היום (שני), הובאה בועדת החינוך של הכנסת לאישור לקריאה השלישית הצעת חוק יום משפחות היתומים בישראל של יו"ר הועדה, ח"כ יוסף (יוסי) טייב. 

לפי הצעת החוק ייקבע יום ציון שנתי לחיזוק מעמדן ולהעצמתן של משפחות היתומים בישראל, אשר יתקיים אחת לשנה, ביום כ"ה בכסלו, נר ראשון של חנוכה. יום המשפחות יצוין בכנסת, בבית הנשיא ובדיון מיוחד אצל האפוטרופוס הכללי. מטרתו של החוק הוא לקבוע יום ציון שנתי לחיזוק ולהעצמת מעמדן של משפחות האלמנים, האלמנות והיתומים הצעירים בישראל, ולבטא את מחויבות החברה לזכויותיהם.

עמותת "חמניות" המפעילה  מרכזי תמיכה מונגשים ליתומים ובני משפחותיהם, פועלת למעלה מעשור לרווחתם של יתומי ישראל ומברכת על יוזמתו של ח"כ טייב להביא למודעות ולהכרה לאומית של תופעת היתמות בישראל.  

הדר קס, מייסדת ומנכ"לית  "חמניות" אומרת: "למעלה מעשור שאנחנו בעמותה  פועלים ומלווים את יתומי ישראל, וכיום אף בהיקף חסר תקדים במסגרת של 30 מרכזים הפרוסים ב-22 רשויות מקומיות. מאירועי ה-7 באוקטובר, דרך מלחמת חרבות ברזל ועד היום חלה עלייה דרמטית של 3% במספר היתומים בישראל. עלייה שעל השלכותיה אנחנו למדים מהניסיון שצברנו וממחקר שערכנו בשיתוף משרד הרווחה, אוני' ת"א ואוי' בר-אילן וכי היתומים הללו יכולים להדרדר ביתר קלות למצבי סיכון של נשירה מבית הספר, הפרעות אכילה והתמכרות לסמים ואלכוהול".

הדר שאיבדה את אביה בתאונת דרכים כשהיתה בת 14, הקימה את העמותה מתוך תחושת הבדידות והרגשה שהיא שקופה אל מול המערכת.  בדיון ועדת החינוך אמרה הדר: "יתמות היא שבר גדול ומייצרת נזקים אדירים בחייו של הילד היתום.

אנחנו, בעשייה שלנו, פוגשים ברמה היומיומית את הילדים האלו, מסתכלים להם בעיניים ורואים את הכאב. הכאב הזה נותר שקוף עד היום ורק עכשיו אולי אלפי ילדים ובני משפחותיהם יתחילו להרגיש שמישהו רואה אותם.

עכשיו-המדינה צריכה לעבוד בקצב אחר ולתרגם את ההכרה הזו היום לתיעדוף תקציבים ולמעשים קונקרטים עבור כלל היתומים: ילד שמאבד הורה ילווה שנה ע״י עובד סוציאלי ברווחה, במקביל לליווי זהה גם להורה הנותר או האפוטרופוס שלו ושלא תישלל קצבת שארים מאלמנה שנישאת או נמצאת בזוגיות. מה שמותיר אותה בימים אלו לחיות מהקצבה הנמוכה בישראל בין 700-900 ש״ח בחודש. רק באופן הזה נוכל להפוך את הסיכון לסיכוי עבורם ולעזור להם להשתקם ולבנות עתיד". 

מתחילת המלחמה פעלה עמותת חמניות יחד עם משרד החינוך במטרה לייצר תוכניות להתמודדות עם שכול ואובדן, קס הצטרפה למטה החטופים על מנת לסייע בהנגשת הבשורה על האובדן לילדים שחזרו מהשבי, ובימים אלו אנו עומדים בפני פתיחה של מרכזי תמיכה באופקים, בשדרות ובעוטף עזה.

"אנחנו מברכים את ח"כ טייב על היוזמה החשובה הזו להביא להזדהות והכרה ציבורית וחברתית של היתומים בישראל, נמשיך להיות הקול והפנים שלהם ולסייע למאות יתומים, אלמנים ואלמנות באופן ישיר בתמיכה נפשית ובמיצוי זכויותיהם ונדאג כי החוק יתורגם מהצהרת כוונות למעשים משני מציאות שיובילו לשינוי ביחס ובמצבם של יתומי ישראל באשר הם", הוסיפה קס.

נתניהו רומז לחיסול עיסא (צילום :דוברות רה"מ)