פרשן חדשות 13, ד"ר אבישי בן חיים, שוחח הבוקר (שישי) עם ניסים משעל ב-103FM והתייחס לעניין הרב ולביקורות סביב ספרו החדש, העוסק בתיאוריית "ישראל השנייה" המפורסמת.

לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים>>> 

"הניסיון שלי הוא להסביר שמהפך 77' מעולם לא התרחש באמת. הוא התרחש במובן הפוליטי הבסיסי, אבל אני חושב שישראל השנייה השתמשה בבגין כסוכן תרבות כדי להחזיר את מגדיר הזהות היהודי לחיים הישראלים. זה לא דבר פשוט, זה דבר גדול מה שבגין עשה במובן הזה. ובכל זאת, הטענה שלי היא שהתגובה של הגמוניה לאובדן הכוח, היה מהלך של העברת הכוח מהמערכת הפוליטית למערכת המשפטית. כלומר, אם הגמוניה לוקח את הכוח ומביא אותו למקום אחד, אני כבר לא במשחק יותר. מה שקרה עכשיו, זה שהמקום היחידי שבה ישראל השנייה הייתה שותפה זו הפוליטיקה - אבל עכשיו הוציאו אותה גם משם", פתח בן חיים את דבריו.

כשנשאל על נוכחותו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בספרו החדש, הסביר: "אני לא הפכתי את נתניהו לאלוהים של המזרחיים, הציבור עשה זאת. התיאוריה הייתה בראש שלי לפני הרבה מאוד שנים. נתניהו לא היה חלק מהסיפור, אבל בשנים האחרונות הבחנתי כמה הוא הפך להיות סמל עממי עצום - חלק מתמהיל הדת העממית ממש. אם נתניהו, שהוא הנציג הנבחר של ישראל השנייה, נרדף משפטים - בסוף לא נתניהו נרדף, אלא הבחירה הדמוקרטית של ישראל השנייה. הרי מדובר בדמות שהיא לא אדם פרטי. אם ישראל הראשונה מחליטה שהיא מחרימה את נתניהו, אז היא מחרימה גם את בוחריו.    

"כל פעם שקמה נציגות מזרחית וניסתה להשתתף בחיים הדמוקרטיה, היא עברה תהליך של קרימינליזציה. כל ניסיון מזרחי להשתתף בחיים הדמוקרטים, כולל הבחירה בנתניהו, מסתיים כסיפור עברייני. זה כבר הפך לדפוס. בספר שלי אני מביא נתונים ברורים מאוד לגבי אשכנזים ומזרחים, לגבי ישראל הראשונה והשנייה. בשום אופן אני לא טוען שהגמוניה מורכבת מאנשים רעים - זו פשוט התגוננות אינסטינקטיבית", הוסיף.

כאשר נשאל האם יכול להיות שנתניהו כישף אותו, ד"ר בן חיים השיב בנחרצות: "זו אמירה לא יפה. אמירה שאומרים למזרחיים כאילו אין לנו דעה מגובשת. בספר שלי אני אפילו לא טוען שנתניהו הוא ראש ממשלה טוב. חלילה אני לא חושב שהוא ראש ממשלה לא טוב, אבל זאת פשוט לא הטענה שלי. אני רק טוען שהוא הנבחר הדמוקרטי של ישראל השנייה, ואנו צריכים לכבד את זה".

סייע בעריכת הכתבה: דוד זבולוני, 103fm