מלחמת חרבות ברזל: שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הנחה היום את אנשי משרדו להרחיב את רשימת היישובים הזכאים לפיצוי מס רכוש בצפון הארץ, ולצרף שלוש רשויות לרשימה: ינוח-ג'ת, כסרע-סמיע ובית ג'ן.

הירי התחדש לאחר בוקר שקט: נפילות באשקלון ובגליל העליון
נתניהו לראשי הרשויות שביקשו שיפוי: "לא מאמין שסמוטריץ' צריך אותי, שישחרר"

בשבועות האחרונים קיימו אנשי האוצר בדיקה מקצועית, תוך דיון עם פיקוד צפון, במטרה לבסס את ההצדקה להכלת שלושת היישובים במתווה.

לאחר האישור, מסר השר סמוטריץ': "ברית הדמים של מדינת ישראל עם העדה הדרוזית חייבת להיות ברית חיים. אחינו הדרוזים צריכים לקבל את מה שמגיע להם. הבטחתי שם שנעשה כל מאמץ להכניס את היישובים לקו העימות ולאחר עבודה אינטנסיבית במשרד האוצר, הצלחנו להביא את הסוגייה לפיתרון".

בצלאל סמוטריץ' (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
בצלאל סמוטריץ' (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

מוקדם יותר, מתח בנק ישראל ביקורת נוקבת על שר האוצר, ועל החלטתו שלא לקצץ את כל הכספים הקואליציוניים כבר כעת. בהודעת הבנק נכתב: "היקף הקיצוץ התקציבי המוצע כרגע, 4 מיליארדי ש"ח, אינו גדול וככזה תרומתו לחיזוק האמינות במחויבות הממשלה להתאמה פיסקלית בגין עלויות המלחמה מוגבלת. ככל שהממשלה מעריכה שזהו הקיצוץ המירבי שאפשרי בשלב זה של השנה, חשוב שהיא תחליט כבר בעת אישור התוספת לתקציב 2023, גם על ביטול חלק מההוצאות המתוכננות לשנת 2024, למרות שהתוכנית היא שעיקר הדיון על תקציב 2024 יידחה מעט.

"בחינה של סעיפי התקציב מצביעה על הפחתות אפשריות בהיקף של כ-8 עד 10 מיליארדי ₪ ב-2024. יתר על כן, מכיוון שחלק ניכר מהתשלומים ב-2023 בגין ההסכמים הקואליציוניים יקשה מאוד על קיצוצים באותם סעיפים בשנת 2024, וגם בהמשך, רצוי שהממשלה תכריז על עצירה של הוצאות אלה כבר בתקציב הנוכחי".