העיתון הפלסטיני "אל-קודס" מדווח הבוקר (חמישי) כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, החליט לדחות לחודש פברואר של שנת 2019 את פרסום "עסקת המאה", תכניתו לשלום בין ישראל לפלסטינים. הרקע להחלטת טראמפ, על פי הדיווח, היא לחצים שהפעיל עליו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביקש להמתין עם הפרסום עד שיתייצב המצב הפוליטי בישראל. 


על פי הדיווח, מטרתו של נתניהו הייתה לרצות את שותפו לקואליציה, שר החינוך נפתלי בנט, שמתנגד למתווה בו תוקם מדינה פלסטינית עצמאית ומתנגד להחזרת שטחים מצד ישראל. 

עוד דיווח העיתון, כי שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, המליץ לנשיא להפסיק את העסקה בשלב זה בשל הלחצים על ממשלת נתניהו, וזאת עד להתייצבות המצב הפוליטי בישראל. דרמר, שלחץ על ממשל טראמפ מאז פרשת העיתונאי הסעודי שלא לפגוע ביורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן בשל חשיבותו לכל עסקת שלום עתידית, נמצא על פי הדיווחים בסוד העניינים של תכנית השלום עוד מתחילתה. 

כזכור, בשל העיכוב בפרסום תכנית טראמפ ובשל הסירוב של הפלסטינים להכיר בממשל האמריקאי כמתווך בינם לבין ישראל, פורסם בחודשים האחרונים כי נשיא צרפת עמנואל מקרון מתכנן יוזמת שלום חדשה בין הצדדים שתוביל להחזרתם לשולחן המשא ומתן. הפרטים באשר לפרטי התכנית הצרפתית עלומים עד כה, אולם יש להניח כי מדובר ב"מטריה בינלאומית" של מדינות באירופה, בקרב המדינות המתועשות ומדינות ערביות באזור, על פי הפרמטרים של ההחלטות הבינלאומיות שהתקבלו בנושא. 
 
לפני כשבוע דווח במהדורת סוף השבוע של "החדשות" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל מול הבית הלבן במטרה להביא לדחיית פרסום תכנית השלום, בשל החשש מהקדמת הבחירות בישראל.