שר המשפטים יריב לוין התייחס היום (שלישי) בריאיון בכאן רשת ב' לפרסומים על מתווה הפשרה של הרפורמה המשפטית והתנגד לכך בתוקף, וכן שלל על הסף את האפשרות שקיים המתווה המדובר.

ח"כ מהליכוד תוקף את המתווה: "זאת לא פשרה - זאת התקפלות וללכת הביתה"
צרות לנתניהו? ביקורת נוספת על המתווה מהליכוד: "לא יכול לחיות עם זה"

"זה בסדר גמור למפריחי הבלונים, אני לא אחראי לכל בלון שמישהו מפריח", אמר בפתח דבריו, "אני לא יודע מי ניפח אותו, אין לי צוות איתור מנפחי בלונים. ראש הממשלה לא צריך להכחיש כל דבר, מדובר בשמועות על בסיס יומי". 

לאחר מכן נשאל האם יכול להיות שיש מגעים והוא אינו בתמונה? "העבודה שלי ושל ראש הממשלה לאורך השנים צמודה ואני לא חושב שיש סיכוי שדבר כזה יקרה. מעולם לא קרה שראש הממשלה עשה דבר שקשור למשהו שאני עוסק בו ללא ידיעתי. אני יודע שראש הממשלה הוא אדם עסוק ויש לו דברים יותר חשובים לעשות מאשר כל פעם שמישהו מפרסם משהו להבהיר לי שזה לא נכון".

בנימין נתניהו, יריב לוין (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)
בנימין נתניהו, יריב לוין (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)

"מהיום הראשון אמרתי שנכון לקיים הידברות ולנסות להגיע לעמק השווה", הוסיף, "אני משוכנע שאם נשב לדבר נוכל להגיע להבנות. אני לא מקבל מצב שבני גנץ מארח בביתו את אבו מאזן אבל לא מוכן לארח אותי. אותי מעניינת המהות, לא משחקי כבוד. כל מי שיביא הצעה שתגשים את התכלית העיקרית של המהלך שאני מוביל וישיג הסכמה, יכול מבחינתי לקבל את כל הקרדיט".

"צריך להבין שבפשרה אנחנו לא נקבל 100 אחוז מדברינו אבל גם לא אפס. יש פה מצב שלא קיים באף דמוקרטיה מערבית בעולם, שבו העליון שם עצמו מעל לממשלה, לוקח על עצמו את כינוס הוועדה למעל שופטים, הופך את הכנסת לגוף שרק ממליץ על חקיקה, קובע מי ראש הממשלה", טען.

בנוסף, התייחס לעבודתו מול היועמ"שית ואמר: "המצב הוא לא תקין. בקרוב העולם הדמוקרטי היועץ המשפטי לממשלה הוא או שר המשפטים או מישהו שהממשלה ממנה, אין מצב שבו יורשים יועץ שמונה בממשלה קודמת. אני מצפה ממנה לנהוג בדרך דומה בממשלה הזו כמו בקודמתה. הממשלה מוצאת עצמה פעם אחר פעם ללא ייעוץ משפטי, היא מבקשת להוציא צווים נגד הממשלה כאילו הייתה אחד העותרים".

גלי בהרב-מיארה, יריב לוין (צילום: אבשלום ששוני,יונתן זינדל)
גלי בהרב-מיארה, יריב לוין (צילום: אבשלום ששוני,יונתן זינדל)

"משפטים זה לא מדע מדויק, יש תמיד דעות שונות, זה לא 0 או 1. לצערי הרב היועמ"שית לא מחפשת נתיבי ביניים, הפוך לגמרי מהדרך שבה נהגה בממשלה הקודמת. אני לא חושב שפיטוריה על הפרק וצריך לומר בכנות שגם לו היינו רוצים לפטר אותה זה לא פשוט לביצוע. הייתי שר לא מעט שנים ועבדתי עם יועצים שונים שעשו כל מאמץ לסייע לי לממש את המדיניות שלי, וכשהם אמרו שמשהו לא אפשרי קיבלתי כי ידעתי שהם עשו כל מאמץ. אני לא יכול לקבל מצב שנוהגים בממשלה הזו בסטנדרטים אחרים מאשר הקודמת".

כמו כן, נשאל במקרה שבג"ץ יקבל את העתירות, האם יכבד את ההחלטה: "אני לא עוסק במה יהיה אילו. ממשלות ישראל תמיד כיבדו את פסיקות בג"ץ, ובג"ץ תמיד כיבד את חוקי היסוד. הדברים נמצאים כרגע בפתחו של בית המשפט ואני לא מעלה על דעתי מצב שבו אנשים עם מידה ולו מינימלית של אחריות יביאו אותנו למצב שהם יסטו מהכלל הזה. אין צורך להידרש לשאלה".