סביר מאוד להניח שנתקלתם באפליקציית Temu - אתר קניות סיני, שמציג מוצרים במחיר כמעט אפסי - ונמצא בצמרת ההורדות בישראל גם באנדרואיד וגם באייפון. האתר החל לשלוח לישראל באופן רשמי בימים האחרונים, וזו הזדמנות מצוינת להסתכל ולהבין - הם מדובר באתר לגיטימי, או שמא הפרטים של המשתמשים נמצאים בסכנה? בעיקר לנוכח העובדה שהיו גורמים אמריקאים שכינו אותה "טיקטוק החדשה" (וטיקטוק עצמה כבר נחסמה בלפחות מדינה אחת בארצות הברית).

האתר מציע מגוון רחב של מוצרים, בכמעט כל קטגוריה שתעלה לכם על הדעת, כאשר מחירם של הפריטים ככל הנראה לא יעבור את רף 30 הדולרים לפריט בודד. קשה להשוות את טימו לאתרים אחרים דוגמת עליאקספרס ו-Wish (שמציעים כמעט כל דבר) ו-Shein (שמתמקד באופנה). התשובה לשאלה האם מדובר באתר לגיטימי - תלויה מאוד באופן בו אתם מגדירים לגיטימי, שכן - Temu הואשמה בעבר על ידי הממשל האמריקאי בסיכון נתוני המשתמשים, לאחר שאתר אחות שלה - Pinduoduo - הושעה על ידי גוגל, בטענה כי הכיל תוכנות זדוניות. עם זאת, אנליסטים ששוחחו עם רשת CNBC האמריקאית טוענים כי טימו מהווה איום פחות משמעותי וכי הסיכונים ב-Pinduoduo הופנו למשתמשים סינים בלבד.

מושל מונטנה, גרג ג'יאנפורטה, שחסם את טיקטוק, אף האשים את טימו ב"קשר עם גורמים זרים" ואסר על הורדת האפליקציה הפופולרית במכשירים של עובדי מדינה. במקביל, ועדה מיוחדת של בית הנבחרים פרסמה דוח לפיו האתר אינו נוקט בצעדים הדרושים כדי להוכיח שהמוצרים עומדים בחוקים למניעת עבדות וכי הם מנצלים פרצה בתחום המסחר במדינה, המאפשרת להם להימנע מתשלום תעריפים, ומציות לחוקי המסחר והתקנות במדינה.

האנליסט הפיננסי זיגפריד אגרט, הבוס של חברת Grizzly Research בארה"ב, פרסם בחודש שעבר דוח בו הגדיר את טימו כ"אחת האפליקציות הפופולריות המסוכנות ביותר", וטען כי היא מכילה תוכנות לאסוף נתונים. בהמשך ,הדו"ח האשים גם את הבעלים של טימו, ענקית המסחר האלקטרוני הסינית PDD, כי הסתירה את התוכנה בתוך האפליקציה בכוונה. לאחרונה, האתר This Is Money הזהיר כי ישנם אנליסטים ומשקיעים של חברות סיניות, אשר מדווחים כי מדובר "באפליקציה המסוכנת ביותר בתפוצה רחבה". בנוסף, קשה לקבוע מהו המקור המדויק של האפליקציה, שכן פרט לשינוי שמה (מהלך לגיטימי לחלוטין) היא העבירה את משרדיה לאירלנד (מהלך לגיטימי לחלוטין גם הוא, אשר חברות רבות מבצעות, זאת בשל שיעורי המס הנמוכים במדינה).

בטימו טוענים כי החברה נוסדה בבוסטון בשנת 2022, אך לדברי הוושינגטון פוסט - עמוד "אודות" באתר אינו מזכיר כלל את חברת האם שלה. המשרד המדובר אינו מאחסן מוצרים, וככל הנראה הוא המשרד המרכזי של החברה, אשר מחובר למשרדים השונים ברחבי העולם.  בתקשורת בבוסטון נטען כי הסיבה שהחברה בחרה במדינה - היא הקרבה לקנדה, בה הקימה משרד חדש.

נקודה נוספת שמעלה שאלות רבות בנוגע לאפליקציה הפופולרית היא היקף הנתונים שהיא אוספת עלינו - המשתמשים - ומה היא עושה איתם. כלל שירותי המסחר האלקטרוני אוספים את נתוני המשתמשים שנרשמו וגולשים בפלטפורמה. מדובר בנתונים שונים, אשר עשויים להיות בין היתר - המיקום הפיזי בו המשתמש יושב, הכתובת ומזהה המכשיר ממנו מתבצעת הגלישה, היסטורית החיפושים, פרטי התשלום ואנשי הקשר של המשתמש. חלק מהאפליקציות הללו משתמשות בנתונים הללו כדי לעקוב אחרי המשתמשים באפליקציות שונות, כדי לשפר את איכות המודעות. עם זאת, ישנם לא מעט משתמשים ברשות החברתיות שטוענים כי Temu גנבו את פרטי האשראי שלהם.

לצד הדילים הנפלאים והמפתים למדי - תחשבו רגע, האם הדיל המפתה באמת שווה לתת את הפרטים האישיים שלכם לחברה שמקורותיה אינם ברורים, והיא יכולה לסחור בהם? ואל תזכירו את הרשתות החברתיות, שמחזיקות לא פחות מידע עלינו, Temu היא ככל הנראה מסוכנת בהרבה מהן.