השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הודיע היום (ג') כי הוא יפעיל את "החוק הנורווגי", המאפשר לחבר כנסת להשהות את חברותו מבלי להתפטר מתפקידו בממשלה. בכך, יהפוך אוחנה לח"כ הראשון מהליכוד שיפעיל את ה"חוק הנורווגי". במקומו צפוי להיכנס לכנסת מטעם הליכוד עמית הלוי, שנבחר במקום ה-39 ברשימת הסיעה. 

בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו, כתב השר לביטחון פנים אוחנה: "החלטתי להיות השר הראשון מהליכוד להפעיל את החוק הנורווגי ולהשהות את חברותי בכנסת (לא מהממשלה). צעד זה מגשים לעניות דעתי את הרעיון הדמוקרטי של הפרדה בין הרשויות. שר שהוא חבר כנסת, תופס מקום של ח"כ שהיה יכול להיות פעיל בתחומי העשייה הפרלמנטריים: להשתתף בוועדות, בדיונים במליאה, להגיש הצעות חוק, הצעות לסדר, שאילתות וכד'".  

"חלק מהביקורת על חברי הכנסת, שאינה מוצדקת", המשיך אוחנה, "מדברת על נוכחותם הדלה בוועדות: אף ח"כ לא יכול להיות חבר בחמש וועדות (כך הייתי כח"כ) ולפעול בכולן בצורה יעילה. חלק גדול מהדיונים בוועדות נערכים במקביל, והח"כ צריך לבחור באילו מהן להשתתף. כאשר שר תופס מקום של ח"כ מחד, אך איננו יכול להיות חבר ו/או להשתתף בדיונים בוועדות הכנסת, הדבר יוצר עומס רב – ולכן בהכרח מגביל משמעותית את יכולת התפקוד של חברי הכנסת". 

אמיר אוחנה בטקס קבלת פנים לשר לביטחון הפנים (ארכיון

"גם עבור המשרד הממשלתי, בוודאי משרד גדול ומשפיע כמשרד לביטחון הפנים, נכון שיהיה שר במשרה מלאה, קל וחומר בעת הזאת בה התמודדות הממשלה עם בלימת התפשטות נגיף הקורונה בעיצומה", הוסיף השר. 

אוחנה התייחס למי שצפוי להיכנס לכנסת במקומו, ואמר: "הדברים נכונים במיוחד כאשר הבא בתור ברשימת הליכוד לכנסת, כלומר מי שצפוי להתחיל את כהונתו בכנסת הוא חברי הטוב עמית הלוי, מייסד וראש המכללה למדינאות. עמית עוסק בסוגיות המדיניות כבר שנים רבות, ומעורב בעשיה הפנים ליכודית והלאומית באופן מאוד משמעותי. הוא אמור היה להכנס כבר לכנסת ה-21 ("מועד א'") ובהליך משפטי הנוגע לעניין ספירת הקולות הוא הוכיח זאת, אף שהעניין עוד תלוי ועומד".

הח"כ שייכנס - כמעט נכנס בעבר

"זכור לי היטב שהייתי במצב דומה בכנסת ה-20 (משך מספר חודשים הייתי "הבא בתור") וקיוויתי שמי משרי הליכוד יפעיל את החוק הנורווגי כדי שאתחיל לכהן בכנסת. לכן יהיה זה צדק פואטי שדווקא אני הוא האיש שיכניס – ודווקא את עמית. אין לי ספק שהוא יהווה תוספת מאוד משמעותית ואיכותית לסיעת הליכוד ולכנסת ישראל", הסביר אוחנה. 

"אמשיך בתפקידי כשר לביטחון הפנים במשרה מלאה, ואפעל כדי שכלל הגופים במשרד, ובראשם משטרת ישראל – יהיו חוד החנית בשמירה לא רק על שלומו וביטחונו של הציבור – אלא גם על חירותו וזכויותיו. כבר לאחר חודשיים בתפקיד, אני מאמין שיש למשטרה את הפוטנציאל לעמוד בהצלחה במשימה החשובה הזו,, סיכן השר לביטחון הפנים.