אירוע ביטחוני בגזרת הר דב: ברקע המתיחות הביטחונית הגוברת בימים האחרונים בגבול הצפון, סמוך לשעה 15:00 היום (שני), החל אירוע ביטחוני במרחב הר דב שבצפון הארץ, במהלכו כוח צה"ל סיכל ניסיון חדירה של חוליית מחבלים של חיזבאללה, שניסתה לעבור לשטח ישראל. החולייה, שמנתה שלושה או ארבעה מחבלים, הצליחה לחצות את הגבול ("הקו הכחול") במטרים ספורים בלבד.

על פי תדרוך של דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, תצפיתניות ממוצב הר דב זיהו את החולייה שניסתה לחדור, וברגע שהחלה תנועה לכיוון שטח ישראל, כוח צה"ל פתח באש, סיכל את הניסיון והמחבלים נמלטו. לא ברור מה עלה בגורלם, לפי שעה. בעקבות הודעה זו, בפיקוד העורף הנחו על הסרת ההגבלות בצירי התנועה בצפון, וכעת התנועה פתוחה כבשגרה.

דובר צה"ל הוסיף כי לפי ידיעת צה"ל, לא היה ירי נ"ט מצד חיזבאללה, וכי "ימים מורכבים לפנינו". האירוע טרם הסתיים וצה"ל מבצע כרגע ירי של מסכי עשן על מנת לבודד את מרחב ההר.

מנגד, בלבנון דיווחו על ירי ארטילרי של צה"ל לעבר הכפר שובא. תגובה זו של חיזבאללה, על פי דיווח בסוכנות הבינלאומית רויטרס, מגיעה כתגובה לחיסול הפעיל שלה בסוריה בשבוע שעבר, בתקיפה שיוחסה לישראל. מקורות בלבנון מסרו כי מטוסי קרב ומל"טים ישראלים ממשיכים לחוג בשמי דרום המדינה. ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב, הפסיק ישיבה ופתח בדיונים עם הנשיא, מישל עאון, על המצב. ערוץ אל-מנאר המזוהה עם חיזבאללה דיווח על חזרה לשגרה גם בגבולם.

פגז של צה''ל שפגע בבית בדרום לבנון (צילום: אנשי הדממה)פגז של צה''ל שפגע בבית בדרום לבנון (צילום: אנשי הדממה)

התייחסות הגורמים הפוליטיים

בעקבות הדיווחים האלו, וההסלמה הגוברת בגבול, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ יצאו בעיצומן של ישיבות הסיעה עקב האירוע הביטחוני החריג, ועשו פעמיהם להתייעצות ביטחונית בקרייה. מוקדם יותר היום, ‏ישיבת סיעת הליכוד הסתיימה לאור האירוע הבטחוני ונתניהו יצא למשרדו. "אנחנו באירוע ביטחוני לא פשוט", מסר נתניהו. 

חילופי אש בגבול הצפון (צילום: אנשי הדממה)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למצב בישיבת הסיעה: "אנחנו עוקבים כל הזמן על מה שמתרחש בגבולנו הצפוני. כשאני אומר 'אנחנו', זה אני, שר הביטחון, הרמטכ״ל - כולנו יחד. המדיניות שלנו ברורה. ראשית, אנחנו לא מאפשרים לאיראן להתבסס צבאית בגבולנו עם סוריה. זוהי מדיניות שקבעתי לפני שנים, אנחנו מחזיקים בה בעקביות".

"שנית", המשיך נתניהו, "לבנון וחיזבאללה יישאו באחריות לכל התקפה שתצא משטח לבנון נגדנו. שלישית, צה"ל ערוך לכל תרחיש. אנחנו פועלים בכל הזירות למען ביטחון ישראל - קרוב לגבולותינו והרחק מגבולותינו".