על רקע העסקה הדרמטית לשחרורם של 50 חטופים, נחלש השבוע גוש מפלגות הקואליציה בעוד מנדט ומתייצב על 41 מנדטים בלבד, בעוד גוש האופוזיציה והמפלגות הערביות מתחזק במנדט נוסף ל־79 מנדטים. כך עולה מסקר "מעריב", שנערך על ידי "לזר מחקרים" בראשות ד"ר מנחם לזר ובשיתוף Panel4All.

בסקר, שנערך לאחר אישור הממשלה את עסקת שחרור החטופים ולראשונה מאז הבחירות לכנסת – הציונות הדתית בראשות שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לא עוברת את אחוז החסימה. בשבועות האחרונים הסתמנה ירידה מתמדת בשיעור התמיכה במפלגה, ככל הנראה על רקע המצב הכלכלי. עוד עולה מסקר "מעריב" כי המחנה הממלכתי מתחזקת במנדט ל־43 מנדטים – נתון שיא, בעוד יש עתיד יורדת במנדט ל־13 מנדטים בלבד ומרצ עולה ל־5 מנדטים. בגוש הקואליציה מתחזקות הליכוד, ש"ס ועוצמה יהודית במנדט כל אחת.

בתשובה על השאלה: אילו היו מתקיימות היום בחירות חדשות לכנסת, למי היית מצביע? התשובות היו: המחנה הממלכתי 43 מנדטים (42 בסקר הקודם), הליכוד 18 (17), יש עתיד  13 (14), ש"ס 9 (8), ישראל ביתנו 8 (8), יהדות התורה 7 (7), עוצמה יהודית 7 (6), מרצ 5 (4), חד"ש־תע"ל 5 (5), רע"ם 5 (5).  נשארו בחוץ: מפלגה דתית לאומית - הציונות הדתית (2.5%), העבודה (2.2%) ובל"ד (1.3%) - שאינן עוברות את אחוז החסימה.

בנוסף, עולה מסקר "מעריב" כי גנץ ממשיך להוביל בפער גבוה על פני נתניהו בהתאמה לראשות הממשלה. בתשובה על השאלה: מי מהשניים, בנימין נתניהו או בני גנץ, מתאים יותר להיות ראש ממשלת ישראל?  התשובות היו: נתניהו 27%, גנץ 52%, לא יודע 21%. מהתפלגות התשובות עולה כי נתניהו זוכה לרוב של 56% בקרב מצביעי הליכוד, לעומת 26% מהם הסבורים שגנץ מתאים יותר להיות ראש הממשלה. 18% נוספים השיבו "לא יודע".

בקרב מצביעי המחנה הממלכתי, גנץ מקבל רוב גדול של 98%, לעומת 2% נוספים שהשיבו "לא יודע". בקרב מצביעי יש עתיד 85% סבורים שגנץ מתאים יותר להיות ראש הממשלה, לעומת 1% בלבד לנתניהו. 14% נוספים השיבו "לא יודע".

בסקר, שנערך בין 15־16 בנובמבר, השתתפו 500 משיבים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל מגיל 18 ומעלה, יהודים וערבים. טעות הדגימה עומדת על 4.3%. בתוך כך, סקר פנימי שנערך בימים האחרונים והגיע לידי "מעריב" מצא כי אם יועז הנדל ונפתלי בנט יחזרו לפוליטיקה, בהרכבים משתנים, תמונת המנדטים צפויה להשתנות. הסקר מצא שבמקרה שבו הנדל ירוץ בראשות מפלגה שהוגדרה כ"ימין ליברלי", היא צפויה לזכות ב־7 מנדטים. אם בנט ירוץ בראשות מפלגה ימנית ליברלית לצד ריצה נפרדת של הנדל, ראש הממשלה לשעבר צפוי לזכות בהישג משמעותי יותר של 15 מנדטים והנדל ב־5. אם בנט והנדל יבחרו לרוץ ביחד, המפלגה המשותפת צפויה לזכות ב־18 מנדטים. הקולות לבנט והנדל צפויים להגיע מהמחנה הממלכתי, יש עתיד, הליכוד, הבית היהודי והציונות הדתית.