חילוקי דעות בליכוד: על רקע קריאתו של גדעון סער לקיום פריימריז לראשות הליכוד, התראיינו הבוקר (ראשון) חברי הכנסת מהמפלגה, מיקי זוהר ומיכל שיר, לאילה חסון ב-103FM. בעוד זוהר גיבה את ראש הממשלה נתניהו והתנגד ליוזמת סער, שיר הביעה תמיכה בקיום פריימריז בשבועות הקרובים.


"אנחנו במצב מסוים ולא חושב שיש החלטות שיש לקבל. אני מחזק את החלטתה של מיכל שיר להישאר חלק מהליכוד. היא הבהירה שהיא נאמנה לליכוד, לא יימצא אחד בתוך הליכוד שיעז לעשות את זה יסיים את דרכו בליכוד ויצטרך לחפש מקצוע אחר. פריימריז קובעים כשיש בחירות. יש עוד 18 ימים עד אז".

קראתי שניר ברקת הציע רעיון מעניין, פריימריז לממלא מקום ראש הממשלה.
"אני חלוק עליו. ראש הממשלה לא הולך לשום מקום בשנים הקרובות".

ואם היועץ המשפטי יקבע שנתניהו, גם אם ייבחר לא יוכל להרכיב ממשלה.
"אז הוא יתנקש בדמוקרטיה הישראלית. אין החלטה מוזרה מזו כשחוק יסוד קובע שראש ממשלה יכול לכהן תחת כתב אישום. נתניהו עדיין מכהן. החוק ברור ומפורט".

לדעתי אם הייתה לנתניהו אפשרות להקים ממשלה, לא לפני כתב אישום, וברור שגם עכשיו. בבחירות הוא לא ראש ממשלה – הוא ח"כ.
"הוא עדיין ראש ממשלה. ראש ממשלה מפסיק את תפקידו רק כאשר מושבע ראש ממשלה אחר".

זו סוגיה משפטית.
"אני בוגר שני תארי משפטים. אני קורא לנתניהו לבקש חסינות מחברי הכנסת ומאמין שאם הציבור בבית ילך לבחירות כשעתידו של נתניהו והמדינה עומד בראשה. אני לא מקבל את הרעיון של גדעון סער, אין בחירות. רבים מגוש הימין הבהירו שהם מוכנים לשבת רק תחת נתניהו. כולם יודעים מה קרה כאן מבחינה משפטית נגד נתניהו. בינתיים נתניהו לא נאשם. הוא יהיה נאשם רק כשיחלפו 30 יום במידה ולא יגיש בקשת חסינות".

אז הולכים לבחירות?
"אני מקווה שכן. בעת הזו, צר לי לומר, לא נותרה לנו שום ברירה אלא ללכת אל העם ולבקש שישמור על בנימין נתניהו, שימשיך להיות ראש הממשלה שלנו. אם ייתן לנו 61 מנדטים – נרוויח עוד ארבע שנים של טובת ואיכותיות מבנימין נתניהו".

אתה קורא הבוקר לבחירות שלישיות.
"לא. כמובן שאם תמצא דרך להקים ממשלה עם איווט ליברמן, שחווה על בשרו את המערכת המשפטית ונרדף ממנה זה יהיה פנטסטי".
  
לפני שנייה אמרת שאתה מקווה שכן נלך למערכת בחירות נוספת.
"מכיוון שהסיכוי להקים ממשלה עם כחול לבן הוא אפסי ועם ליברמן הסיכוי נמוך, כנראה שנלך לבחירות בה נצטרך להכריע את עתידו של ראש הממשלה".

ומה עם עתידו של הציבור? רק נתניהו יכול להיות ראש ממשלה במדינת ישראל?
"עתידו של הציבור תלוי גם בעתידו של ראש הממשלה. ברור שכל אחד יכול להיות ראש ממשלה אך למדינת ישראל צריך את הטוב ביותר, שהוא בנימין נתניהו".

ומה עם החלופות בליכוד? סער, ברקת, כ"ץ?
"הרבה אנשים בליכוד הם טובים וראויים אך כרגע הכי מתאים הוא בנימין נתניהו".אפשר לומר שאת מקורבת לגדעון סער?
"25 שנה פעילה בליכוד, בין היתר גם עם גדעון סער. מאוד לא נעים להיות איש ליכוד בימים האלה. אין איש ליכוד שליבו לא נחמץ כששמע את דברי היועץ המשפטי. אלו ימים לא קלים למפלגה וחבריה. אם זאת עלינו לקחת אחריות כלפי הדרך והאידיאולוגיה שלנו ולבנות ב-21 דרך למנוע בחירות נוספות. אחרת אנחנו עלולים לאבד את השלטון".

נותרו 18 ימים.
"לכן צריך לפעול כמה שיותר מהר".

אז צריך לעשות פריימריז לראשות המפלגה?
"לגמרי. אנחנו מתגאים בזה שאנחנו מפלגה דמוקרטית. עם כל הצער אני חושבת שמנהיגים צריכים לבצע אקט של מנהיגות על מנת לשמר את שלטון הליכוד. ברגע שנבצע פריימריז בזק במסגרת ה-21 יום, מדינת ישראל לא תלך לבחירות שלישיות".

בני גנץ דורש לעמוד בראשות הממשלה.
"לפי מפת הגושים בני גנץ לא יכול להקים ממשלה לבדו וקורא לממשלת אחדות רחבה".

גם אותה בני גנץ דורש להוביל. איך תשמרו את שלטון הליכוד?
"ברגע שמדובר בממשלת אחדות רחבה, גם אם לא היה מוגש כתב אישום עדיין היה מדובר בשימור שלטון הימין".

בני גנץ לא הסכים שהליכוד יבוא עם גוש המפלגות הדתיות. אתם תבואו לבדכם?
"בסופו של יום היה ברור כאן שמדובר במשהו פרסונאלי. ברגע שנבצע בחירות בזק ובמידה וייבחר יו"ר חדש למפלגה, נוכל להגיע למשא ומתן של הקמת ממשלת אחדות. בהקשר הזה אני תומכת בגדעון סער".

ואם נתניהו ייבחר?
"מצוין. אנחנו מפלגה דמוקרטית. אם יש אנשי ליכוד שסבורים שמשהו במפת הגושים ישתנה ובנימין נתניהו יוכל לנצח – שיצביע לו".

נזכרתי אמש בסיפור של אהוד אולמרט, אהוד ברק וציפי לבני. אז היה ברור שאולמרט סיים את תפקידו כראש הממשלה. אהוד ברק דחף קשות להעיף את אולמרט והוא יצא החתרן תחתיו ולא גזר את הקופון. זה לא מטריד את סער שניר ברקת או ישראל כ"ץ יגזרו את הקופון?
"שמעתי את הפרשנות הזאת והיא לא מקובלת עליי. אני לא חושבת שמדובר כאן באקט של חתרנות אלא אקט של מנהיגות. מפלגת הליכוד נמצאת בסיטואציה בה חברי הכנסת לא מתבטאים".

נורמאלי שלא תסכימי אך העובדות הוכיחו אחרת.
"סיטואציה שכזו לא הייתה במדינת ישראל. אני חושבת שכל מי שרוצה להצטרף צריך להפוך לשחקן על המגרש. אני מעריכה את כל חברי הכנסת של הליכוד וחושבת שהבכירים שלנו הם משכמם ומעלה, שיצאו ויתמודדו".

אם לא יסתייע המהלך הזה ויהיו בחירות נוספות, אז בוודאות יהיו פריימריז לראשות הליכוד, וגם על הרשימה.
"מצוין. אם אכן נצא לפריימריז, אני יודעת שיש מי שחושש מהמהלך הזה. אני לא חוששת".

יש סיכוי שקבוצה של חברי כנסת בליכוד תתפצל מהליכוד ותחבור לכחול לבן לצורך הקמת ממשלה?
"אנחנו כרגע מנסים לבצע אקט בתוך המפלגה הדמוקרטית שלנו, דבר שלא יכול לקרות באף מפלגה אחרת".

את תהיי מוכנה לחבור יחד עם שליש סיעה כדי לחבור לכחול לבן על מנת להקים ממשלה?
"אני אמשיך להילחם על דרך הליכוד. אנחנו נלחמים כרגע על שלטון הימין שנמצא בסכנה. אעשה מה שאוכל כדי להימנע מבחירות שלישיות ולשמור על שלטון הליכוד".