לא מתחבא: מנהיג האופוזיציה בוונצואלה, חואן גואידו, הכריז על עצמו בשבוע שעבר, בתמיכת ארה"ב, כנשיא ממשלת המעבר של המדינה. הלילה (בין ראשון לשני) פורסם ראיון עמו ב"גרדיאן", בו קרא לאזרחי המדינה להפגין נגד שלטונו של ניקולאס מדורו ביום רביעי ושבת הקרובים, והוסיף כי ארצו המרוסקת כלכלית חווה בימים אלו "רגע כמעט קסום" בדרך להחייאת הדמוקרטיה. יש לציין, כי ביום שבת הקרובים יפוג האולטימטום שהציב האיחוד האירופי למדורו לקיום בחירות חדשות במדינה, אחרת יכירו בגואידו כנשיא ויצטרפו לשורה ארוכה של מדינות שעשו זאת לפניהם. 
לדברי גואידו, שילוב בין גיבוי בינלאומי, איחוד באופוזיציה ותמיכה עממית, יוביל לסיכוי גבוה במיוחד לכך שוונצואלה תוכל "להשאיר את הכאוס מאחור". המדינה, כזכור, סובלת ממשבר הומניטרי חמור תחת שלטונו של מדורו, שזכה בבחירות שאמינותן מוטלת בספק. 

"התסכול הפך לתקווה, אנשים מעזים לחלום שוב. התעוררנו מחלום בלהות כדי לחלום חלומות חדשים על העתיד ועל ארצנו. לא על מה שאנחנו עכשיו, אלא על מה שאנחנו יכולים להיות", אמר גואידו בן ה-35 בלבד. 
גואידו, שעד תחילת השנה היה מחוקק אנונימי באופוזיציה של ונצואלה, עורר סערה בינלאומית עצומה כאשר החליט להכריז על עצמו כנשיא הלגיטימי של ונצואלה ביום רביעי האחרון. גואידו הודה כי למרות התמיכה הבינלאומית ההולכת וגדלה, כדי להדיח את מדורו הוא יצטרך גיבוי מכריע של הצבא במדינה - שלא מוכן לקבל אותו כנשיא. לדבריו, "למרות עריקת הנספח הצבאי של ונצואלה לארה"ב, עוד לא גיבשנו מספיק כוחות כדי שנוכל באמת להשלים את התהליך שיוביל אותנו לממשלת מעבר ובחירות חדשות".

ניקולס מדורו. "יש סיכונים", הודה גואידו, "אבל יהיו תגמולים גדולים יותר". צילום: רויטרס

 
באשר לחששות שתחל מלחמת אזרחים במדינה, אמר גואידו כי "אני לא חושב שנגיע לנקודה הזו. הרעיון הוא להגביר את הלחץ". עוד הוסיף, כי הוא מקווה שההפגנות הקרובות לא ידוכאו בצורה קשה, כפי שקרה כבר בהפגנות שנערכו במדינה בעבר. ארגוני זכויות אדם מדווחים כי לפחות 26 בני אדם כבר נהרגו מאז תחילת המשבר בשבוע שעבר.
"יש סיכונים", הודה גואידו, "אבל יהיו תגמולים גדולים יותר. בכל מקום אליו אני מגיע אני רואה חיוכים. כולם יודעים שהמצב נורא, אבל בכל זאת קיבלתי עידוד רב. זה היה נהדר לראות תקווה חדשה. התקשרתי לחברי ילדות שעזבו את המדינה והם אמרו לי שהם מקווים לשוב כבר, ושישתמשו בכל מה שלמדו בחו"ל כדי לבנות את המדינה מחדש".
גואידו אמר בסיום הראיון כי לאחר סילוק מדורו, תצטרך המדינה לערוך בחירות חופשיות "בהקדם האפשרי", לשחרר אסירים פוליטיים ולאפשר לכל מי שירצה להתמודד. "זה יקח זמן, אבל עלינו לטפל בדברים האלו בפרק הזמן הקצר ביותר", אמר. 
במהלך הלילה, קיבל גואידו חיזוק נוסף כאשר ממשלת אוסטרליה הודיעה שהיא מכירה בו כנשיא ונצואלה הלגיטימי. אוסטרליה מצטרפת לכך למדינות רבות אחרות שכבר הכירו בגואידו כנשיא המדינה בעידוד ארה"ב, ביניהן גם ישראל. ביום שבת הקרוב, כאמור, צפויות להצטרף למהלך גם מדינות האיחוד האירופי, במידה ומדורו לא יכריז על בחירות.