צרות בציר הרשע? באיראן חושדים כי גורמים בסוריה היו מעורבים במספר מקרי חיסול של אנשי משמרות המהפכה בשטח המדינה, לאורך השנים האחרונות. החשד מתמקד ב-18 מפקדים שחוסלו בתוך מספר חודשים בלבד, בתקיפות שיוחסו לישראל. כך לטענת גולה סורי שמתנגד למשטר אסד, וטוען כי שוחח עם גורם איראני.  

"הנקמה של איראן מגיעה": בעולם הערבי מצפים לתגובה נגד ישראל
בוגי יעלון נגד גנץ ואיזנקוט: "הישרדות המשיחיים - גם 'בזכותכם'"

על פי דבריו, לאחר חיסולו של רזא מוסווי בסוריה בחודש דצמבר 2023, נפתחה חקירה משותפת בין שתי המדינות, שנערכה ע"י שירותי המודיעין שלהן, וניסתה להתחקות אחר פרצת אבטחה אפשרית. עם זאת, בשלב מסוים בחרו באיראן לפתוח בחקירה עצמאית יחד עם החיזבאללה, זאת בעקבות חשש כי המודיעין הסורי מפריע למהלך החקירה. 

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

תיעוד זירת החיסול בסוריה (צילום :רשתות ערביות)

החקירה העצמאית הובילה למסקנה כי פרצות הביטחון וההדלפות שהובילו להתנקשות היו תחת כיסוי מדיני וביטחוני ברמה גבוהה, וכי לא סביר שנשיא סוריה בשאר אל-אסד לא היה מודע לכך. 

אותו המקור הוסיף כי מה שהגביר את החשדות בטהרן הוא שאנשי חיזבאללה שחוסלו בשטח המדינה היו קשורים לשירותי הביטחון הסוריים, וחיסולם התאפשר באפשרות ריגול, תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת. המקור אף שולח האשמה חסרת תקדים כלפי סוריה, לפיה היא פעלה להיפטר מההשפעה האיראנית. 

הוא הוסיף כי לטענתו קיימים ערוצים פתוחים בין דמשק לתל אביב, וכי בסוריה בחרו לנצל את המתקפות הישראליות במדינה, על מנת לאפשר הפעלת לחץ על האיראנים. כמו כן, אף נטען כי מהרגע שבו בסוריה הבינו כי הצליחו להבטיח את הישרדות המשטר על אף מלחמת האזרחים, הרבה בזכות מעורבות האיראנים, החליטו כי הם לא זקוקים להם יותר, מה שהוביל אותם כאמור לפעול להסרת מעורבותם במדינה.