סערת הוועדה לבחירת שופטים: זאב אלקין, יו״ר סיעת המחנה הממלכתי, התייחס הבוקר (שני) לפרסומים לפיהם הקואליציה החליטה שלא לדחות הפעם את כינוס הוועדה למינוי שופטים. "ניצחון ראשון בקרב על הוועדה למינוי שופטים", ציין.

שר המשפטים יריב לוין מאיים בפרישה מהממשלה אם הרפורמה לא תקודם? דיווח דרמטי
שביעות רצון בממשלה אחרי המבצע בעזה: "יזמנו ופעלנו בצורה מאוד משמעותית"

עוד הוסיף כי "‏ב-01.03 דרשתי לקיים בחירות לוועדה למינוי שופטים לפי החוק הקיים. הקואליציה נבהלה ורצה לתקן את התקנון כדי לדחות את הבחירות. ‏היום הוא היום האחרון לתיקון התקנון, ולפי הפרסומים הקואליציה נכנעה והבחירות הפעם לא יידחו ויתקיימו בהתאם לחוק הקיים".

זמן קצר לאחר מכן, תקף אותו מזכיר המדינה יוסי פוקס, בטענה לחוסר הגינות: "ואני לתומי חשבתי שנציגי סיעתך בשיחות בבית הנשיא מגיעים עם רצון אמיתי להגיע להסכמה על שינוי הרכב הועדה לבחירת שופטים. לא כדי 'לנצח את הקואליציה', והנה יצא המרצע מן השק. תנוח דעתך, שבהעדר הסכמות במו"מ, ייבחרו שני נציגי קואליציה לוועדה והועדה תכונס בפועל רק אם שר המשפטים יחפוץ בכך".

אלקין מצידו, החליט לתקוף בחזרה: "חתרנו בעקביות בשונה מהממשלה להידברות ולהסכמה מהרגע הראשון ונמשיך במאמץ להגיע לרפורמה מוסכמת ומאוזנת שלא תאפשר לממשלה שליטה בלעדית במערכת המשפט. מציע לך לא לנהל מו"מ תוך איומים לשבור את מסורת הכנסת בבחירות לוועדה, כשתמיד נבחרו נציגי קואליציה ואופוזיציה כולל בכנסת הקודמת. תשאל את רוטמן".

בית הנשיא פרסם הודעה בעקבות ההתנצחות בעניין הוועדה לבחירת שופטים: "נשיא המדינה הבהיר ומבהיר בכל הזדמנות - אין כאן מנצחים ומפסידים, אם יהיו כאלה – מדינת ישראל תפסיד".

"יובהר כי הקואליציה נעתרה לבקשתו של נשיא המדינה שלא לדחות את המועד הקבוע בתקנון לבחירת נציגי הכנסת בוועדה לבחירת שופטים, וזאת על מנת לאפשר את המשך ההידברות תחת חסותו, וציינה כי סמכות כינוס הוועדה שתוקם מוקנית לשר המשפטים". 

"הנשיא חוזר על קריאתו להימנע מביטויים שמטרתם פוליטית ואין בהם תרומה להגעה להסכמות רחבות. עוד מדגיש כי מדינת ישראל נמצאת ברגע חשוב וקריטי ביותר. המעשה הקל הוא לפוצץ את השיחות אך המחיר יהיה כבד מנשוא. מאתגר וקשה יותר להגיע להסכמות אך זוהי חד משמעית טובתה של מדינת ישראל ובמאמץ משותף ניתן להגיע להבנות".

לטענת הקואליציה, הניסיון שלהם להציע לאופוזיציה לדחות שוב את בחירת נציגי הכנסת בוועדה למינוי שופטים נתקל "בהתנגדות גורפת ואף באיום לפוצץ את ההידברות", לדבריהם. בשל המצב הנפיץ, הנשיא ביקש להימנע מדחייה נוספת ולבחור את נציגי הכנסת, למען המשך השיחות. הדד-ליין לבחירת שני ח"כים שיהיו חברים בוועדה הוא 15.06.