סגן שר החוץ האיראני עלי באגרי-קאני מאיים על ישראל: "אם המלחמה בעזה תימשך, היא לא תוכל להגדיר את עצמה כמנצחת או מפסידה, כי לא יישאר ממנה דבר", תקף בפרץ זעם. 

"האצבע על ההדק": איראן מאיימת לאור הרחבת התקיפות הקרקעיות בעזה

במהלך סוף השבוע האחרון שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדוללהיאן התייחס בריאיון שקיים בארצות הברית לחזית הצפונית בישראל ולמלחמה מול החמאס. הוא איים כי "לוחמים לבנונים ופלסטינים הנאמנים לטהרן מוכנים עם "האצבע על ההדק", במידה וישראל תחל בפעולה קרקעית ברצועה. עוד סיפר כי קיים ביקור בלבנון לפני כשבועיים, במהלכו נפגש עם נציגים מטעם ארגוני הטרור השונים.

בתוך כך, מומחים מעריכים כי למרות שיש חשש מהתלקחות אזורית, איראן תשלם מחיר כבד במידה ותחליט להיכנס למלחמה. ד"ר רז צימט, מומחה לאיראן במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ובמרכז אליאנס באוניברסיטת תל אביב, הסביר לאחרונה בשיחה עם "מעריב" את השיקולים של הרפובליקה האסלאמית להרחבת הלחימה בגזרה הצפונית: "ההחלטה של איראן אם להרחיב את הלחימה לחזית הצפון ואם לגרור את חיזבאללה למערכה כוללת, לא תלויה בהצהרות שיוצאות מישראל. בסופו של דבר, מדובר בשיקול איראני קר של התועלת ביחס למחיר", אמר.

"להבנתי, השיקול המרכזי כרגע בעניין איראן הוא שכרגע חמאס לא מאוים על הישרדותו בעזה, ולפחות בעתיד הנראה לעין הוא עוד יכול להמשיך ולנהל מערכה מול ישראל", הוסיף. "במצב כזה השתלבות של חיזבאללה במלחמה עלולה לגבות מהארגון הלבנוני מחיר כבד, ואולי אף להוביל לכניסה אמריקאית למערכה. חיזבאללה הוא נכנס אסטרטגי ראשון במעלה מבחינת האיראנים, בעיקר כדי לשמר מאזן הרתעה מול ישראל וכדי להגיב במקרה של תקיפה ישראלית באיראן. לכן אין סיבה נראית לעין שאיראן תבחר להרחיב כרגע את המערכה. כמובן שלחיזבאללה שיקולים נוספים לזה האיראני, אבל להערכתי במצב שבו לא נשקף איום משמעותי על עצם שרידותו של חמאס בעזה, האיראנים יחשבו היטב אם שווה להם 'לבזבז' את היכולות של חיזבאללה".