יושב ראש הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, שוחח הבוקר (שלישי) עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM על המשבר המתמשך בממשלה. בין הדברים שאמר, העביר ביקורת על התנהלותם של כחול ולבן והביע את כעסו על השיח המתנהל בימים האחרונים, לפיו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חותר לבחירות נוספות: "אין שום שיקול אישי של רה"מ ותפסיקו עם זה. זה פשוט שקר". על החוק המונע ממי שהוגש נגדו כתב אישום לכהן כרה"מ אמר: "אולי באיראן יש סגנון כזה של עבודה דמוקרטית".

לפיד יעלה הצעת חוק שתמנע מנתניהו להרכיב ממשלה

מה יהיה?
"אני מאוד מקווה שכחול לבן יבינו שמה שטוב לכלכלת ישראל זה תקציב חד שנתי. אם הם יפנימו את זה, וישימו בצד את השיקולים של בני גנץ".

שוב פעם 'בני גנץ'? יכולתי לענות במקומך.
"אם הם יחליטו שיהיה תקציב חד שנתי הכול יהיה בסדר ונמשיך לעבוד ביחד".

מדברים על פשרה?
"יש כל מיני רעיונות, אבל בסוף אנחנו לא נסכן את הכלכלה של המדינה, לא נעשה את זה. זה בניגוד לכל מה שאנחנו מאמינים, רה"מ הוכיח שבענייני כלכלה הוא מבין יתר טוב מכולם".

זה לא בשביל הכלכלה.
"חד משמעית ענייני הכלכלה, את השקר הזה שאתם מפיצים לכולם כמה ימים אני לא אאפשר לכם, זה שקר מוחלט. אין שום שיקול אישי של רה"מ ותפסיקו עם זה. זה פשוט שקר".

הוא לא רוצה בחירות?
"לא, הוא לא רוצה בחירות".

הוא לא?
"הוא רוצה שתהיה פה כלכלה יציבה. אחת מהבעיות שנוצרו זה שאנשים מתחילים להאמין לשקר שהם המציאו, זה דבר מוזר. רה"מ לא רוצה בחירות, הוא רוצה קואליציה עם תקציב חד שנתי, לטובת כלכלת ישראל".

הייתה פשרה בינכם ובין כחול לבן על דחיית התקציב, למה אתם לא מתחייבים לשלוש קריאות כמו שצריך, תעמדו במילה והכל בסדר?
"אתה אומר 'בוא נשאיר את מדינת ישראל בלי כלכלה לעוד ארבעה חודשים'".

לא, אני אומר - קחו 24 שעות ותריצו את העניין הזה בשלוש קריאות.
"ברגע שהעברת את זה בשלוש קריאות זה אומר שגם אם אין תקציב עד דצמבר הממשלה הזאת נשארת בחיים, זה לא דבר שאנחנו מוכנים לעשות. אנחנו רוצים להעביר תקציב עכשיו ומיד".

הסכמתם לפשרה.
"הפשרה אומרת, אנשים לא יודעים כנראה כי בסוף מישהו מתדרך בצורה לא נכונה ואולי בצורה שקרית אפילו. אתה יכול להעביר את החוק הזה, אנחנו נעביר את זה מחר בקריאה טרומית, לאחר מכן נכין אותו לקריאה ראשונה ונעביר אותו. נכין אותו לקריאה שניה ושלישית, כל מה שיישאר כדי להעביר את החוק זה להצביע עליו בשנייה ובשלישית ואת זה נעשה מתי שנדע שיש לנו הסכמות עם כחול לבן על עניין התקציב. אם לא יהיו לנו הסכמות על התקציב עם כחול לבן, לא נדחה".

אתם לא מקבלים את האולטימטום של גנץ?
"מה פתאום. זה שהוא יאיים עלינו בחוק בולשביקי של יאיר לפיד שימנע מרה"מ לכהן, למרות שרוב הציבור רוצה בו כרה"מ, או ימנע ממנו להגיש את מועמדותו - זה נראה לך משהו שצריך לחשוש ממנו?"

אם אתם לא חוששים מהחוק אז יאללה שיעשו, שיעבירו.
"אמרנו את זה במפורש, אם הם יעבירו את זה - חד משמעית זה אומר שיש לנו מערכת בחירות".

אתה אומר אנחנו לא חוששים מהחוק, נכון?
"לא".

אז מה הבעיה להעביר אותו? או שיתמכו בו?
"מה זאת אומרת? אנחנו נעודד הליכה מטורפת כזאת לחקיקה שמזכירה לי שלטונות אפלים במדינות שעדיף לא להזכיר?".

איפה?
"אולי באיראן יש סגנון כזה של עבודה דמוקרטית".

למה תמיכה בחוק זה אפל?
"'אותו' אנחנו לא רוצים, אז אנחנו מונעים ממנו להתמודד מראש".

מדובר על נאשם.
"כתב אישום שכמובן זה לא הרשעה, אז אנחנו נמנע מהציבור להכריע ולהחליט את מי הם רוצים בתור רה"מ. בגלל שנתניהו קצת מפריע ללפיד אז נזיז אותו עם חקיקה, זה נראה לכם הגיוני?"

זה היה במצע של כחול לבן.
"ממה ששמעתי כחול לבן ויש עתיד נפרדו, אבל אם הם עדיין עובדים ביחד, בסדר גמור, זו זכותם. לכן, יכול להיות שיהיו בחירות, ובבחירות יחליטו את מי רוצים, יש עתיד, כחול לבן או הליכוד".

יש מגעים עם גורמים כמו ליברמן ובנט, לנסות להקים ממשלה צרה ולחסוך מכולם את כאב הראש של הבחירות?
"אין כרגע מגעים, אני חושב שמגעים יהיו רק אחרי שיכריזו סופית על בחירות. אם יכריזו שיש בחירות וראינו שאנחנו לא מגיעים להבנות, יכול להיות מאוד שיתחילו משאים ומתנים כאלו ואחרים כדי להשיג 61 אצבעות, ולמנוע מערכת בחירות כרגע".

לא היו מגעים?
"כרגע אין משא ומתן".

זה מוזר, כיוון שאני קורא שיש משא ומתן או מגעים עם בנט וליברמן.
"אני אומר חד משמעית כרגע אני לא יודע על משאים ומתנים, אני יודע שאם וכאשר יוכרזו בחירות ונראה סופית שעם כחול לבן זה לא מסתדר, אז יהיו כל מיני מהלכים שינסו למנוע בחירות".

עד כמה זה ריאלי?
"קשה לתת לזה סיכוי גבוה, כיוון שאנחנו יודעים את העמדות של כולם. לכן, אני לא יודע עד כמה זה ריאלי וישים".

אבל זו לא בעיה להכניס את בנט.
"בנט אם ירצה או לא, אני לא יודע לא יודע מה הוא כרגע הולך לעשות, הוא מתבשם כרגע בסקרים מאוד טובים אז אין לדעת מה הוא ירצה לעשות. בנוגע לשאר האנשים, בסוף זה החלטה שנופלת כמו שאני מכיר את זה, די ברגע אתה מחליט שאתה רוצה ללכת על מהלך כזה דרמטי, כי יש לו כמובן מחיר והשלכות".

נתניהו מחליט.
"אני מדבר על מהלך של מישהו שלא נכנס בגוש הימין שיחליט בסוף לחבור אלינו ולהיכנס לגוש הימין כדי להשאיר את הקואליציה על כנה, זו החלטה לא פשוטה".

כמה קרובים לבחירות? ואל תענה לי שזה תלוי בבני גנץ.
"אני אומר בכנות, זה מתקרב מאוד בצעדי ענק. אני מאוד, מאוד, מקווה שיחול שינוי בעמדת כחול לבן, שיסכימו לתקציב חד שנתי שיעזור לייצב את כלכלת ישראל, וכך גם ימנע בחירות וגם ייצג את הכלכלה".