בצל המתיחות הביטחונית בירושלים: עבדאללה מלך ירדן ייפגש השבוע עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בבית הלבן, כך אמר הערב (שני) לוואלה! מקור שמעורה בנושא. השניים צפויים לדון במצב בירושלים ובניסיונות להרגעת המתיחות.

פגישה זו תיערך ברקע ביקורו המתוכנן של הנשיא ביידן בישראל שצפוי להתקיים במהלך השבועיים האחרונים של חודש יוני. ביקורו של ביידן צפוי להיות קצר יחסית ולהימשך 36-24 שעות, במהלכן יקיים הנשיא האמריקני פגישות עם בכירים ישראלים בירושלים ועם בכירים פלסטינים בבית לחם.

עבדאללה מלך ירדן והנשיא ג'ו ביידן בבית הלבן (צילום: רויטרס)עבדאללה מלך ירדן והנשיא ג'ו ביידן בבית הלבן (צילום: רויטרס)

כזכור, בשבוע שעבר דווח כי הבית הלבן ולשכת ראש הממשלה קיימו דיונים לגבי האפשרות לקיים מפגש מנהיגים אזורי כחלק מביקורו של ביידן במזרח התיכון. מפגש כזה, אם יתקיים, יסמל מנהיגות אמריקאית ומחויבות למזרח התיכון בתקופה בה התחושה במדינות רבות היא שארה"ב נסוגה בהדרגתיות מהאזור.

המטרה מאחורי פגישה אזורית כזו היא להמשיך את המומנטום של "פסגת הנגב" שהתקיימה בסוף מרץ בשדה בוקר ולשגר מסר לעולם לגבי חשיבות "הסכמי אברהם" והצורך בחיזוקם. בכיר ישראלי ציין כי המגעים בנושא נמצאים עדיין בראשיתם ולא ברור האם ניתן יהיה לקיים מפגש אזורי כזה. בישראל מאוד מעוניינים בקיום אירוע מהסוג הזה והשיחות בנושא בין הצדדים עדיין נמשכות.

בתוך כך, מוקדם יותר הערב דווח בחדשות כאן 11 כי ביידן שוקל לבקר במזרח ירושלים במהלך ביקורו הצפוי בישראל בחודש הבא. מדובר במהלך יוצא דופן ושנוי במחלוקת, שאם יתממש עשוי להוביל להשלכות מרחיקות לכת על יחסי ישראל-ארה"ב והריבונות הישראלית בירושלים.

לפי הדיווח, האפשרות החריגה עלתה בפגישות ההכנה לקראת ביקור הנשיא האמריקאי, ואם ייצא לפועל הוא ככל הנראה ייערך ללא ליווי רשמי של גורמים ישראלים. 

כאמור, לביקור מסוג זה עשויות להיות השלכות מדיניות מרחיקות לכת, כשיש הסוברים כי ביקור נשיא אמריקאי במזרחה של הבירה למעשה "מחלק את ירושלים" ומבטא בפועל אי-הכרה בריבונות הישראלית במקום. אפילו קודמיו של ביידן, הנשיאים הדמוקרטים ברק אובמה וביל קלינטון, מעולם לא ביקרו במזרח הבירה.