בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קיבל אתמול (רביעי) את עמדת ההסתדרות, וקבע כי כל הגמלאים והשארים בפנסיה תקציבית בשירות המדינה ימשיכו לקבל את "רכיב השלמה לתוספת יוקר" (מקדם 3.82%), כפי ששולם עד היום. בית הדין דחה את טענות המדינה וקבע כי אופן תשלום התוספת עד היום היווה יישום של הסכמות קיבוציות בין המדינה להסתדרות, כי המדינה לא הוכיחה קיומה של טעות או תקלה באופן חישוב ותשלום התוספת, ובהתאם לכך היא מנועה מביצוע שינוי כלשהו בתשלום הקצבאות.

בשורה משמחת מביטוח לאומי: מי יזכה לתשלום מהמדינה מוקדם מהצפוי?
מקבלים קצבה? הביטוח הלאומי בבשורה משמחת

ארנון בר דוד (צילום: אבשלום ששוני)
ארנון בר דוד (צילום: אבשלום ששוני)

ההסתדרות פנתה בשנת 2021 לבית הדין, אחרי שמשרד האוצר שלח הודעה לקונית לפורשי שירות המדינה בפנסיה תקציבית, שלפיה החל מקצבת חודש מאי 2021 תבוצע הפחתה בקצבתם. המדינה החליטה על הפחתת הקצבה באופן חד צדדי ומבלי להקדים כל פניה להסתדרות, וזאת בטענה ש"נפלה טעות" באופן חישוב "רכיב השלמה לתוספת יוקר" במשכורת הקובעת לפנסיה. זאת לאחר שהמדינה שילמה את "רכיב השלמה לתוספת יוקר" באותו אופן לכל הגמלאים והשארים למעלה מ-30 שנה, ותשלום התוספת נעוץ בחוק שהוא פרי הסכמות בין המדינה לבין ההסתדרות.

בית הדין לעבודה  (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בית הדין לעבודה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בית הדין נעתר אז לבקשת ההסתדרות והוציא צווי מניעה שימנעו את ביצוע ההפחתה בקצבה, עד לסיום בירור התיק. כעת, פסק ההרכב כי לא הוכחה על ידי המדינה טעות או תקלה בחישוב ובאופן תשלום השלמת תוספת יוקר לזכאים לקצבאות (פורשים ושאירים), ולכן המדינה מנועה מלהורות על שינוי אופן חישוב ותשלום התוספת.

כלומר, על המדינה להמשיך ולשלם לגמלאים ולשארים את התוספות בקצבתם כפי ששולמה עד היום. יתר על כן, הפחתת קצבאות הגמלאות שפרשו החל מחודש ינואר 2021 עקב שינוי חישוב ותשלום התוספת אינו כדין, ועל המדינה להשיב להם את כל הסכומים שהופחתו מקצבתם בגובה עשרות ואף מאות שקלים לחודש.