שר הביטחון בני גנץ אישר היום (שני) את המלצות ועדת פרס ביטחון ישראל לשנת 2022, התשפ"ב. הפרס יוענק על ידי נשיא המדינה יצחק הרצוג לשלושה פרויקטים מצטיינים מקרב צה"ל, המוסד, שב"כ, משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות. בשנה הנוכחית יוענק הפרס לפרויקט לוויני התצפית 'אופק', פרויקט של יחידת 8200 לפיתוח יכולות פורצות דרך בדרכים מגוונות וייחודיות וכן לפרויקט שמטרתו שמירת היתרון האיכותי של ישראל מול איומים אסטרטגיים.

לוויני התצפית 'אופק'

פרויקט משותף למפא"ת שבמשרד הביטחון, לאגף המודיעין בצה"ל, לתעשייה האווירית ולחברת 'אלביט מערכות'. סדרת 'אופק' כוללת מערכות לווייני צילום פורצת דרך, הן מבחינת ביצועים והן מבחינת משקל. הלוויינים פותחו בהובלת משרד הביטחון באמצעות מנהלת החלל במפא"ת תוכננו, יוצרו, ומובצעו ע"י מפעל "חלל" של התעשייה האווירית - כקבלן ראשי. בלווינים מותקנת מצלמה פרי פיתוח וייצור של חברת "אלביט מערכות". חיל המודיעין מפעיל את הלוויינים באמצעות תחנה קרקעית מתקדמת, יחידה מסוגה בעולם, שפיתח בשיתוף עם התעשייה האווירית. התחנה והלוויינים משרתים את מערכת הביטחון 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה ומספקים בזמן אמת מודיעין איכותי ומהימן.

שיגור הלווין 'אופק' (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)שיגור הלווין 'אופק' (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)

שיגור הלווין 'אופק' (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)שיגור הלווין 'אופק' (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)

פרויקט יחידת 8200

פרויקט באגף המודיעין של צה"ל, המוסד, השב"כ ומלמ"ב במשרד הביטחון. מטרתו פיתוח יכולות מעצמתיות, פורצות דרך, בדרכים מגוונות וייחודיות. במסגרת פרויקט זה, שנמשך כעשור, פועלים גופי המודיעין במדינה במאמץ משולב, במגוון פעילויות נועזות וחדשניות, תוך התמודדות עם אתגרים טכנולוגיים עצומים. הצלחת הפרויקט מהווה את אבן הבסיס העיקרית למגוון רחב של פעילויות, שתרמו באופן ישיר ובפעמים רבות מאוד לביטחון מדינת ישראל.

שמירת היתרון האיכותי 

פרויקט משותף של המוסד, יחידת המו"פ במפא"ת שבמשרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות, שמטרתו שמירה על היתרון האיכותי של מדינת ישראל אל מול איומים אסטרטגים.

שר הביטחון גנץ: "פרס ביטחון ישראל משקף יותר מכל את שילוב הזרועות של כל גופי הביטחון. אנחנו רואים את זה בשדה הקרב יום-יום, כשצה"ל, שב"כ, המוסד ומשטרת ישראל פועלים באגרוף אחד. אנחנו רואים את זה בשילוב בין התעשיות ובין ארגוני הביטחון בפרויקטים השונים שפורצים דרך ומאפשרים לנו עליונות ביטחונית וטכנולוגית. אני מברך את הזוכים בפרס, שהם חוד החנית של מאות מיזמים ביטחוניים פורצי דרך, תוצרת כחול לבן. נמשיך לדחוף קדימה את הפיתוחים הישראלים, ולחזק את ביטחון ישראל". 

השר גנץ התקשר בעצמו לזוכים בפרס ועדכן אותם בדבר הזכייה. בוועדת הפרס חברים: מזכיר הוועדה אשר וגנר, יו"ר הועדה אלוף במיל' דורון אלמוג, וחברי הוועדה: אלוף במיל' אמיר אבולעפיה ופרופ' אלי ביהם. את פרס ביטחון ישראל יעניק נשיא המדינה יצחק הרצוג, בטקס חגיגי בבית הנשיא בירושלים ב-14 ביוני. בטקס ישתתפו שר הביטחון ובכירי מערכת הביטחון.

על הענקת פרס ביטחון ישראל החליט ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון, דוד בן גוריון, שרצה להעניק ביטוי לתרומת אנשי המחקר והפיתוח לביטחון מדינת ישראל. הפרס נקרא על שמו של אליהו גולומב ז"ל, המפקד הבלתי מוכתר של ארגון 'ההגנה'.