שר הביטחון יואב גלנט קיים הבוקר (שלישי) דיון בנושא היערכות מערכת הביטחון לקראת גיוס בני המגזר החרדי בהשתתפות הרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי, סגן הרמטכ"ל אלוף אמיר ברעם, אלוף במיל' אליעזר שקדי, ראש אכ״א אלוף יניב עשור, הפצ״רית אלופה יפעת תומר ירושלמי וסמנכ״ל וראש אגף התכנון במשרד הביטחון, איתמר גרף. 

בתום הדיון, אישר שר הביטחון המלצת צה"ל להוצאת צווים לתהליכי מיון והערכה (צו ראשון) של מלש״בים מהמגזר החרדי בחודש הקרוב, בהתאם ליכולות הקליטה והמיון של צה"ל ולאחר שיבוצע תהליך טיוב משמעותי של הנתונים הקיימים לגבי המתגייסים האפשריים.

המשבר מחמיר: הצעד הדרמטי של יו"ר הקואליציה  
מינוי הקונסול וחיפוש העבודה: עתירה לבג"ץ - חשפו את התרגיל לכאורה של יאיר נתניהו במיאמי

יואב גלנט (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
יואב גלנט (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

ראש אכ"א הציג לחברי הכנסת בוועדת חוץ וביטחון את המתווה הבא: 4800 מתגייסים חרדים בשנה (1800 כמו עכשיו ועוד 3000 חדשים) וככה לשנתיים הקרובות, זאת אומרת שנה הבאה ללא עלייה במספרים נכון לעכשיו.

מבחינת התפלגות הגילאים: מתגייסים בגיל 18-21 יהוו 50% ממחזור הגיוס החרדי, מתגייסים בגיל 21-23 יהוו 40% ומתגייסים מעל גיל 23 יהוו 10% ממחזור הגיוס.

הפגנת חרדים נגד חוק הגיוס 2024 (צילום:  חיים גולדברג, פלאש 90)
הפגנת חרדים נגד חוק הגיוס 2024 (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

כמו כן סיכם שר הביטחון כי במהלך החודש הקרוב יעלה לאוויר קמפיין הסברה ייעודי לאוכלוסייה החרדית במטרה להנגיש את מסלולי השירות המותאמים לחרדים בצה"ל בהתאם להמלצות "ועדת שקדי".

שר הביטחון והרמטכ״ל סיכמו בדיון כי מדובר בצורך מבצעי ובסוגיה חברתית מורכבת, ויש לפעול לפי עיקרון ״גיוס בהצלחה״ על מנת להגיע לשירות משמעותי של בני המגזר החרדי, תוך שמירה על אורח חייהם, וכדי להביא למספר הולך וגדל של מתגייסים בתהליך סדור.