הישג לתעשיית החלל הישראלית: שבוע לאחר שיגורו המוצלח לחלל, צוותי ההנדסה של מנהלת החלל במפא"ת שבמשרד הביטחון והתעשייה האווירית, הפעילו הלילה (שלישי) לראשונה את מצלמת לוויין התצפית "אופק 16" והורידו תמונות ראשונות, באיכות שהוגדרה "מצוינת", מהלוויין לתחנת הבקרה של התעשייה האווירית ביהוד.

מאז השיגור ביום שני שעבר, ערכו צוותי התעשייה האווירית ומשרד הביטחון סדרה מתוכננת של בדיקות, שבמסגרתה הפעילו בהדרגה ובאופן מבוקר את כל המערכות ותתי המערכות המרכיבות את הלוויין. עם השלמת התהליך הופעלה בהצלחה גם מצלמת הלוויי. בשבועות הקרובים ימשיכו הצוותים ההנדסיים בתהליך הבדיקות הקפדני ובהכנת הלווין לשימוש מבצעי, בהתאם לפרוטוקול שתוכנן מראש. 

ראש מנהלת החלל במפא"ת שבמשרד הביטחון, אמנון הררי, אמר: "זוהי אבן הדרך המשמעותית ביותר מאז שיגור הלוויין 'אופק 16'. התמונות שקיבלנו מהלוויין הן באיכות מצוינת. מכאן והלאה אנו ממשיכים בתהליך מסודר של העברת הלוויין למבצעיות, שלאחריה מצפות לו שנים רבות של הבאת מודיעין איכותי למערכת הביטחון". 

לוויין אופק 16 (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)לוויין אופק 16 (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)

סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת מערכות טילים וחלל, בועז לוי, אמר: "בשבוע האחרון ביצענו תהליך מורכב של כלל הצוותים ההנדסיים, תהליך שהגיע לשיאו הלילה עם קבלת התמונות הראשונות. נקודת ציון זו משקפת היטב את היכולות האסטרטגיות והעסקיות של התעשייה האווירית בתחום החלל ואת השותפות מערכת הביטחון ושאר התעשיות הביטחוניות. התעשייה האווירית תמשיך לקדם את תוכנית החלל הישראלית בהובלת משרד הביטחון, אל עבר הישגים מבצעיים נוספים".

הלווין "אופק 16" הינו לווין תצפית אלקטרואופטי בעל יכולות מתקדמות. בלוויין מותקנת מצלמה פרי פיתוח וייצור של חברת "אלביט מערכות", בעלת איכות טובה ביותר, עם מאפייני יחס ביצועים למשקל הטובים ביותר הקיימים בשוק. בשבועות הקרובים לאחר השלמת הליך הבדיקות בחלל על ידי התעשייה האווירית, מפא"ת ואמ"ן, יעביר משרד הביטחון את הלוויין לאחריות הפעלת יחידה 9900 - יחידת המודיעין הגיאוגרפי חזותי של אגף המודיעין בצה"ל, והלוויין יוכרז כמבצעי.