גורמים בישראל אמרו היום (שבת) בשיחה עם "מעריב" כי ישראל מוכנה לסייע מהותית לעזה בנושא משבר הקורונה, אך קודם לכן חייב להיות פתרון בנושא השבויים והנעדרים. הכוונה בדברים הללו, היא לא רק על תיווך וסיוע אל מול הקהילה הבינלאומית, אלא גם בסיוע על ידי סיפוק חיסוני קורונה לרצועה.

כאמור, בישראלים מזהים חלון הזדמנויות קצר מאוד בגלל הנסיבות השונות, וגורמים מבהירים כי בכל מקרה ישראל לא תשחרר רוצחים עם דם ישראלי על הידיים. בנוסף, אומרים גורמים בישראל, כי לא תהיה הסדרה משמעותית בעזה, שתכלול פרויקטים גדולים מאוד, כל עוד נושא השבויים והנעדרים לא מוסר מסדר היום. 

בישראל למעשה מעבירים את הכדור אל עבר חמאס, זאת באמצעות המצרים, כאשר גורמים בישראל אומרים כי "ביכולתו של סינוואר לקבל החלטות מושכלות". בישראל מבינים שיצטרכו לשלם מחיר גם בנוגע לאסירים, וגורמים ישראלים אומרים, בתיאום הציפיות מול חמאס, כי "אסירים זה מרכיב בעסקה - אבל שלא יחלמו על מעורבים ברצח ישראלים ישיר או עקיף".

מהפרטים שניתן לדבר עליהם, ומהנתונים המסתמנים נראה כי הדברים שמתגבשים, לפחות מהצד הישראלי, הם המשמעותיים והרציניים ביותר שהיו בשנה האחרונה. 

זו אינה הפעם הראשונה שבישראל מנסים לבנות חבילה שמשלבת בין סיוע לעזה במאבק בקורונה, ופעולות נוספות לצורך הגעה להסדר ופתרון בנושא השבויים והנעדרים. בחודש ינואר, עם תחילת המגפה, יזם מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום, מהלך של חבילת סיוע קורונה לרצועת עזה, תוך מחוות נוספות ושחרור מוגבל של אסירים. אז התנהל בפעם הראשונה בשנים האחרונות משא ומתן מול חמאס. הפערים אמנם נותרו גדולים, והמשא ומתן לא התקדם לפתרון, 

לצד ההתפתחויות והעובדה שבישראל מזהים חלון הזדמנויות קצר מאוד, עדיין אומרים לנו גורמים ישראלים שהדרך לפתרון ארוכה.