על רקע המשך המחאה נגד הרפורמה המשפטית, נמשכים המאמצים לפשרה בין האופוזיציה לקואליציה. בתוך כך, חברי הכנסת יולי אדלשטיין ודני דנון מהליכוד, וחברי הכנסת גדי איזנקוט וחילי טרופר מהמחנה הממלכתי קראו לצדדים להיענות להזמנת הנשיא ולקיים דיון על בסיס עקרונות המתווה שהציע. יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ, הגיב: "מברך על היוזמה לקיים הידברות משותפת במתסגרת מתווה הנשיא". כמו כן, גנץ שוחח עם הנשיא המדינה, יצחק הרצוג, ועדכן אותו על המשך המאמצים להביא לעצירת החקיקה והידברות במסגרת המתווה.

במכתב משותף, ששמו "זמן לערבות הדדית", כתבו: "אנו החתומים מטה, חברי כנסת מסיעות שונות, אשר בראש מעיינינו טובתה של מדינת ישראל, מתחייבים לעשות הכל כדי לשמור על הבית המשותף. מדינת ישראל, מתמודדת בימים אלה מול אתגרים רבים ומורכבים בתחומי החברה, הכלכלה ומעמדה הבין לאומי וניצבת מול פיגועים קשים ואתגרים ביטחוניים חמורים מאי פעם. מעל כל אלה מרחפת, כצל קודר, המחלוקת הקשה הקורעת ומפלגת את הציבור בישראל באשר להצעות השונות שעניינן מערכת המשפט בישראל".

"אין לנו כל ספק כי על אף שהמחלוקות קשות, חובה עלינו לפעול בכל דרך להגעה להסכמות רחבות. חובה על כולנו כנציגי הציבור ונבחריו, לפעול לאלתר ליישוב המחלוקות ולהשגת הסכמות ובעיקר לעצור את סכנת ההתפרקות הרובצת לפתחנו כחברה וכמדינה. כל שנדרש הוא להיענות להזמנת נשיא המדינה ולקיים דיון על בסיס עקרונות המתווה שהציע. אנו קוראים לכל חברי וחברות הבית לתמוך בדרך זו ולהיענות לקריאת נשיא המדינה".

גנץ: שוחחתי עם נתניהו - ניתן להגיע להסכמות"
מוקדם יותר, חבר הכנסת בני גנץ נאם היום בלשכת סיעתו במשכן הכנסת, ואמר כי "שוחחתי עם נתניהו ואוחנה וביקשתי מהם לסגור את הכנסת, ניסע יחד לבית הנשיא עד שנגיע להסכמות". מיד לאחר מכן, נתניהו מסר כי "דלתי פתוחה, בוא עכשיו".

מיד לאחר מכן, סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין, ויו"ר ועדת החוקה, חבר הכנסת שמחה רוטמן השיבו לדבריו של גנץ ואמרו: "בוא נקבע מקום ושעה ונשב לדבר, בלי תנאים מוקדמים". יו"ר הכנסת, אמיר אוחנה, השיב גם הוא להצעה של גנץ: "אני מברך על פנייתך, ועל כל רצון כן ואמיתי להידברות. הכנסת היא הבית של העם כולו וככזו - עליה להישאר פתוחה, גם ואולי בעיקר בעת מחלוקת".

"לא סוגרים אותה גם אם יש מי שמבקשים למנוע ממנה להכריע בהחלטה המתקבלת על ידי הציבור באמצעות רוב של נבחריו. כאמור, יוזמתך מבורכת, ולשם כך דלת לשכת היו"ר פתוחה בפניך עוד הלילה, בכל שעה. אשמח לגשת איתך גם לבית הנשיא או לכל מקום אחר לשם פתיחה בהידברות אמיתית, ללא תנאים מוקדמים. ממתין לתשובתך", הוסיף.

בני גנץ בישיבת הסיעה (צילום: מרק ישראל סלם)
בני גנץ בישיבת הסיעה (צילום: מרק ישראל סלם)


בנאומו, אמר חבר הכנסת גנץ: "70 שנה לספירה חרב בית המקדש ויצאנו לגלות ארוכה, שבה דם יהודים היה הפקר. לפני כ-150 שנה חזרנו להתיישב פה בארץ, לפני 75 שנה בתום מאבק ארוך ונס אמיתי - הקמנו מדינה. אני נמצא פה בבית שאמור לשרת את כל העם – והיום קורע אותו. עד היום, הגענו להישגים כבירים – ביחד! יחד ניצחנו בכל מלחמות ישראל, יחד בנינו כלכלה משגשגת ומתקדמת, הקמנו מוסדות רווחה צודקים, הפרחנו את הנגב והגליל, בנינו חקלאות למופת, והפכנו למעצמת הייטק. יחד הקמנו את הצבא החזק במזרח התיכון".

לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים<<<

"הימים האלו, היום הזה, מסכנים את מה שבנינו פה. כאן בבניין שאמור לסמל את הדמוקרטיה ולהגן עליה – מחריבים יום-יום את המדינה היהודית והדמוקרטית שבנינו. הזהרתי לפני מספר שבועות ואני מזהיר שוב – אנחנו עומדים בפני שינוי פניה של המדינה – לא עוד מדינה יהודית, דמוקרטית ובטוחה ברוח מגילת העצמאות – אלא דמוקרטיה נכה, חלשה, ומפולגת לשבטים".

עוד אמר גנץ: "רוטמן, בן גביר ולוין מסתובבים עם לפידים ומבקשים להבעיר את המדינה בכל מחיר, ונתניהו מתדלק את זה לאור צרכיו האישיים. הטרור מכה בנו מבחוץ – והם מפרקים אותנו מבפנים. המדינה בוערת – ואתם יושבים בוועדה, ודורסים. זהו מעשה אנטי ציוני, מעשה אנטי ממלכתי, זהו מעשה מופקר. מתי נעצור? כשדם ישפך ברחובות??".

עימותים במחאה נגד הרפורמה במערכת המשפט (צילום: REUTERS/Amir Cohen)
עימותים במחאה נגד הרפורמה במערכת המשפט (צילום: REUTERS/Amir Cohen)

בהמשך, הצהיר כי "שוחחתי עם ראש הממשלה נתניהו ופניתי גם ליו"ר הכנסת אמיר אוחנה - סיגרו עכשיו את מליאת הכנסת ואל תפתחו אותה עד שנרגיע את הרוחות. תעצרו הכל וניסע מכאן לבית הנשיא בירושלים, ונחליט שמדברים עכשיו. יש לנו הזדמנות לעצב את חייה החוקתיים של המדינה בהסכמה. אני יודע שהסיכויים להצליח בהידברות לא גבוהים, אני יודע שהחומות גבוהות והפערים גדולים – אבל ההיסטוריה לא תסלח למי שלא ינסה למנוע את מלחמת האחים. אין לנו מה להפסיד מלדבר – יש לנו הרבה מה להפסיד אם המצב ימשיך להידרדר".

חברת הכנסת מרב מיכאלי השיבה בתוקפנות לדבריו של גנץ, וצייצה בחשבון הטוויטר שלה: "‏בני גנץ היקר, לא ברור מדוע אתה מתנדב לתת לנתניהו לגיטימציה להפיכה משטרית. זו לא הידברות - זו מלכודת. ואם תיפול בה, הדמוקרטיה הישראלית תיפגע קשות. נתניהו רימה אותך ב-2021 והכניס את כולנו לסחרור ממנו המדינה לא יצאה עד היום. אל תעשה את הטעות הזו שוב. אל תיתן יד להרס הדמוקרטיה".

דבריו של גנץ נאמרים על רקע "יום השיבוש" ברחבי הארץ, כאשר עשרות מפגינים נעצרו היום. בנוסף, 11 מפגינים פונו לבית החולים איכילוב לקבלת טיפול כשהם סובלים מחבלות, חתכים, כוויות וחבלות בגוף. פצוע אחד הורד לחדר ניתוח ושניים נשארו לאשפוז. אחד הפצועים ספג חבלה משמעותית באוזנו בעקבות פגיעת רימון הלם.