המשבר בקואליציה מחריף: יו"ר הקואליציה אופיר כץ כתב בקבוצת סיעת הליכוד כי לא יועלו חוקים היום (שלישי) במליאת הכנסת "בשל ההתנהלות חסרת האחריות של עוצמה יהודית".

עוד כתב כי "אני לא מוכן להסתמך על אף מפלגה מלבד מפלגות הקואליציה, ולא מוכן לנהל אותה לפי מצבי הרוח של השותפים בה. אני מקווה שהמצב שבו מפלגה מהקואליציה עוזרת לאופוזיציה לפגוע בנו, ייפסק. נעדכן לגבי מחר".

כאמור, המשבר והסדקים בקואליציה העמיקו אמש לאחר שהשר איתמר בן גביר לא הסכים להצביע יחד עם הקואליציה ב"חוק הרבנים" המרוכך (חוק המועצות הדתיות) שיזמה סיעת ש"ס. בתגובה, חברי מפלגת ש"ס עזבו את מליאת הכנסת. לאחר הסערה במליאה, כל חברי הכנסת של הסיעות הערביות, למעט מנסור עבאס, חזרו למשכן כדי להצביע נגד החוק.

מתקפה חסרת תקדים בממשלה נגד בן גביר: "מגלומן ולא אדם חכם"
החרדים מתוסכלים מממשלת ה"ימין על מלא"? "שיא הכישלון במקום שיא ההצלחה"

גורמים בכירים בממשלה תקפו את בן גביר ואמרו אמש כי "מדובר במגלומן חסר אחריות ובאדם לא חכם בלשון המעטה". שר הפנים משה ארבל מש"ס מסר: ״שיתוף הפעולה הפורה בין עוצמה יהודית למפלגת העבודה ויש עתיד כאופוזיציה לממשלה ולפגיעה בשירותי הדת היהודיים הביא לדחיית הצבעה על חוק שיאפשר תקצוב של בלניות במקוואות הטהרה ולהפלת ממשלת הימין״.

יו''ר הקואליציה אופיר כץ  (צילום: עו''ד מירי פרנקל-שור וח''כ אופיר כץ)
יו''ר הקואליציה אופיר כץ (צילום: עו''ד מירי פרנקל-שור וח''כ אופיר כץ)

בתגובה לתגובתם של ש"ס, הגיבו בעוצמה יהודית כי "גם היום דרעי מתנגד לצירופו של השר בן גביר לקבינט המלחמה. זה לא מפתיע משום שבעוד השר בן גביר דוחף להכרעה וכתישת האויב בכל החזיתות, דרעי דוגל בכניעה והתרפסות ודוחף לעסקה מופקרת - בניגוד מוחלט לעמדת בוחרי ש"ס". עוד הוסיפו: "מסתבר שאריה דרעי, מאוסלו ועד היום, נשאר דבק באידאולוגיית השמאל. דרעי העריץ מאז ומעולם את השמאל, מרבין, דרך פרס, ועד גנץ, והוא הגורם המרכזי שדוחף את ראש הממשלה לנקוט מדיניות מתפשרת". 

בהקשר של המשבר הנוכחי יש להזכיר כי עוד כשגנץ ואיזנקוט יצאו מהממשלה, בן גביר הציב לנתניהו דרישה: כניסה לקבינט ניהול המלחמה. הקבינט המצומצם אמנם בוטל רשמית, אך בפועל ממשיך להתכנס, עם דרעי, דרמר וראשי מערכת הביטחון. בן גביר דרש להצטרף לפורום הזה, לא משנה מהו שמו הרשמי – ואם לא, הודיע כי ישבש את עבודת הקואליציה.