נשיא רוסיה פוטין אמר כי למדינתו יש מספיק נשק מסוג מצרר למקרה שאוקראינה תחליט לעשות שימוש בזה נגדה במלחמה. ההיערות מגיעות ימים ספורים לאחר שאוקראינה קיבלה משלוח של פצצות מהסוג הזה תוצרת ארה"ב. 

ההחלטה לשלוח נשק מסוג מצרר לאוקראינה הייתה שנויה במחלוקת וזכתה לביקורת מצד ארגוני זכויות אדם. ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק אמר אמש כי מדינתו היא אחת מ-123 המדינות שחתומות על האמנה בנושא תחמושת מצרר - שאוסרת על הפצה או שימוש בהן. ראש ממשלת ניו זילנד אף הרחיק ואמר כי "פצצות מצרר הן כלי נשק חסר אבחנה שגורם נזק לאנשים חפים מפשע ויכול להשפיע לאורך זמן". גם בממשלת קנדה הביעו הסתייגות מההחלטה ואמרו שהם בעיקר מודאגים "מההשפעה הפוטנציאלית של הפצצות על ילדים". שרת ההגנה של ספרד הביעה עמדה דומה ואמרה "לא לפצצות מצרר וכן להגנה הלגיטימית על אוקראינה".

פצצות מצרר הן פצצות המכילות בתוכן מספר רב של "פצצונות" קטנות המתפזרות במרחב, במטרה לפגוע בכמה מטרות בו-זמנית. בגלל הנזק הרב שהן גורמות והסיכון לפגיעה בבלתי-מעורבים, הן נחשבות ללא לגיטימיות בעיני רוב ממשלות העולם, והשימוש בהם נאסר באמנה עליה חתמו למעלה מ-100 מדינות. ארה"ב, רוסיה וגם ישראל, לא חתומות על האמנה.