזה לא הצליח להצמיח מתוכו אלטרנטיבה. אני לא בעד זה ונגד ההוא, אני לא במקום הזה כרגע, לפחות בשבוע הקרוב. אני לא מדבר על דמות כזו או אחרת, אני אומר - דור שלם של מנהיגים שעלו לשלטון, מנהיגים בכירים, בצבא, בשב"כ, במוסד, בפוליטיקה, בכל עמדות המפתח, דור שלם מאז אוסלו משועבד לתודעת אוסלו. משמאל אבל גם מימין".

משה פייגלין (צילום: מרק ישראל סלם)
משה פייגלין (צילום: מרק ישראל סלם)

"אנחנו שמונה חודשים אחרי, אנחנו כעם, כמדינה, חייבים להיפטר מכל המנהיגות הישנה הזו, משמאל ומימין כאחד. זה דור שלא יכל להגיד 'זו ארצנו', ואני מדבר על כולם, וכיוון שהמנהיגות של הדור הזה לא הייתה מסוגלת באותם רגעים לחלום חלום אחר, היא חשבה איך לחזור לשישה באוקטובר, לחזור לאוסלו".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm