ארצות הברית בוערת כבר כמה ימים בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד, שנחנק למוות על ידי שוטר במינאפוליס. התקריות תועדה בווידאו והאירוע, שמצטרף למקרים דומים בחודשים האחרונים בהם אזרחים שחורים מתו בגלל אלימות גזענית, הוביל למהומות קשות ברחבי המדינה, והלילה הוטל עוצר לילי על 25 ערים גדולות, בהן לוס אנג'לס, אטלנטה ופילדלפיה. ענת דוידוב וגולן יוכפז שוחחו הבוקר (ראשון) ב-103FM עם אילן סנלניקוב, ישראלי המתגורר במינאפוליס, שסיפר על המצב בעיר בעקבות המהומות. 

גולן: תאר לנו את המצב אצלכם הלילה.
"הלילה בינתיים שקט, אבל זה נשמע כמו השקט שלפני הסערה, ואנחנו מצפים שלקראת השעות הקטנות של הלילה המצב יתחמם. הכוחות של המשמר הלאומי נמצאים עכשיו בחוץ, הביאו אלפי חיילי משמר לאומי, השוטרים בחוץ, הרחובות חסומים. אנחנו בעוצר מ-20:00 בערב שיימשך עד 6 בבוקר ומקווים שהלילה יעבור בשקט".

ענת: נשמעים להוראות?
"הערב בינתיים זה נראה בסדר אבל העוצר הוטל אתמול על ידי ראש עיריית מינאפוליס. אתמול בערב מה שקרה במינאפוליס היה פשוט נורא: שריפות, ביזה של חנויות, בתי עסקים, ברחובות אף אחד לא נשמע לעוצר. לא ידענו איפה המשטרה, ולא ידענו איפה המשמר הלאומי, ולא ידענו מי בעל הבית פה. לא היה חוק ולא היה סדר".

גולן: מה קורה למי שיוצא החוצה, השוטרים מאיימים עליו עם נשק?
"על הנייר אמורים לעצור את מי שיוצא החוצה, ולהטיל קנס של אלף דולר אם אני לא טועה. אתמול בלילה היו התפרעויות נוראיות שנמשכו עד 5-4 בבוקר בהן נעצרו כמעט מאה איש, אבל לא ראינו את המשטרה יוצאת או פועלת עד אזור 12 בלילה, אז כ-3 שעות מאז שהעוצר הוטל לא ידענו מה קורה פה, מה קורה בעיר".

גולן: מי נגד מי בסיטואציה הזאת? למי הביקורת מופנית?
"המתח שמרגישים פה בארה"ב הוא מתח מאוד גדול, כי בעצם כולם מזדהים עם הקהילה השחורה שספגה פגיעה קשה מאלימות משטרתית. אין שאלה, גם אנשים מהצד הימני של המפה ומהצד השמאלני, כולם אומרים שזה לא בסדר. איפה מתחיל להיות הלחץ והמתח? בכל בהפגנות, כי הרבה מההפגנות שהתחילו ספונטניות ומאוד שקטות הפכו לאט לאט להפגנות סוערות בהן שרפו את כל העיר. אני גר פה כבר 12 שנים, אני לא זוכר מצב כזה במינאפוליס בחיים שלי".

ענת: תחושה של מלחמה, אנשים רצים להצטייד במזון, מי שלא צריך לא יוצא כי יש עוצר ואתה מפחד שעוד פחות משעה שוב כל המהומות יתחילו?
"התחושה מאוד קשה, מ-18:00 בערב לא היו אנשים ברחובות פה, באזור הפרברים ובאזור דאון טאון הכול נהיה שקט. היום בצהריים הסופרים היו מלאים כי הרבה מאוד מהסופרים והחנויות באזורים שנפגעו לא יכולים לשרת את הקהילות שם. אז החשש שהקהילות יתחילו להגיע לסופרים בפרברים ואז בכלל לא יישאר כלום. אנשים התחילו להצטייד, לא יוצאים מהבית, מבקשים מאנשים להישאר בפנים והתחושה היא שאנחנו על סף פיצוץ שכבר התפוצץ, השאלה מתי זה יקרה הערב גם".