"אנחנו חושבים שתכנית טראמפ מייצגת הזדמנות, בפעם הראשונה ניתן מענה לשני החששות הכי גדולים של הישראלים, איך לשמר את הבטחון הלאומי ואיך לשמר את הרוב הלאומי", כך אמר שר החוץ גבי אשכנזי בראיון לבן כספית, במסגרת הוועידה הלאומית להצטרפותה של ישראל ל-OECD מטעם עיתון מעריב וקבוצת הג'רוזלם פוסט.

"שום דבר לא היה מקודש בראשון ביולי, מלבד ישראל ובטחון תושביה", אמר אשכנזי בתשובה לשאלה האם הוא צופה מהלך של סיפוח מינורי, והוסיף: "אנחנו ממליצים לעשות תהליך של הערכת מצב, לשמוע את הערכת המצב המדינית, את זו המשפטית וכן את הערכת המצב של מערכת הבטחון ורק אחר כך לקבל החלטות. אנחנו מזהירים ממציאות שבה נדרדר את המצב הביטחוני, נדרדר את היחסים שלנו עם ירדן וייתכן ויהיו לכך מחירים גם באירופה, לכן המלצתנו היא לעשות הכל בדיאלוג".

בהמשך, התייחס אשכנזי לחשש מערעור היחסים עם אירופה ומדינות ה-OECD, בעקבות מהלך הסיפוח וטען כי "הארגון הזה במהותו הוא לא ארגון פוליטי, זו לא מועצת אירופה. זה ארגון שמתבסס על שיתוף פעולה כלכלי ובין מדינות. אני לא רואה שום סיכון בחברות שלנו בארגון, אני כן חושב שיש לנו אתגר גדול בהנחה שישראל תעשה מהלך כזה או אחר, וזה יהיה התפקיד שלי ושל המשרד להתמודד ואלה דברים שאנחנו עושים כבר עכשיו".

"המדיניות מול איראן היא ארוכת טווח וחוצת ממשלות" הגיב שר החוץ על כך שאיראן מאשימה את ישראל בתקיפות האחרונות שנערכו בסוף השבוע והוסיף כי "אי אפשר לאפשר לאיראן להיות עם יכולות גרעיניות. הבעיה של איראן היא לא רק הרצון לרכוש נשק גרעיני אלא גם חיזבאללה, לכן צריך לעצור את זה וזה תפקידו של משרד החוץ שעושה מאמץ מדיני רחב היקף בכל העולם כדי למנוע זאת".

הצטרפו לצפייה בראיון המלא עם השר גבי אשכנזי בוועידת ישראל-OECD, מחר החל מ-9:30 במעריב אונליין.