סבב הלחימה האחרון, במהלכו נהרגו ארבעה אזרחים ישראלים, הסתיים בהפסקת אש ובהבנות עם ארגוני הטרור ברצועת עזה, במסגרתם החמאס ימשיך לקבל כספים שיסייעו לו להתמודד עם המשבר ברצועה. הפרשנית לענייני ערבים, שמרית מאיר, התייחסה היום (ראשון) בתוכנית הרדיו של אראל סג"ל ב-103FM לאירועים, ואמרה כי "הכל עניין של פרספקטיבה. מה מציק יותר? יתוש קרוב או סרטן רחוק? בין שלל כאבי הראש שהאירוויזיון הכניס לחיינו, ייתכן שהוא גם יעשה משהו טוב. אם על רקע כל מה שקורה יהיה ניסיון ישראלי רציני למהלך הסדרה בוגר ורציני, אולי כל הדבר הזה היה שווה".

לדבריה, "בחסות ההסלמה האחרונה הצליחו להגיע לאותה נוסחה, הכסף אמור להיכנס לרצועה ביום שני ובעזה סופרים את מאיות השנייה עד להגעתו. מרוב שאנחנו עסוקים בעניינים של עצמנו אנחנו נכשלים להסתכל על מה שקורה מעבר לגבול. מאז הרמדאן המצב הכלכלי בעזה מזעזע ומורגש עוד יותר אצל חמאס במעגלים המקורבים. כשאתה מאבד את הבייס שלך, אתה מאבד שליטה ונכנס לסחרור ונותן לג'יהאד להתפרע".

מי שאמור להעביר את הכסף הוא הקטארים והם גוררים רגליים. יכול להיות שזה גם חלק מהמתיחות בין ארצות הברית, סעודיה ואיראן?

"הקטארים הסכימו לתת כמעט חצי מיליארד דולר, זה סכום אדיר וחלקו הגדול יועבר לרשות הפלסטינית. במציאות כל כך סבוכה וקשה להתיר את הקשרים. לכן חשוב לנו לא לייצר עוד בעיות על גבן של הבעיות הנוכחיות. הקטארים צריכים שמישהו יטפח את הקשר איתם, ילחץ עליהם להכניס את הכסף וייתן להם את ההכרה לה הם דרושים מבלי להערים קשיים. גם ככה חמאס נמצא במצב שהוא מקבל נדבות וכל מהלך של קבלת הכסף הוא מאוד משפיל".

 


במזרח התיכון אנשים מוכנים לרצוח את הבת שלהם תמורת כבוד. זה אלמנט משמעותי.

"אכן. להערכתי זה מה שהצית כל פעם את הטירוף מחדש. כל פעם חמאס נדרשים לעמוד כעניים בשער ולהתחנן שיתנו לכסף להיכנס".
 

צריך לומר את האמת, אם חמאס היה מסכים להתקדם לנוהל של פירוז הדברים היו מתקדמים. אנחנו תקועים בין היתר בגלל עקשנות של חמאס.

"לכן מדובר בהסדרה מאוד מגובלת. בעזה יש הר של בעיות שלא בהכרח אפשר לפתור אותם. לדוגמה, יש מגיפה של קטועי רגליים ברצועה ולאף אחד אין מושג מה לעשות איתם. הסתכלתי על תמונות הרמדאן ולא הצלחתי למצוא פריים אחד של אנשים מחייכים. כל מי שיכול לברוח, גם מתוך קורבן אישי גדול – בורח. ועדיין מדובר בטיפה בים".
 

נראה מתקפה לקראת סוף השבוע?

"אין לי כדור בדולח. הכסף צריך להיכנס בין שני לשלישי ואני מקווה שאכן ייכנס כשהכל צריך להסתנכרן עם האירוויזיון. ברגע שנכנס הכסף מתחיל נוהל חלוקת כספים ורואים תורים בבנק הדואר".
 

הג'יהאד האיסלמי איים שהוא מתכוון לירות בזמן האירוויזיון.

"הג'יהאד האיסלמי הוא פרוקסי של משמרות המהפכה האיראניים. הם מבינים שזה הזמן שלהם לעבוד ולתת תמורה עבור האגרה שהאיראנים משלמים עליה כל השנים. כשחמאס רוצה לאכוף הוא אוכף, כשהוא נותן להם להשתולל כנראה שנכון לו לתת להם להשתולל".
 

בקליפת האגוז, מה קורה בדיוק עכשיו במתיחות במפרץ הפרסי?

"שני הצדדים, האמריקאים והאיראנים, מפעילים מלחמה פסיכולוגית ונהיה מזה אירוע שלם כשהדרמה עוד תגיע לשיאה. האיראנים יודעים שהם נמצאים בסיטואציה מורכבת עם האמריקאים ושיש נשיא שלא מעוניין במלחמה בשנת בחירות, מצד שני יש לו יועצים שבעיניהם מלחמה באיראן זה לא דבר נורא אלא להיפך. מה שהאיראנים מנסים לעשות זה להזכיר לאמריקאים שהם יתחילו לגבות מחיר ולא רוצים להמשיך לספוג. האמריקאים מנגד עושים אאוטינג לאיראנים ומפמפמים את האפשרות שכל פעולה איראנית תתקל בתגובה אמריקאית קשה. כל זה מעלה את המתח לשיא".

"להערכתי, ברגע שתהיה התחלה של פרובוקציה צבאית באיראן, היא תוביל לעליה במחירי הנפט", הוסיפה. "אז כל התקשורת האמריקאית תצא נגד טראמפ בטענה שזה שידור חוזר למה שקרה בעיראק. בכך האיראנים לוקחים כאן סיכון. יהיה מעניין".