בית המשפט גזר היום (חמישי) את דינם של המחבלים קאסם אלעצאפרה ונציר אלעצאפרה, אשר הורשעו בעבירות של גרימת מוות בכוונה, ניסיונות לגרימת מוות בכוונה ובעבירות ביטחון נוספות, בגין כך שביצעו פיגוע בסמוך למגדל עוז, שבמהלכו נרצח רב"ט דביר שורק ז"ל, לפני כשנתיים. 

על פי גזר הדין, קאסם גייס את נציר לחוליה צבאית שפעלה מטעם חמאס במטרה להוציא לפועל פיגועים נגד מטרות ישראליות. השניים תכננו לבצע יחד פיגוע דקירה ולרצוח ישראלי. ב-7 באוגוסט 2019, כשהבחינו ברב"ט דביר שורק ז"ל ליד הכניסה ליישוב מגדל עוז, חסמו השניים את דרכו באמצעות רכבם. בהמשך לכך, יצא נציר מכלי הרכב, החל להכות את דביר ז"ל באמצעות שוקר ודקר אותו מספר פעמים בפלג גופו העליון. לאחר מכן, השניים נמלטו מהמקום.

מעצר החשודים ברצח דביר שורק ז''ל (צילום: דובר צה''ל)
מעצר החשודים ברצח דביר שורק ז''ל (צילום: דובר צה''ל)

קאסם ונציר אף ניסו לבצע פיגוע נוסף ביום 29 ביוני 2019, אך נתפסו אז על ידי כוחות הביטחון בדרכם אל המקום שבו תכננו לבצע את הפיגוע.

קאסם הורשע גם בעבירה של ניסיון גרימת מוות בכוונה, בגין פיגוע דקירה בבאר שבע בשנת 2011, שבו פצע שני ישראלים. פיגוע זה פוענח בעקבות חקירת הפיגוע בו נרצח דביר שורק ז"ל. 

בית המשפט הצבאי קיבל את עתירת התביעה הצבאית בעיקרה, וגזר על קאסם מאסר עולם ועוד 40 שנות מאסר ועל נציר מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר. כן נקבע, כי כל אחד מהנאשמים ישלם פיצויים בסך 1,500,000 ש"ח למשפחתו של רב"ט שורק ז"ל, וכי קאסם יפצה גם את נפגעי הפיגוע שביצע בשנת 2011, בסך 60,000 ש"ח.

כזכור, לפני כשנתיים הוגש כתב אישום גם נגד  אשתו של קאסם אל-עצאפרה, אינאס אל-עצאפרה, בגין עבירות של אי מניעת עבירה, מתן מקלט ועבירות נוספות. קודם לכן, חתם מפקד פיקוד המרכז דאז, אלוף נדב פדן, על צווי החרמה והריסה לבתים בהם התגוררו המחבלים. מדובר צה"ל נמסר כי "צווי ההריסה נחתמו לאחר שנדחו השגות שהגישו משפחות המחבלים נגד ההריסה"