המודיעין הסודני הכחיש את הדיווח ב"מידל איסט איי", שפורסם אמש לראשונה ב"מעריב", לפיו נערכה פגישה בין ראש המוסד יוסי כהן לעמיתו הסודני סלאח גוש בוועידת מינכן. "עמדת סודן איתנה בכל הקשור לישות הציונית הגוזלת", נאמר בהודעה נדירה של המודיעין הסודני. "סודן מחויבת לעמדה העקרונית כלפי הסוגיה הפלסטינית - שהיא הסוגיה הראשונה והעיקרית של האומה הערבית והאיסלאמית".עוד נאמר בהודעה, כי "מדיניות המודיעין הסודני מחויבת למדיניות החוץ של ארצנו, ואינו פועל בניגוד למדיניות זו בגלוי או בהסתר. הדלפות חוזרות ונשנות אלה לא יצליחו לפוגע באחדות ההנהגה במדינה, או לפגוע במחויבות הלאומית שלה".

בסיום הודעת ההכחשה החריפה, נכתב כי "הידיעה המפוברקת היא חלק מקמפיין שמועות מתמשך, שמטרתן להביא את סודן לקיים יחסים דיפלומטים עם היישות הגוזלת והכובשת, בניגוד לעמדה הרשמית של ארצנו, הבנויה על ערכי העם, ואשר עומדת לצד הנעשק. ועידת שלושת הלאווים בחרטום אינה רחוקה מזיכרון הקולקטיב הערבי".

הכחשה חריפה. סלאח גוש. צילום: רשתות ערביות


סלאח גוש, המחזיק ברקע הנדסי, מונה ב-1996 למנהל מפעל ירמוכ הצבאי ליד חרטום, שגורמים זרים מייחסים את השמדתו לחיל האוויר הישראלי. בשל היותו בן לשבט הגדול ביותר בסודן, ולמרות שפוטר מתפקידו, הוא הוחזר שוב לעמוד בראש המודיעין הסודני בחודש פברואר 2018.

כזכור, אמש פורסם באתר החדשות הלונדוני "מידל איסט איי" כי כהן וגוש נפגשו בוועידת הביטחון במינכן לפני שבועיים. את המפגש ארגנה מצרים בגיבוי סעודיה. האתר, שהוא פרו-קטארי, טוען כי מטרתו הייתה לדון במינוי יורש לשליט סודן עומר אל בשיר, אך סביר יותר שמטרת הפגישה הייתה לבדוק אפשרות לכינון קשרים בין שתי המדינות. 
 
בעבר כבר דיווח כתבנו יוסי מלמן כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, במסגרת מאמציו להקים יחסים עם המדינות הסוניות, חתר לבקר בחרטום או לאפשר למטוסי אל על לטוס מעל שטחה של סודן .בעבר קיימה סודן קשרים הדוקים עם איראן ואפשרה לה להעביר בשטחה נשק לעזה. על רקע זה תקפה ישראל כמה פעמים בסודן כדי למנוע את משלוחי הנשק. 
 
אך לפני כמה מה שנים שינתה סודן את מדיניותה, הצטרפה לגוש המדינות הסוניות וחיילה לוחמים בהכוונה סעודית במלחמת האזרחים בתימן נגד החות'ים שנהנים מתמיכה איראנית. כחלק מהמהלך קבלה סודן הענייה סיוע כספי של כמה מיליארדי דולרים.
 
שליט סודן זה כשלושים וארבע שנים הוא גנרל עומר אל בשיר, המואשם בפשעי מלחמה על ידי בית הדין הבינלאומי בהאג בגלל מעשי טבח, אונס, שריפת כפרים ורצח עם בעת המלחמה בדרום סודן ובחבל דרפור. בתקופה האחרונה גברו הקולות בסודן שדורשים את התפטרותו והיו דיווחים כי אם ארצות הברית ובריטניה יהיו מוכנות שלא להעמידו לדין יסכים לפרוש. לפי הדיווח, אחד המועמדים לרשת אותו במקרה כזה הוא ראש שירותי המודיעין סלאח גוש.