אחד מכל שלושה קשישים בני 65 ומעלה חווה נפילה. מגיל 75 ואילך, הסטטיסטיקה מטפסת לאחד מכל שניים. ההשלכות של נפילות בגיל השלישי עלולות להיות קשות מאוד. למעשה, 40% ממקרי המוות בקרב קשישים בישראל נגרמים כתוצאה מנפילה או מהשלכותיה. אם הנתון הזה לא מספיק, 20% מהקשישים שחווים נפילה רצינית צפויים לסיים את חייהם עד שנה מיום שהתרחשה.

אירועים אלה משנים לחלוטין את חייהם של בני משפחתו של הקשיש, שהופך ברגע מאדם פעיל ועצמאי לתלוי באחרים. הנתון העצוב ביותר הוא שמרבית הנפילות בקרב קשישים קורות בבית, המקום המוכר והבטוח ביותר עבורם. את מרבית האירועים היה אפשר למנוע עם מודעות לחשיבות של התאמת הבית לגיל השלישי.

כיצד נתאים את הבית למגורים של אדם מבוגר?

חדר הרחצה

מרבית ההחלקות והנפילות מתרחשות בחדר הרחצה, וישנם אמצעים להפוך את החדר הרטוב לבטוח יותר. ההמלצה הגורפת היא לעבור להתקלח במקלחון ולא באמבטיה ולמקם את המגבת קרוב ככל האפשר. רחצה במנח ישיבה, בכיסא רחצה מותאם, בטוחה יותר ומצמצמת מאוד את סכנות ההחלקה.

חשוב להתקין ידיות אחיזה כדי למנוע נפילה במצב של אובדן שיווי משקל. שימוש במשטחי גומי למניעת החלקות ייצבו את התנועה ויגבירו את הבטיחות. מומלץ להתאים את דלת המקלחון לפתיחה כלפי חוץ, כדי לאפשר חילוץ קל במידת הצורך. אין לנעול את דלת חדר הרחצה, ליתר ביטחון.

הסלון, המטבח והמעברים

מומלץ להסיר פריטים שעלולים לשמש כמכשול כמו שטיחים, חוטי חשמל ופריטי ריהוט קטנים. חשוב להנגיש חפצים שימושיים ולמנוע מצבים שבהם הקשיש יצטרך לעלות על כיסא או להשתמש בסולם. יש לוודא כי התאורה בבית טובה, להתקין תאורה בפינות חשוכות ולהשאיר מנורה דולקת בלילה. להיערך עם רהיטים מסייעי קימה כמו עמוד תומך או כורסה חשמלית, לשינוי מנח בבטחה ובאופן אופטימלי. כדי להימנע מהחלקה, מומלץ להניח שטיחון מונע החלקה בכל אזור רטוב ובאזור הכיור במטבח.

חדר השינה

המעבר ממצב שכיבה לישיבה, בייחוד לאחר שינה ארוכה, יכול לגרום לנפילות. על כן מומלץ להיעזר במעקה מיטה שמונע נפילה תוך כדי שינה, אך בעיקר משמש כידית אחיזה להתרומם למצבי ישיבה ועמידה.

מנכ''ל גוד-לייף, ניצן שקל (צילום: מנחם עוז)מנכ''ל גוד-לייף, ניצן שקל (צילום: מנחם עוז)

המידע באדיבות ניצן שקל, מנכ"ל גוד לייף, מרכז למוצרים ופתרונות חכמים לבני הגיל השלישי

כל המוצרים שאתם צריכים: 

כורסת קימה

מגיעה עם 3 או 4 מנועים לבחירתכם. כורסת סייג' (SAGE) מסייעת לקימה מלאה ומצוידת בהדום נשלף, מרופד במלואו. הכורסה מאפשרת מגוון זוויות ישיבה ושכיבה. זוהי כורסה חכמה המשלבת בתוכה טכנולוגיית Smart Support לתמיכה בגב התחתון ומנגנון לכוונון הראש והצוואר להתאמה אישית. לכורסה כיס אחסון מואר המאובזר ברכיב USB לטעינת מכשירים חשמליים. מחיר מבצע: 7,290 שקל לדגם עם 3 מנועים. ניתן להשיג באמריקן קומפורט.

כורסת קימה של אמריקן קומפורט (צילום: יחצ)כורסת קימה של אמריקן קומפורט (צילום: יחצ)

לחצן מצוקה מתקדם

הלחצן של מוקד אמון פועל מכל מקום באמצעות כרטיס סים ותקשורת סלולרית, ומאפשר בשעת חירום חיבור מיידי אל המוקד המבצעי הפעיל 24/7, בלחיצת כפתור אחת. איתור המיקום נעשה בזמן אמת באמצעות מערכת GPS. הלחצן גם מאפשר תקשורת דרך ערוץ דיבור דו־כיווני. הוא מעוצב בצורת טיפת מים ומיועד לתלייה כשרשרת, כמחזיק מפתחות או בתוך התיק. המחיר: 560 שקל. עלות שירות חודשי למוקד: 80 שקל.

לחצן מצוקה SOS של מוקד אמון (צילום: יחצ)לחצן מצוקה SOS של מוקד אמון (צילום: יחצ)

מקל הליכה הנפתח לכיסא

מקל שהוא כיסא. קל משקל, עם ידית עגולה, רכה ונוחה, המיועד לאלו המתקשים ללכת זמן ממושך וצריכים לשבת לנוח מדי פעם. המקל בעל שלוש רגליים, כולל כיסא שנפתח למושב קשיח, לא מפריע בזמן ההליכה, נוח לנשיאה ולניידות, קל משקל ובעל גומיות למניעת החלקה. ניתן להשיג באולם תצוגה גוד לייף ובאתר החברה. טווח מחירים (תלוי בדגם): 96־145 שקל.

מקל הליכה הנפתח לכיסא מבית גוד לייף (צילום: יחצ)מקל הליכה הנפתח לכיסא מבית גוד לייף (צילום: יחצ)

בי־קיור לייזר

המכשיר הרפואי הביתי לטפול בכאב. הפטנט האלקטרואופטי של מכשיר הבי־קיור לייזר אפשר את מזעור טכנולוגיית הלייזר למכשיר נייד, ביתי ובטיחותי שהוכח, לפי החברה, כיעיל להחלמה ומומלץ לטיפול בכאבי גב, ברכיים, דורבן, גיד אכילס, כאבי מפרקים, מרפק טניס, כתף, צוואר, דלקות ועוד. קיימים שלושה דגמים שונים הנבדלים במידת האנרגיה ליחידת זמן. טווח המחירים: 1,990־2,780 שקל.

בי קיו לייזר פרו (צילום: יחצ)בי קיו לייזר פרו (צילום: יחצ)

סמארטפון למבוגרים

מבית LG. המכשיר בעל ממשק נוח וייחודי שפותח כדי לענות על צורכי האוכלוסייה המבוגרת: תצוגה גדולה ונגישה, אפליקציה ייעודית שתאפשר לבני המשפחה לקבל עדכונים ולסייע במקרה הצורך. ניתן להשיג באולם התצוגה גוד לייף ובאתר החברה. מחיר: 1,404 שקל.

סמארטפון למבוגרים מבית גוד לייף (צילום: בן קלינובסקי)סמארטפון למבוגרים מבית גוד לייף (צילום: בן קלינובסקי)

אקדח עיסוי מקצועי

כולל שלושה ראשי עיסוי ובעל שלוש עוצמות. האקדח מחמם את השרירים ומאיץ תהליכי התאוששות לאחר פעילות, משפר את זרימת הדם, מסייע בהגדלת סיבי השריר ומשפר את טווח התנועה. המכשיר נייד, נוח לתפעול, מעוצב ארגונומית וקל משקל. המחיר: 590 שקל. ניתן להשיג ברשת חנויות ד"ר גב ובאתר החברה.

אקדח עיסוי מקצועי (צילום: ד''ר גב)אקדח עיסוי מקצועי (צילום: ד''ר גב)

מאחז קימה

מתקן רב־שימושי, נוח לתפעול, עם שולחן צד מסתובב וידית בטיחות. מטרתו היא להקל את הקימה מהספה והוא נועד בעיקר למניעת נפילות. המתקן כולל מגש מסתובב המשמש כשולחן צד נוח ובו פתח לכוס שתייה. אפשר גם להניח עליו לפטופ, עיתון, שלט לטלוויזיה או טלפון נייד. מראהו מינימליסטי, הוא יציב, קל משקל, בעל ידית בטיחות וגומיות למניעת החלקה. ניתן להשיג באולם התצוגה גוד לייף ובאתר החברה. המחיר: 948 שקל.

מעקה קימה עם שולחן צד מסתובב (צילום: יחצ)מעקה קימה עם שולחן צד מסתובב (צילום: יחצ)

רמקול צוואר חכם

 Behear proxy, מגבר שמיעה אלחוטי ארגונומי המונח על הצוואר ומותיר את האוזניים חופשיות. הוא מתחבר לטלפון הנייד, ואפילו למחשב, ומאפשר שמע חד וקרוב יותר בלי להפריע לסביבה. הוא קל משקל, כולל אוזניות נשלפות להאזנה פרטית ולקבלת צליל נקי מרעשי סביבה ומתאים לשימוש עם או ללא מכשיר שמיעה. ניתן להשיג באולם התצוגה גוד לייף המחיר: 1,490 שקל.

רמקול צוואר אלחוטי של גוד-לייף (צילום: יחצ)רמקול צוואר אלחוטי של גוד-לייף (צילום: יחצ)

כרית שיאצו CORDLESS SHIATSU

הכרית, שלה סוללה נטענת, מעניקה עיסוי שיאצו עמוק וחימום המשלים את החוויה. העיסוי נעשה בתנועות מעגליות ומרגיעות המסייעות בשחרור שרירים תפוסים והפגת מתחים. את הכרית תוכלו למקם בכתפיים, בגב, בצוואר וברגליים ולהשתמש בה בכל מקום, ללא צורך בחיבור חשמלי. המחיר: 499 שקל. ניתן להשיג ברשת חנויות ד"ר גב.

כרית שיאצו נטענת (צילום: ד''ר גב)כרית שיאצו נטענת (צילום: ד''ר גב)

שעון טלפון חכם PAPAWATCH

שעון חכם שיודע גם למדוד דופק ולחץ דם, מזכיר זמני נטילת תרופות, מאתר מיקום בעזרת GPS, בשילוב לחצן מצוקה עם חיוג לשלושה אנשים בעת סכנה. השעון משמש כתחליף לטלפון סלולרי. הערכה מכילה כרטיס סים לאינטרנט סלולרי שאותו ניתן להפעיל באמצעות מנוי מוזל. המחיר: 399 שקל. להשיג באתר של kidiwatch.co.il

שעון חכם למבוגרים (צילום: קידי תקשורת)שעון חכם למבוגרים (צילום: קידי תקשורת)

מגן מיטה

משמש כמעקה למיטה, למניעת נפילה בעת שינה, וגם כידית אחיזה. אפשר לאחסן בו פריטים שצריך לצד המיטה כמו משקפיים, שלט לטלוויזיה או טלפון נייד. המגן הנייד מתקפל בקלות, קל משקל וידידותי להרכבה בכל מקום. ניתן להשיג באולם התצוגה גוד לייף ובאתר החברה. המחיר: 740 שקל.

מעקה מיטה מתארך של גוד-לייף (צילום: יחצ)מעקה מיטה מתארך של גוד-לייף (צילום: יחצ)