שר האוצר, אביגדור ליברמן, ושר הביטחון, בני גנץ, הודיעו הבוקר (שלישי) כי דמי הקיום של חיילי צה"ל יועלו ב-50% החל משנת 2022 - זאת לאחר הביקורת הציבורית הרבה על כך שהנושא לא נכלל בתקציב המדינה שאושר לאחרונה.

השרים סיכמו, כי דמי הקיום של חיילי החובה בצה"ל יועלה ב-50% החל מחודש ינואר 2022 (משכורת פברואר), זאת בתיאום עם הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ועל בסיס עבודות מטה שנעשו בנושא בשבועות האחרונים.

במסגרת ההחלטה, בעלות של כ-900 מיליון ש"ח שתמומן הן מתקציב הביטחון והן מתקציב נוסף שיובא על ידי משרד האוצר, יועלו דמי הקיום של כלל הלוחמים לכ- 2,463 ש"ח ובהמשך לכך, דמי הקיום של לוחמי החוד יועלו בשנה השלישית לכ-3,048 ש"ח, דמי הקיום של תומכי הלחימה יועלו לכ-1,793 ש"ח ודמי הקיום של החיילים העורפיים יועלו לכ-1,235 ש"ח.

שר האוצר ליברמן אמר: "הבטחתי לעלות את דמי הקיום של חיילי הסדיר וקיימתי, זאת כאות הערכה והוקרה לשירותם בצה"ל ועל כך שהם מהווים עמוד תווך בביטוחנה ובחוסנה של מדינת ישראל ואזרחיה. החלטה זו מביאה לידי ביטוי את האחריות והחובה שלנו כהנהגה כלפי אלו שתורמים למדינה ומבטאת מדיניות  של שינוי סדרי עדיפויות שהממשלה הזו מובילה, ובכך מצטרפת לשורה של צעדים שנכנסו לתוקף עם העברת התקציב האחרון, לרבות תכנית 'ממדים ללימודים', 'מיגון הצפון' והסדרת תכנית 'נפש אחת'. אני מודה לשר הביטחון, בני גנץ, על שיתוף פעולה בקבלת ההחלטה החשובה הזו. חיילי וחיילות צה"ל, מדינת ישראל בכלל ואני בפרט נמשיך לדאוג לכם ולרווחתכם".

שר הביטחון גנץ הוסיף: "אנחנו מביאים היום החלטה שעושה צדק עם אלו שמשרתים, ושיש לה השלכות משמעויתיות על בניין הכוח בצה"ל והמשך קיומו כצבא העם. מדובר בצורך לאומי, שמתחבר לצורך להביא רפורמה רחבה בשירות בצה"ל. לצד התוספת בתקציב, נמשיך לדאוג לכל החיילים, נרחיב את מעגל המתגייסים ונחזק את החיילים מהאוכלוסיות המיוחדות שזקוקים לסיוע נוסף. אני מבקש להודות לשר האוצר אביגדור ליברמן שהדאגה שלו לביטחון ישראל ולחיילי צה"ל הביאה לקידום ההחלטה החשובה הזו ולרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי שהוביל ודחף את קידום הנושא מתוך דאגה לרווחתם של חיילי צה"ל ומפקדיו".

ראש הממשלה, נפתלי בנט, בירך: "ממשלת ישראל מעלה את שכר החיילים ב-50% החל מינואר הקרוב. ‏זה המעט שאנחנו יכולים לעשות למען החיילים ששומרים עלינו. ‏אנחנו אוהבים אתכם, חיילי צה"ל".

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר: "צבא העם הוא הערובה לביטחון המדינה ועלינו להוקיר את החיילים והמשרתים בו. חיילי צה״ל הם מקור עוצמתו של צה״ל - כל חייל הוא נכס יקר שקיבלנו למשמרת והדאגה למשרתים היא עבורנו ציווי. ההחלטה על העלאת דמי הקיום לחיילים היא חלק משמעותי מתכנית רחבה לטיפול בחיילי החובה מיום גיוסם, עד ליום שחרורם ומעבר לכך".

גורם בכיר בצה"ל הוסיף כי ההשקעה בפרט ובחיילי החובה מגיעה לסדר גודל של ארבעה מיליארד ש"ח בשנה, בהם 1.85 מיליארד המוקדשים לדמי הקיום. כעת יצטרפו לסכום זה 900 מיליון ש"ח נוספים. עוד מסר הגורם כי לצבא חשוב לעודד גיוס לקרבי, כולל באמצעות סיוע בלימודים לאחר השירות. הגורם הוסיף כי הנושאים הבאים בהם יש לטפל הם סוגיות המזון והנסיעות בתחבורה הציבורית של החיילים.