מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, חוסיין א-שייח, אמר היום (שבת) "אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להגדיר את מפלגתו של השר בן גביר כארגון טרור בשל ההסתה להרג פלסטינים". זאת על רקע העימותים החריפים שאירעו ביממה האחרונה בכפר בורקה שליד רמאללה. לפי הדיווחים, מספר מתנחלים ביצעו ירי חי לעבר פלסטינים, וכתוצאה מכך נורה למוות קוסאי מעטאן בן ה-19 שנכח במקום.

בתוך כך, רבים השתתפו היום בהלווייתו של מעטאן, כשהמשתתפים קוראים "לנקום את דמו ולהגיב לפשעים של המתנחלים נגד העם הפלסטיני באזורים רבים בגדה המערבית". במקביל, בארגון חמאס קראו "להתגייסות כללית על מנת לפעול בכל צורות המאבק כדי להרתיע את המתנחלים, לנתק את כל הכבישים העוקפים שבהם הם משתמשים ולהדוף את התוקפנות שלהם נגד עמנו, ארצנו והמקומות הקדושים שלנו".

הלווייתו של קוסאי מעטאן (צילום: רויטרס)
הלווייתו של קוסאי מעטאן (צילום: רויטרס)

הלווייתו של קוסאי מעטאן (צילום: רויטרס)
הלווייתו של קוסאי מעטאן (צילום: רויטרס)
 

לאחר העימותים, במשרד החוץ הפלסטיני תקפו בחריפות את ישראל ומסרו כי "מיליציות המתנחלים מבצעים פשעים נגד התושבים החפים מפשע של הכפר בורקה". משרד החוץ הפלסטיני הדגיש כי "פעולות ההצתה נגד משפחת דוואבשה, בכפר תורמוסעיא ובכפרים נוספים, שעברו ללא עונש אמיתי, דחפו את קבוצות המתנחלים לבצע פשעים נוספים, תוך הסתה ישירה משרי ממשלת נתניהו, כמו סמוטריץ' ותומכיו".

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, צייץ: "נערי הגבעות הופכים את יו״ש לזירת קרב בין טרור של מחבלים יהודים לטרור של מחבלים ערבים. זה מסכן את ההתיישבות שרובה אזרחים שומרי חוק, מסכן את חיילינו, והפגיעה בחפים מפשע מנוגדת לכל ערך יהודי או דמוקרטי. הגיבוי שהם מקבלים מתוך הקואליציה הקיצונית בתולדות המדינה הוא פיגוע מדיני".

ההרוג הפלסטיני בכפר בורקה הסמוך לרמאללה (צילום: רשתות חברתיות, שימוש לפי סעיף 27 א')
ההרוג הפלסטיני בכפר בורקה הסמוך לרמאללה (צילום: רשתות חברתיות, שימוש לפי סעיף 27 א')

אמש, נמסר מדובר צה"ל כי "התקבל דיווח פלסטיני על עימות אלים בין אזרחים ישראלים לפלסטינים מחוץ וסמוך לכפר בורקא שבחטיבת בנימין. בעקבות הדיווח הגיעו כוחות הביטחון למקום. מתחקור ראשוני עולה כי על פי דיווחים פלסטיניים ועדויות בשטח, העימות החל בהגעת אזרחים ישראלים לרעות צאן סמוך לכפר בורקא, ופלסטינים שהגיעו מהכפר על מנת להרחיקם. במקום החל עימות מילולי שהמשיך ליידוי אבנים של שני הצדדים, ירי זיקוקים מצד הפלסטינים, אזרחים ישראלים ירו לעבר הפלסטינים. במהלך העימות נהרג פלסטיני, נפצעו ארבעה פלסטינים נוספים ורכב פלסטיני נמצא שרוף. מספר אזרחים ישראלים נפצעו מזריקות האבנים".