שר הביטחון לשעבר יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן שוחח היום (שלישי) בתכנית של אודי סגל וענת דוידוב ב-103FM והתייחס למשא ומתן בנוגע להחזרת השבויים שמנהלת ישראל מול החמאס.

מחבלים גוררים חטופים בבית החולים: צפו בחשיפת התיעודים הדרמטים משיפא

לדבריו, "האובססיביות שאנחנו דנים בנושא רק מעלה את המחיר. חמאס עוד פעם ועוד פעם מזהה שזה המקום החלש שלנו ומנצל את זה עד תום. אני סומך על הצוות של משרד הביטחון. כמה שפחות פוליטיקאים יהיו מעורבים, ככה זה יותר בריא". 

לנושא תפקידו של גל הירש, ציין: "אני לא יודע מה גל הירש בדיוק עושה. אבל בעיקר הצוות של משרד הביטחון שאני מכיר היטב, לפחות חלק ניכר מהאנשים, אלה האנשים הכי טובים עם מחויבות מוחלטת לנושא של שחרור החטופים. כל הרעשים במערכת הפוליטית, זה רק מפריע. אין ספק שמשפחות החטופים נמצאות במצב מאוד קשה, מאוד מורכב וצריך להתייחס אליהן ברגישות רבה". 

באשר למשפחות החטופים שלא הורשו תחילה להיכנס לפגישה עם קבינט המלחמה, אמר: "צריך להתייחס בכל הרגישות, לא היו צריכים להקפיד על קוצו של יוד - מי נכנס, מי לא נכנס, בטח לא לתת להן להמתין שם שעות, אבל אני לא רוצה לנצל את הריאיון לביקורת על הממשלה. אני יכול להבין כל תחושה, ואני בטוח לא מתומכי הממשלה הזאת, ואני אומר - אף אחד לא מפקיר אותן (את משפחות החטופים). עם תחושה אי אפשר להתווכח ולא צריך להתווכח. אני אומר לך שבאמת מאות אנשים עוסקים בזה יום-יום, דקה-דקה. גם במערכת הפוליטית יש אנשים שעושים את זה בשקט בלי רעש ובלי לייחצן את זה. אני בעצמי מתעסק בזה די הרבה, גם עם משפחות שאני מלווה באופן אישי. יצא לי כבר להיות מעורב, גם בשנים הקודמות, בשחרור אנשים מהשבי. תמיד השתדלתי להצניע את זה כמה שיותר".

ליברמן נשאל האם לדעתו חמאס ספג מכה וגבינו ממנו מחיר כבד, וענה: "שאפו לחיילי צה"ל שעושים עבודה, נלחמים בחירוף נפש. אני חושב שאנחנו עוד רחוקים מהשלמת המשימה. אני חושב שגם בשכונות כמו זייתון או ג'באליה, הייתי משתמש הרבה יותר בחיל האוויר ובארטילריה, כי כל מי שרצה לצאת, יצא, כל מי שנשאר אלה המחבלים עצמם, לפעמים מחופשים, ותומכי טרור. אני חושב שפה צריך להיות הרבה יותר קטלני ופחות לסכן כוחות רגליים, זה אחת. שתיים, כל ההנהגה של חמאס, מרכז הכובד, הכוחות הגדולים, כרגע מרוכזים באזור דרום, חאן יונס כנראה, ושם עוד לא התחלנו. גם המנהיגות של חמאס, נהנים מהפינוקים של בתי מלון הכי מפוארים בעולם. אני לא יודע למה הם צריכים להרגיש כל כך בטוח, להסתובב ללא חשש בקטאר ובמקומות אחרים ובאיסטנבול". 

עוד נשאל כמה זמן תימשך המערכה, והשיב: "זה ייקח עוד זמן כנראה, ואני לא מבין למה צריך לספק דלק. הופיע ראש הממשלה ב־7 בנובמבר, יחד עם שר הביטחון, חזרו פעם אחרי פעם, 'לא תהיה אספקת דלק לרצועה'. צריך לדבר אמת, כשאני שומע שראש הממשלה מסביר, שמתברר, שהוא לא ידע קודם שיש מערכת ביוב בעזה ושהוא חושש ממגפות, זו רק מגפת שקרים, זה לא באמת מגפות. אם האמריקנים לחוצים ואתה לא מסוגל לעמוד בלחצים, אז תגיד את זה. יותר מפעם אחת, יותר מפעמיים, יותר מ־3 פעמים בכירים ישראלים הצהירו שלא תהיה אספקת דלק. בהתחלה אנחנו גם אמרנו, 'לא תהיה שום אספקה הומניטרית, כל עוד נציגי צלב אדום לא נפגשים עם החטופים שלנו' וראינו שמתחילות להיכנס 40 משאיות, 50 משאיות, עכשיו 200 משאיות, ללא שום פיקוח".  

בכל הנוגע לתגובת צה"ל בצפון, הדגיש: "אני חושב שהגישה הזאת שאנחנו זזים בטור ולא במקביל, אני לא בטוח שזאת הגישה הנכונה. יש לנו שעון מבצעי, שעון מדיני ושעון כלכלי. שלושת השעונים לא מסונכרנים. אתה לא יכול להחזיק 200 אלף פליטים יהודים בתוך מדינת ישראל, אתה לא יכול לשתק את כל הצפון. חיזבאללה גורם לנו נזק עצום, גם נזק כלכלי, גם נזק מורלי ונזק פיזי, ראינו אתמול, הם פשוט משגרים טיל ולמעשה מוחקים את בירנית. זה כבר לא על גבול הצפון, זה יותר קרוב לצפת".

"קודם כל לשמור יוזמה בידינו, אנחנו לא יכולים להיות רק הצד המגיב. בג'ונגל, כשחיות טרף מרגישות דם, מישהו נוטף דם, אז מיד מתנפלים עליו כולם. זה מה שקורה כרגע. המזרח התיכון זה הג'ונגל הכי אכזרי ונוראי שקיים על פני האדמה, ובג'ונגל אתה חייב להתנהג אחרת. אני חושב שגם בנושא של החותי'ם, אנחנו לא יכולים להיות באמת שק אגרוף, גם שם חייבים לתת מכה קשה, ואנחנו לא מחפשים הרפתקאות - מדינת ישראל לא הכריזה מלחמה על החות'ים, הם הכריזו מלחמה על מדינת ישראל, ואנחנו רואים שהם לא רק הכריזו, אלא פועלים. אנחנו צריכים להתנהג ככה שאף אחד לא ירצה להמשיך להתעסק איתנו. המשימה לצאת מהמלחמה הזאת, לא רק הצבא הכי מוסרי בעולם, אלא גם הצבא הכי אימתני בעולם, אחרת אנחנו ניכנס למלחמת התשה של שנים". 

על שר האוצר: "מי שדורש לקחת כספים קואליציוניים ולרתום אותם למאמץ מלחמתי, זה גורם הכי מקצועי שיש - פרופ' אמיר ירון. שר האוצר, כל פעם חוזר לעניין הקורונה ו'יצאנו ממשבר הקורונה', אין שום קשר. הקורונה הייתה אירוע עולמי, פה יש אירוע מקומי. זה אירוע מקומי שאנחנו מתמודדים איתו לבד מול כל העולם, לא יחד עם כל העולם. יש פה אירוע אחר לגמרי והאוצר כרגע פועל בכיוונים הפוכים". 

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק, 103FM