איש המודיעין הבריטי ג'ורג' בלייק שהועסק כמרגל בשירות ברית המועצות, נכלא בבריטניה ונמלט למוסקבה, מת היום (שבת) והוא בן 98. סרגיי איבנוב, דובר סוכנות הביון הרוסית "SVR" הודיע על כך: "קיבלנו חדשות מצערות. ג'ורג' בלייק האגדי הלך לעולמו".

בלייק נולד בהולנד בשנת 1922 בשם ג'ורג' בהאר. אביו היה יהודי ספרדי שהתיישב במצרים ונלחם בשורות הצבא הבריטי בזמן מלחמת העולם הראשונה ואמו הייתה הולנדית פרוטסטנטית. אביו נפטר כשהיה בן 12 ובלייק נשלח לגור עם דודו במצרים. בקהיר הוא התוודע דרך בן דודו, אנרי קוריאל, לאידאולוגיה הקומוניסטית. כאשר היה בביקור בהולנד פרצה מלחמת העולם השנייה ובלייק היה פעיל במחתרת ההולנדית בעת הכיבוש הנאצי.

בשנת 1942 נמלט בלייק לבריטניה והצטרף לחיל הים הבריטי, בו הגיע לדרגת קצונה. כדובר מספר שפות נמצא מתאים לעסוק בפעילות מודיעין שכללה החדרת סוכנים להולנד.

בתום המלחמה גויס בלייק לשירות הריגול הבריטי ה-MI6 ונשלח לגרמניה המערבית לשם הקמת רשת סוכנים שתפעל בגרמניה המזרחית.

בשנת 1950, עם פרוץ מלחמת קוריאה נשלח בלייק לקוריאה ובאותה שנה נפל בשבי בקוריאה הצפונית. בשלוש שנותיו בשבי עבר ככל הנראה שטיפת מוח וגויס למודיעין הסובייטי. לימים יטען כי שוכנע בשבי בצדקת הקומוניזם.

בלייק שוחרר מן השבי בשנת 1953 וחזר לבריטניה, בה נערכה לו קבלת פני גיבור. בלייק שב לשרת במודיעין הבריטי ובשובו לשירות הוצב במחלקה שעסקה בהאזנה לשיחות הטלפון של הדיפלומטים הסובייטיים בבריטניה.

בשנת 1955 הוא הוצב בברלין, כשמשימתו הייתה לגייס סוכנים מבין קציני הצבא הסובייטי. בכל אותה עת פעל בלייק למעשה בשירותו של המודיעין הסובייטי וחשף בפני הסובייטים את זהותם של מאות סוכנים בריטיים שפעלו בגרמניה.

בשנת 1959 חזר בלייק ללונדון והוצב למחלקה שתפקידה היה לגייס, לשירותו של המודיעין הבריטי, אנשי עסקים שנהגו לבקר בברית המועצות לצורכי עסקיהם וכן לגייס סוכנים מבין הדיפלומטים הסובייטיים בבריטניה. קצין מודיעין פולני, שערק למערב באותה שנה, מסר ל-CIA מידע על סוכנים סובייטיים הפועלים בבריטניה. שרות הריגול הנגדי הבריטי, ה-MI5, בדק את המידע והביא למעצרם של מספר מרגלים סובייטיים ובכללם בלייק.

בלייק הועמד לדין באשמת ריגול והואשם כי הביא למותם של 42 סוכני ה-MI6. בלייק הורשע בשנת 1961 ונדון ל-42 שנות מאסר.

בשנת 1966 נמלט בלייק מהכלא. הסברה הייתה כי הסובייטים חילצו אותו בעזרת מסוק, אולם האמת כפי שנתבררה לאחר מכן הייתה שונה. בלייק נמלט מן הכלא בטפסו על חומת הכלא, בעזרת חבל שהושלך אליו מבחוץ על ידי שלושה פעילי שלום בריטיים, פט פוטל, מייקל ראנדל ושון בואורק. השלושה החנו מכונית מסחרית ליד חומת הכלא וזרקו סולם חבלים אל מעבר לחומה. בה בעת פרץ בלייק את סורגי תאו ועבר את החומה בטפסו על הסולם והוברח מן המקום במכוניתם של השלושה.

לאחר בריחתו מן הכלא נמלט בלייק מבריטניה והגיע לברית המועצות דרך מזרח ברלין. בהגיעו למוסקבה הוענק לו "אות לנין". להכחשת העובדה שבגד בבריטניה טען בלייק, כי מעולם לא ראה עצמו כבריטי.

בשנת 2000 פרסם בלייק בבריטניה אוטוביוגרפיה בשם "No Other Choice", אך בית הלורדים פסק, לבקשת התובע הכללי הבריטי, כי לא ישולמו לבלייק תגמולים עבור ספרו, מאחר שהחוק הבריטי מונע מפושעים להפיק רווחים מפשעיהם. בפסיקה זו נשללו מבלייק תגמולים בסך 90,000 לירות שטרלינג, לאחר שכבר שולמה לו מקדמה בסך 50,000 לירות שטרלינג.

בשנת 2002 נחגג במוסקבה יום הולדתו ה-80 של בלייק, דבר שזכה לכיסוי נרחב בטלוויזיה הרוסית. בהזדמנות זו הצהיר בלייק כי "השנים שביליתי ברוסיה היו המאושרות בשנות חיי". ב-2007 הוענק לבלייק אות כבוד מטעם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ליום הולדתו ה-98 שחל בנובמבר האחרון, שיגר לו פוטין אגרת ברכה אישית.