הפלת המל"ט האמריקאי: הלחץ בין איראן לארצות הברית הולך ומחריף, זאת לאחר שמשמרות המהפכה האיראניים טענו מוקדם יותר היום (חמישי) כי מל"ט הריגול האמריקאי, שהופל על ידי איראן, כיבה את משדר הזיהוי שלו, המאפשר לעקוב אחריו, בעת שנכנס למרחב האווירי האיראני. מפקד חיל האוויר האיראני הוסיף כי המל"ט האמריקאי, מדגם MQ-4C Triton, המריא מבסיס חיל האוויר האמריקאי בדרום המפרץ הפרסי. לפי האיראנים, כיבוי משדר הזיהוי מהווה "הפרה של כללי המרחב האווירי", ובמדינה מזהירים מפני ההשלכות של הצעד הפרובוקטיבי. בטלוויזיה האיראנית דווח כי הפלת המטוס האמריקאי מהווה "מסר ברור" לאויבי המדינה, ולכל פעולה אגרסיבית שתתרחש כלפי טהרן. 

בעקבות אמירות אלה של האיראנים, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ שיגר מסר חריף בחשבון הטוויטר שלו כלפי הרפובליקה האסלמאית, וכתב כי: "האיראנים עשו טעות גדולה מאוד", בהתייחסו להפלת המל"ט ולניסיון לטייח את המעשה בעזרת צידוק "הפרת המרחב האווירי".

מאוחר יותר, נשאל טראמפ על ידי כתבים האם ארה"ב תתקוף את איראן, והשיב בפשטות: "בקרוב תגלו". לאחר מספר שאלות בנושא הפלת המל"ט האמריקאי, אמר טראמפ כי "יכול להיות שמי שירה במל"ט היה אדם פזיז או טיפש". בנוסף, ציין טראמפ כי הוא לא מרגיש שאנשי הממשל דוחפים אותו לתקיפה באיראן, והוסיף כי "לפעמים זה אפילו ההיפך". 

טראמפ ציין כי הפלת המל"ט מפתיעה ומהווה מכשול חדש, אך אמר גם כי "אני חושב שייתכן והייתה טעות - אני יכול לדמיין שאיזשהו גנרל או מישהו אחר עשו טעות והחליטו לירות במל"ט הזה". 

צבא ארה"ב טען כי המל"ט שהופל טס במים הבינלאומיים, במרחק של כ-34 ק"מ "מהשטח האיראני הקרוב ביותר", ולא חדר למרחב האווירי של טהראן. על פי הודעת סגן מפקד חיל האוויר במזרח התיכון, "ההתקפה המסוכנת הזו הייתה חסרה אחריות, והתרחשה בסביבת המרחב האווירי שבין דובאי, איחוד האמירויות ועומאן, והייתה עלולה לסכן אזרחים חפים מפשע". 
מנגד, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף כתב בטוויטר כי ארצות הברית משקרת בטענתה כי המל"ט הופל על ידי טהרן טס מעל מים בינלאומיים, והוסיף כי ארצו תפנה בעניין לאו"ם. "ארה"ב משתמשת בטרור כלכלי נגד איראן, ביצעה פעולה חשאית נגדנו ועכשיו חודרת לשטחנו. אנחנו לא רוצים מלחמה אך נגן בקנאות על האוויר, הים והיבשה שלנו. נפנה לאו"ם על התוקפנות הזו ונראה כי ארה"ב משקרת לגבי המים הבינלאומיים", צייץ זריף.  

יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב, ננסי פלוסי, התייחסה למתיחות עם איראן ולציוץ של טראמפ בטוויטר וטענה כי "המצב מסוכן מאוד. לארה"ב אין שום תיאבון למלחמה עם איראן".

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף. צילום: רויטרס

כמו כן, ברקע המתיחות במפרץ ותגבור הכוחות האמריקאים במזרח התיכון, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הזהיר ששימוש בכוח נגד איראן "עלול לגרום לאסון". עוד טען פוטין, כי טהראן עמדה בהתחייבויותיה בהסכם הגרעין "בצורה מלאה", ולכן לא היה בסיס להטלת סנקציות עליה. את הדברים אמר בתשובות לשאלות אזרחי ארצו במסגרת "הקו הפתוח".בתוך כך, שר החוץ הסעודי, עאדל אל ג'ובייר, טען היום בשיחה עם עיתונאים בריטים כי "איראן יצרה מצב חמור במפרץ וסיכנה את אספקט הנפט העולמית בהתנהגותה התוקפנית". עוד אמר, כי סעודיה מתייעצת עם בעלות בריתה, בהן ארה"ב, באשר לצעדים הבאים שתנקוט כנגד האיראנים, וציין כי "אם איראן תסגור את מיצרי הורמוז, זה יוביל לתגובה חזקה מאוד".
"כאשר אתה מפריע לסחר הבינלאומי של הנפט, יש לכך השפעה על מחיריו, להם יש השפעה על הכלכלה העולמית כולה", טען אל ג'ובייר, בהתייחס לתקרית תקיפת מיכליות הנפט בסמוך לעומאן, והוסיף כי "למעשה, זה משפיע לרעה על כל אדם בעולם".

שוקלים את הצעדים הבאים. עאדל אל ג'ובייר. צילום: רויטרס

בשבועות האחרונים מפזרים הצדדים איומים הדדיים, כשברקע מספר אירועים הגבירו את המתיחות, בהם תקיפת מיכליות נפט במפרץ, שיגור הרקטות לעבר המתחם הירוק בעיראק בו נמצאת גם שגרירות ארה"ב, והפלת המל"ט האמריקאי מוקדם יותר היום. מוקדם יותר, טענו משמרות המהפכה האיראניים כי מל"ט הריגול האמריקני שהופל על ידי איראן כיבה את משדר הזיהוי המאפשר לעקוב אחריו בעת שנכנס למרחב האווירי האיראני. מפקד חיל האוויר האיראני הוסיף כי המל"ט האמריקאי, מדגם MQ-4C Triton, המריא מבסיס חיל האוויר האמריקאי בדרום המפרץ הפרסי. 
לפי האיראנים, כיבוי משדר הזיהוי מהווה "הפרה של כללי המרחב האווירי", ובמדינה מזהירים מפני ההשלכות של הצעד הפרובוקטיבי. בטלוויזיה האיראנית דווח כי הפלת המטוס האמריקאי מהווה "מסר ברור" לאויבי המדינה, ולכל פעולה אגרסיבית שתתרחש כלפי טהרן. 
כזכור, משמרות המהפכה האיראניים טענו הלילה כי הם הפילו מטוס אמריקאי ללא טייס שביצע גיחות ריגול בדרום מחוז הורמוזגאן, שעל חופי המפרץ הפרסי, במדינה. בארצות הברית הכחישו בתחילה את הדיווח. "אף כל טיס אמריקאי לא פעל היום במרחב האווירי של איראן", אמר דובר הפנטגון. אך מאוחר יותר אישר גורם אמריקאי לרשת פוקס ניוז כי כלי טיס אכן הופל.
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר שלשום כי לא מן הנמנע שיורה על פעולה צבאית כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, אך ספק אם ייצא למלחמה בעקבות המתקפות על מכליות הנפט במפרץ הפרסי. "תוכנית הגרעין האיראני היא בהחלט סיבה למלחמה", אמר הנשיא בראיון למגזין "טיים", "אשאיר את הנושא השני בסימן שאלה".