המגעים לשחרור חטופים שוב על סף קריסה: חמאס הבהיר הערב (ראשון) פעם נוספת כי המתווה העדכני לעסקה לא מקובל עליו. בשיחה עם אל-ג'זירה אמרו גורמים בארגון הטרור כי דרישתם למפתח אסירים הוא 50 אסירים פלסטינים על כל חיילת שנחטפה, בהם 30 אסירי עולם. על כל אזרח חטוף, דורש חמאס 30 אסירים פלסטינים.

המוסד: חמאס השיב בשלילה למתווה שהוצג, סינוואר לא רוצה עסקה
"נתניהו מונע עסקה מתוך אינטרס": משפחות החטופים בפנייה חריגה ליועמ"שית

בנוסף, דורש חמאס התחייבות ישראלית לסיום המצור על הרצועה, והתחלה של תהליך שיקום רצועת עזה. זאת לצד נסיגת כוחות צה"ל מהרצועה, וחזרת תושבים שנעקרו מבתיהם לצפון רצועת עזה.

דדי ברנע, בנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון לע''מ)
דדי ברנע, בנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון לע''מ)

מוקדם יותר היום מסר משרד ראש הממשלה בשם המוסד כי חמאס השיב בשלילה למתווה שהונח בפניו על ידי המתווכות. בהודעה נמסר כי "דחיית הצעת שלוש המתווכות, שכללה מרחב משמעותי ביותר של גמישות מצד ישראל, מוכיחה כי סינוואר אינו רוצה בעסקה הומניטרית ובהשבת החטופים וממשיך לנצל את המתיחות מול איראן ולחתור לאיחוד הזירות והסלמה כוללת באזור".

במקביל, 40 נציגים ממשפחות חטופים שיגרו מכתב ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, בדרישה לבחון מחדש את כשירותו של ראש הממשלה בניהול המשא ומתן להחזרת החטופים. זאת, בשל טענתם לחשד לניגוד עניינים מובהק בין אחריותו הציבורית לשחרור החטופים לבין האינטרסים האישיים שלו בדחיית משפטו ושרידותו הפוליטית. 

"לאחר קרוב לשישה חודשים בהם לא הפסקנו לבקש את אהובינו בבית, איבדנו את האמון בכשירותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבצע את תפקידו", כותבות המשפחות בפנייה.