משבר קואליציוני נוסף בדרך? ברע"מ מאיימים להחרים היום (רביעי) את כל ההצבעות במליאה במחאה על אישור הצעת החוק של ח"כ שרן השכל על חוות בודדים, שבתום דיון סוער עבר בקריאה טרומית למרות התנגדות רע"מ, שחבריה הצביעו נגד החוק, ובתמיכת האופוזיציה.

בקואליציה כעת נמצאים במאמצים להרגיע את רע"מ, ולפי שעה נראה שהמאמצים צלחו לאחר שחברי סיעת רע"מ הצביעו בעד הצעת חוק העצים הבוגרים.

סערה במליאה אחרי אישור חוק חוות בודדים (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
סערה במליאה אחרי אישור חוק חוות בודדים (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

כאמור, האיום הגיע לאחר שהצעת החוק להסדרת הקמת מבני מגורים ומבנים חקלאיים בשטחי מרעה עברה בקריאה טרומית ברוב של 57 תומכים, בהם גם חברי אופוזיציה, מול תשעה מתנגדים. 

לפי ההצעה, שתועבר לדיון בוועדת הפנים, מוצע להסדיר הקמת מבני מגורים ומבנים חקלאיים בשטחי מרעה. בנוסף, מוצע שרשות המרעה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, באישור ועדה מקומית לתכנון ולבניה, תאשר הקמת מבנים כאמור, ויינתן היתר למבנה מגורים קיים שבו מתגוררת משפחתו של רועה, שהוקם עד יום 1 בינואר 2021, בכפוף לעמידתו בתנאים לפי החוק המוצע.

בדברי ההסבר נכתב: "מאז קום המדינה מהווה המרעה אחד הכלים האפקטיביים ביותר לשמירה על הקרקע, זאת לצד יתר יתרונותיו הסביבתיים והכלכליים. בשנים האחרונות גובר איום הפשיעה החקלאית והמגדלים נאלצים להתמודד עם פשיעה חקלאית הפוגעת בהם אנושות ומעמידה בסימן שאלה את הכדאיות הכלכלית של ניהול העדרים".

"כחלק מההתמודדות עם נגע הפשיעה החקלאית וכדי להשגיח על שלמות העדרים, נדרשים הרועים ששטחי המרעה שלהם מרוחקים ממקום יישוב, להתגורר בשטחי המרעה בסמוך לעדר. במרבית שטחי המרעה, דיני התכנון והבנייה לא מאפשרים הקמתם של מבני מגורים לרועים".

"כתוצאה מכך, הרועים נאלצים לבלות את שעות הלילה בהשגחה על שלמות עדריהם ללא כל מחסה. מציאות בלתי אפשרית זאת מביאה את מקצת הרועים להקים מבנים שאינם מאושרים ולהתגורר בהם לצורך השמירה על שלמות העדר. מצב הדברים מוביל להליכים משפטיים ולצעדי אכיפה קשים כלפי אותם רועים."

ח"כ שרן השכל אמרה: "החקלאים קורסים ופושטים את הרגל משום שהמשטרה לא מצליחה להתמודד עם תופעת הפשיעה החקלאית. החקלאים נמצאים בסדר העדיפויות של הקואליציה הנוכחית ואנחנו מעוניינים לשמור על מפעל החיים של החקלאים במדינת ישראל."

ח"כ אוסמה סעדי התנגד: "זה עוד חוג ציוני פרופר, הקול קול של שרן השכל אבל הידיים ידי סמוטריץ'. זו קואליציה שדואגת לחקלאים היהודים בלבד, מה עם החקלאות הערבית? יש פה הכשרה של בנייה בלתי חוקית".

העמותה להתיישבות בודדים מסרה בעקבות אישור החוק: "העמותה מברכת את חברי הכנסת על הפגנת הסולידריות והאחדות בנושא שהוא מחוץ למחלוקות הקיימות. נושא חוות הבודדים הוא עניין חשוב במדיניות הממשלתית לשמירה על קרקעות המדינה ועל החי, הצומח והאקולוגיה בשטחים אלו. בזכות החוואים בחוות הבודדים מבקרים בשטחים שמורים אלו נהנים מהחוויה שמחזקת את הקשר שבין האזרחים לקרקע ולטבע האהובים על כולם".