המתיחות בדרום נמשכת על רקע המאמצים המצריים להשיג רגיעה בין ישראל לחמאס. ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך היום (חמישי) ביקור באוגדת עזה, שם שמע סקירות ביטחוניות ממפקד זרוע היבשה, מפקדי האוגדות ומפקדי החטיבות בגזרה. זמן קצר לאחר שראש הממשלה עזב, ביצע צה"ל תקיפה אווירית של חוליית מפריחי בלוני תבערה, זאת לאחר ששלושה כאלה נפלו ברחבי עוטף עזה. דובר צה"ל מסר כי כלי טיס של צה"ל תקף חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה לעבר שטח ישראל. על פי דיווחיפ פלסטינים, התקיפה אירעה מזרחית לג'בליה ונפגעו בה ארבעה פלסטינים.

לאחר הביקור בדרום, הצפין ראש הממשלה כדי להשתתף בטקס פתיחת מקטע תל קשיש-מחלף סומך בכביש 6 צפון, שם אמר כי "אני בא עכשיו מגבול רצועת עזה. נפגשתי עם מפקדי האוגדות והמח"טים שנמצאים בקו הראשון. אנחנו מהדקים את טבעת הביטחון סביב רצועת עזה".

נתניהו הוסיף: "בימים האחרונים הנחיתי לעבות כוחות, להוסיף כלים, להיות מוכנים למערכה רחבה. ידעו כל אזרחי ישראל שאם נידרש למערכה רחבה - ניכנס אליה חזקים ובטוחים, ולאחר שמיצינו את כל האפשרויות האחרות. אנו פועלים בכמה זירות במקביל".

נתניהו התייחס גם לצעד של הנשיא טראמפ: "לא רחוק מכאן נמצאת רמת הגולן שהנשיא טראמפ הכיר בריבונתנו עליה לפני שלושה ימים. זהו הישג מדיני כביר למדינת ישראל. מעבר לרמת הגולן נמצאת סוריה, ונמצאת גם איראן. איראן מנסה כל הזמן להכניס לסוריה טילים מדויקים ארוכי טווח, מאוד מתקדמים ומאוד קטלניים. איננו מוכנים לקבל זאת, והפעילות שלנו נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה, להכניס אליה נשק מתקדם, הפעילות שלנו נמשכת כל העת".

עוצר יציאות מלא לכוחות בדרום

כוחות צה״ל השלימו את ההיערכות המבצעית לאירועי יום האדמה בזירת הדרום וממשיכים בצעדי קידום המוכנות לקראת הסלמה אפשרית בעקבות אירועי אלימות וטרור במהלכו. בתוך כך, הושלמה הגעת מפקדת אוגדה, שלוש חטיבות וכוח ארטילריה לפיקוד הדרום. הכוחות מבצעים תדריכים, מסדרי מוכנות ואימונים לתרחישים אפשריים.
 
במהלך היום התקיימה סדרת דיונים בראשות הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, במסגרתם בוצעה הערכת מצב, דיוני תרחישים ואישור פקודות אופרטיביות לתרחישים שונים.  כמו כן, ניתנו הנחיות לצעדים הנדרשים להשלמה על ידי כלל המפקדות עד מחר וכן הוחלט על עוצר יציאות מלא של כלל הכוחות הלוחמים המוקצים לפיקוד הדרום.

מצרים במרוץ נגד השעון

בתוך כך, נמשכים המגעים בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי בניסיון להשיג רגיעה בדרום עוד לפני יום השנה לצעדות השיבה שיהיה בשבת. על פי דיווח פלסטיני, המשלחת המצרית שמנהלת את המגעים בין הצדדים חזרה לישראל דרך מעבר ארז, במטרה להעביר את עמדת חמאס. העיתון הלונדוני בשפה הערבית, "א-שארק אל אווסט", מדווח הבוקר כי המשלחת המצרית קיימה ישיבות מרתוניות עם הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה, כדי למנוע עימות צבאי גדול ברצועה בשבת ואפשרות שהדברים יצאו מכלל שליטה, זאת על רקע הרגיעה השברירית שקהיר הצליחה להשיג לפני יומיים וכללו הפרות על ידי שני הצדדים. 

המקורות אמרו עוד, כי בראש הצוות הפלסטיני שישב עם המצרים, עמד מנהיג חמאס ברצועה יחיא סנוואר. הדיונים נמשכו עד השעות הקטנות של הלילה, כאשר המצרים העבירו מסרים מישראל, לפיהם היא מוכנה לשורה של הקלות בתמורה להפסקת פעולות הטרור של חמאס. בישראל דורשים למעשה, את ביטול ההטרדות הליליות, הפסקת הפרחת בלוני התבערה והנפץ, ביטול הצעדות היומיות בצפון הרצועה מול זיקים, והבטחה שצעדת המיליון לא תהיה אלימה. 

המקורות אמרו עוד, כי המשלחת המצרית אמורה לחזור בשעות הקרובות לישראל, על מנת להעביר למערכת הביטחון את עמדת חמאס. על פי הדיווחים ישראל מוכנה לתת מספר הקלות לפלסטינים: העלאת מספר המשאיות הנכנסות לרצועה דרך מעבר כרם שלום, הפעלת פרויקט ההעסקה של האו"ם, כך שיכלול 40 אלף איש, הרחבת אזור הדיג ל-12 מייל, פיתוח קווי החשמל מישראל לרצועה, הקלות ביבוא ובייצוא והסכמה להעברה של חלק מהחומרים שבמערכת הביטחון הגדירו אותם בעלי שימוש כפול - כלומר עלולים לשמש גם לפעילות טרור נגד ישראל. 

השעות הקרובות אמורות להיות קריטיות במסגרת המגעים הקדחתניים שמנהלים המצרים עם שני הצדדים, זאת כאשר צה"ל נערך בהתאם ומתגבר את הנוכחות לאורך חמשת המוקדים בהם היו הפרות הסדר בשנה האחרונה. במערכת הביטחון מבהירים כי המוקדים עלולים להתרחב כך שיכילו שבעה אזורים ולכן התגבור הצבאי בימים האחרונים.