על רקע המשך הלחימה הקשה ברצועת עזה, הקיפאון בסוגיית החטופים וההסלמה המתמשכת בצפון – האופוזיציה מתחזקת השבוע במנדט. כך עולה מסקר "מעריב", שנערך על ידי "לזר מחקרים", בראשות ד"ר מנחם לזר, בשיתוף Panel4All. גם בסקר הנוכחי נמשכות תנודות קלות במפת המנדטים. בעוד הליכוד יורדת במנדט, ישראל ביתנו עולה גם כן במנדט. 

אחרי המבוי הסתום: הקבינט ידון בהצעה קטרית חדשה לשחרור החטופים
סמוטריץ' לחץ, נתניהו התקפל: הדיון בקבינט המלחמה על "היום שאחרי" בוטל

כתוצאה מכך, מתחזק גוש מפלגות האופוזיציה במנדט אחד ל־71 מנדטים, בעוד הקואליציה יורדת במנדט – ל־44 מנדטים. בני גנץ מוביל על בנימין נתניהו בהתאמה לראשות הממשלה עם 49% לעומת 32% - עלייה של 3% לעומת השבוע שעבר, שבו קיבל גנץ 46% תמיכה לעומת 34% לנתניהו. 

בקרב מצביעי הליכוד, קיבל נתניהו 65%, לעומת 19% לגנץ ו־16% נוספים שהשיבו "לא יודע". בקרב מצביעי המחנה הממלכתי קיבל גנץ 91% ו־9% נוספים השיבו "לא יודע".

מהפילוח עולה כי השינוי נעוץ גם הפעם בתזוזה של מצביעים בבחירות 2022, כאשר 65% אמרו הפעם שנתניהו מתאים, לעומת 70% בשבוע שעבר. עוד עולה מסקר "מעריב" כי רוב מוחלט של המשיבים – 68%, תומך ביציאה לפעולה צבאית להרחקת חיזבאללה מגבול הצפון. רק 16% מצדדים בהמשך ההכלה הנוכחית ו־18% נוספים חסרי דעה.

התמיכה הגבוהה ביותר ביציאה לפעולה היא של מי שבבחירות 2022 הצביעו למפלגות המרכיבות את הקואליציה הנוכחית (78%), אבל גם בקרב מצביעי האופוזיציה יש רוב גדול מאוד לצעד זה (64%).

בסקר שנערך ב־28־27 בדצמבר, השתתפו 502 משיבים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל מגיל 18 ומעלה, יהודים וערבים. טעות הדגימה המרבית בסקר עומדת על 4.3%.