שרת החוץ של גרמניה, אנאלנה ברבוק, העבירה במהלך סוף השבוע מסר ישיר לשר החוץ, אלי כהן, ובו הביעה דאגה מהצעת החוק להגביל תרומות לארגוני חברה אזרחית, שצפויה לעלות לדיון מחר בוועדת השרים לחקיקה, כך דיווח ברק רביד בוואלה! מפי שני מקורות שמעורים בנושא.

הכוונה להעלות את החוק לדיון בוועדה, גרמה למתיחות בין ישראל לכמה מדינות, בהן ארה"ב, גרמניה וצרפת, כשקידומו עלול להביא למשבר מדיני עם מדינות מערביות נוספות. בכיר אמריקאי מסר לוואלה! כי "אנחנו אמרנו לישראל שהמשך קידום הצעת החוק עלול להתפוצץ להם בפנים מבחינה בינלאומית".

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>
לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים>>>

ישיבת ממשלה (צילום: מרק ישראל סלם)
ישיבת ממשלה (צילום: מרק ישראל סלם)

כזכור, הצעת החוק, שיזם ח"כ אריאל קלנר, מהליכוד, קובעת כי עמותה שתקבל תרומה מממשלה זרה לא תקבל הכרה כמוסד ציבורי, או כמוסד ללא כוונות רווח. כמו כן, עמותה כזו, לפי הצעת החוק, תהיה חייבת במס של 65% על הכנסתה, ותורמים לה לא יהיו זכאים לזיכוי מס.
ח"כ קלנר העלה את הצעת החוק במיוחד כדי לנסות ולפגוע בעמותות שמזוהות עם השמאל ועם המאבק בכיבוש או כאלה שמתנגדות להפיכה המשפטית. הצעות חוק דומות עלו בעבר אך נבלמו פעם אחר פעם בשל לחץ בינלאומי.

המסר שהועבר לשר החוץ כהן הוא חלק ממאמץ בינלאומי של ארצות הברית, האיחוד האירופי, גרמניה, צרפת ומדינות נוספות שלוחצות על ממשלת ישראל בשיחות שקטות ובפומבי להוריד את הצעת החוק מסדר היום. בימים האחרונים הפך הלחץ הבינלאומי לפומבי יותר. ביום רביעי אמר דובר משרד החוץ האמריקני בתדרוך היומי לכתבים כי "ארצות הבריתסבורה שארגוני חברה אזרחית קריטיים לדמוקרטיה ויש לאפשר להם לפעול ולגייס כספים ברחבי העולם ללא הפרעה". במהלך סוף השבוע פרסמו שגרירי שבדיה, נורבגיה, גרמניה, אירלנד, הולנד ובלגיה ציוצים בטוויטר נגד הצעת החוק. בציוצים בעלי נוסח כמעט זהה הדגישו השגרירים כי הם מודאגים מהצעת החוק כיוון שארגוני חברה אזרחית חשובים מאוד לדמוקרטיה.