על רקע הסערה סביב חוק הרבנים המרוכך (חוק המועצות הדתיות) שהציעה מפלגת ש"ס ונבלם אתמול (שני) על ידי מפלגת עוצמה יהודית, בניסיון של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר להפעיל לחץ על ראש הממשלה כדי שיכניסו לקבינט המלחמה המצומצם, ישראל כהן, פרשן פוליטי ברדיו קול ברמה, שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב ברדיו 103fm על משמעות הדברים מנקודת המבט החרדית. 

בפתח דבריו אמר כהן: "אתמול קרה עוד אירוע שהסביר למפלגות החרדיות שנתניהו לא שולט בקואליציה שלו. בסוף, אומרים בתלמוד, כשיש הרבה שאלות - עדיף לענות עליהן בתירוץ אחד, ולא בשבעה תירוצים על שבע קושיות".

בן גביר טוען: נתניהו הבטיח להקים פורום ביטחוני מצומצם בהשתתפותו  
המשבר החדש הוא לא אחד מן השורה: באופוזיציה זיהו מזמן את מצבו של דרעי

נתניהו, דרעי, גולדקנופף, סמוטריץ', בן גביר (צילום: דוברות הכנסת,יונתן זינדל, פלאש 90,אמיל סלמן/הארץ,דוברות הכנסת נועם מוסקוביץ' )
נתניהו, דרעי, גולדקנופף, סמוטריץ', בן גביר (צילום: דוברות הכנסת,יונתן זינדל, פלאש 90,אמיל סלמן/הארץ,דוברות הכנסת נועם מוסקוביץ' )

בעניין עסקת החטופים הסביר כהן: "אני חושב שהמפלגות החרדיות היו צריכות להציב אולטימטום בנושא החטופים. צריכים להחזיר את החטופים מחר הביתה, פדיון שבויים. כל גדולי הרבנים תומכים בזה, וזה דבר שהיה מתקבל על הדעת. אבל בן גביר היה מפיל את זה".

בהתייחס לחוק הגיוס הסביר: "אני מעריך שבסופו של דבר חוק הגיוס זה יהיה הסיפור הגדול, ברגע שיתחילו לשלוח צווים, או המקבילה של חוק הגיוס, שזה הסיפור של התקציבים. שפתאום ישיבות יעמדו בפני שוקת שבורה".

ביחס להתפרקות הממשלה הוא מסביר: "זה לא חייב להיות בשבוע-שבועיים הקרובים. אולי נתניהו יצלח את המשבר הזה, אבל לאט לאט זה יתגלגל". כהן מעריך שההתפרקות תגיע "עד החורף". 

הוא מוסיף: "בן גביר לא ממצמץ. ממשלת הימין החלומית של המפלגות החרדיות, 64 מנדטים. שהייתה אמורה להיות שיא ההצלחה שלהם - לא רק שהיא לא שיא ההצלחה, היא שיא הכישלון". 

"אומרים שנתניהו חושש מהדלפות. בן גביר אומר שדרעי שם עליו וטו, שדרעי לא רוצה אותו בקבינט המלחמה בגלל האידיאולוגיה שלו. אם הוא יביא גישה קיצונית יותר, לא בטוח שהחרדים צריכים להסכים לזה. אבל השאלה היא אם היום יתנו לו את הקבינט מה יהיה מחר?" ובכלל, הוא מציין: "מאז שגנץ ואייזנקוט פרשו, אין לנתניהו גם ככה קבינט מצומצם, מדובר בגוף ערטילאי שבכלל לא מתכנס".

סייע בהכנת הכתבה: אחיעד לוק, 103fm.