ישראל תאסור, החל מהיום (ראשון), לייבא תוצרת חקלאית מהרשות הפלסטינית. זאת, בתגובה לחרם שהטילה הרשות כבר לפני כארבעה חודשים על רכישת בקר ממגדלים ישראלים.

שר הביטחון נפתלי בנט הודיע כי הנחה את מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף במיל’ אבו רוקון, לעצור באופן מיידי את יבוא התוצרת החקלאית מהרשות לישראל.

במשרד הביטחון ציינו כי החלטתו של בנט התקבלה לאחר חודשים של נסיונות חוזרים ונשנים של מערכת הביטחון לפתור את משבר העגלים, שהוביל לפגיעה קשה ומתמשכת בסקטור מגדלי הבקר בישראל ולקריסת מאות משקים בענף.

לפני כארבעה חודשים, הוציא משרד החקלאות הפלסטיני צו האוסר על רכישת בקר מחקלאים או מיבואנים ישראלים. ברשות טענו שהמהלך מהווה חלק מהצעדים להפחתת התלות בישראל וכי היבוא יתבצע מחמש מדינות באירופה. 

מגדלי הבקר התריעו כי מאות משקים המגדלים עגלים עלולים לקרוס, וכ־2,000 עובדים יאבדו את פרנסתם. בחודשים האחרונים, מגדלי הבקר מחאו על כך ודרשו שישראל תביא להפסקת החרם. בין היתר, הם חסמו מעבר סחורות לרשות ולפני כשבועיים והפגינו מול ביתו של בנט ברעננה, כשהם מניפים שלטים: “החקלאים נחנקים”.

על פי ההערכות, כ־130 אלף עגלים מיוצאים מישראל לרשות הפלסטינית מדי שנה, וההיקף השנתי של יבוא הבקר מהמגדלים בארץ עומד על כ־700 מיליון שקל.